האם אפשר לסמוך על מבקרי יין?

 
כרמים בהרי יהודה
כרמים בהרי יהודה צילום: קובי טל
 
עודכן 08:04 17/03/2014
מירה איתן

מירה איתן ממשיכה לנפץ מיתוסי יין והפעם: מה הקשר בין שנת הבציר לאיכות של היין, האם אפשר לסמוך על חוות דעתם של מבקרי יין וכמה באמת שוות המדליות והזכיות השונות בתחרויות היין?

 
 
 
 
 

במסגרת המסע לניפוץ כמה מהמיתוסים והאמיתות הלא מוכחות של עולם היין, אחרי שהבנו שיין לא חייב להגיע מצרפת או להיות יקר כדי להיות טוב, ואחרי שדנו כבר בסוגיות יישון היין, וגם איזה יין טוב יותר לשתות, יינות זניים או ממסכים, יבשים או מתוקים ועוד, נתמקד היום בענייני שנות בציר מוצלחות, מבקרי יין וציונים.

 

רצוי לקנות יין משנת בציר מוצלחת

כמעט תמיד כשנשאל יינן איך היה הבציר השנה, נקבל תשובה נלהבת ותיאורי בציר מיוחדים במינם לשנה זו, שיעניקו ליינות של שנה זו תכונות נפלאות ויוצאות דופן. רוב הייננים לא יודו שעברה על הכרמים שלהם שנה אקלימית גרועה שתחבל בייצור היין מאותה שנה. עם זאת, האמת היא שבכל אזור יש לעתים תנאים טובים להפקת יינות מצטיינים ולעתים לא.

 

דירוגי הבציר שימושיים לנו כאינדיקטור כללי ורחב על תנאי האקלים באזור מסוים בשנה מסוימת. שנות בציר טובות מהוות מדד די ברור ובטוח לגבי איכות היין, אך אפשר לייצר יינות מוצלחים, לעתים לא פחות, גם משנות בציר לא גדולות במיוחד.

 

לרוב, יינות משנות בציר שנחשבות טובות במיוחד יעלו לנו הרבה יותר, ולא תמיד יתנו תמורה מלאה לכסף. בכל אזור ובכל בציר, כמעט ללא יוצא מן הכלל, מיוצרים יינות משובחים ביותר ליד יינות הרבה פחות טובים. בסופו של דבר, איכות היין המוגמר תלויה גם בהשתקפות כישורי היצרן ולא רק בבשורת מזג האוויר.

 

כלל ברזל נוסף, עדיף לעתים לבחור יין מדרגה שנייה מיקב טוב בשנת בציר טובה, מאשר יין בדרגה ראשונה מיקב טוב משנת בציר פחות טובה.

 
מבקר יין - שיפוט מוטה
מבקר יין - שיפוט מוטה צילום: FOTOLIA (אילוסטרציה)

מבקרי יין ובלוגרים יודעים על מה שהם מדברים וכדאי לרכוש יין לפי המלצתם
למבקרי יין מקצועיים לעתים קרובות הרבה ניסיון ויכולת להעריך יינות. אך למרות שמבקר היין ישתדל להיות ניטרלי וידווח על טיב היין לפי מדדי איכות ברורים, תמיד ייכנסו לביקורת גם האהבות וההעדפות האישיות שלו. כנ"ל גם לגבי בלוגרי יין מנוסים, אם כי בימינו, כשכמעט לכל אחד יש בלוג, הביקורות תהיינה מאוד אישיות ולא תמיד מלומדות.

 

עובדה זו לא מלמדת על כך שרוב ביקורות היין חסרות תועלת, ולעתים נהפוך הוא. אם הצלחתם להתחבר למבקר יין שחוות דעתו קולעת לחך האישי שלכם, הרי שהוא המבקר הנכון עבורכם, ואת היינות שלכם תוכלו לרכוש לפי המלצותיו.

 

לרוב, כדי שביקורת יין תהיה שימושית עבורכם, רצוי שיהיה לכם מושג כללי על מה מצפים מיין, ומה ההעדפה האישית שלכם. בסופו של יום, החך שלכם הוא הדבר החשוב ביותר שקובע אם יין טוב או לא עבורכם, ועם ביקורת מומחי היין השתמשו כיסוד להשוואה וכהמלצה.

 

בקבוק יין עטור פרסים ומדליות הוא יין נדיר ואיכותי יותר

העולם מלא בתחרויות יין, שכל אחת מהן מחלקת בסופה פרסים ומדליות. מעט מאוד תחרויות הינן ניטרליות ואיכותיות, ובאמת נחשבות לברות סמכא. הרבה מתחרויות היין קיקיוניות, קטנות מאוד, ספציפיות לאותה ארץ או אזור, ולא משקפות מדד בינלאומי איכותי. יתרה מכך, רוב תחרויות היין מסחריות ומרוויחות מדמי השתתפות היקבים. ככל שיקב שולח יותר יינות, כך יש לו יותר סיכוי לזכות במדליות וציונים גבוהים.

 

בעולם היין הציונים הנחשבים ביותר שייכים לעיתוני היין הבינלאומיים המובילים כמו, Decanter , Wine Spectator, Wine Advocate ודומיהם. יקבים רבים יישאו בגאון ובשמחה ציונים, פרסים ומדליות שחולקו בתחרויות אלה.

 

מירה איתן היא מנהלת התקשורת של יקבי כרמל

 

לעוד כתבות של מירה איתן בעולם היין:

זני ענבים: שיראז, גראנש ומורבדר

טיול אוכל ויין בסיציליה

זני ענבים: ריזלינג, מתיישן לנצח

זני ענבים: שרדונה - מלך היינות הלבנים

יין בתנ"ך ובמורשת היהודית

 

 
עוד כתבות במדור תרבות היין
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.