יין לפי האקדמיה • ראיון

 
ערן ישראלי
ערן ישראלי צילום: יח"צ
 
עודכן 09:25 11/05/2014
עז תלם

עז תלם פגש את ערן ישראלי, ראש בית הספר ליין במכללת אוהלו שבקצרין, שמציעה תוכנית לימודים מקיפה לאלו הצמאים לידע על עולם היין

 
 
 
 
 

תחום היין שוקק חיים בשנים האחרונות: יקבי בוטיק וגראז' צצים כפטריות אחרי הגשם, זנים חדשים נכנסים לתודעה הציבורית במקום הקברנה והמרלו, ויין נכנס לאט וביציבות לתרבות הישראלית. בית הספר ליין שבמכללת אוהלו בקצרין רוכב על המגמה הזו, וכבר 4 שנים שהוא מקיים מסלול אקדמי ללימודי יין, שמורכב משנתיים של לימודים נרחבים על תחום היין: מהכרמים, הבציר ותהליכי הויניפיקציה, ועד שיווק ומכירת יין. לקראת היום הפתוח שיקיימו ביום שישי ה-16.5, פגשתי את ראש בית הספר, ערן ישראלי.

 

ישראלי החל את דרכו ביקב רמת הגולן, שם עבד במחלקת ההדרכה הייננות, תחת הדרכתו של ויקטור שונפלד, במשך ארבע שנים - שם היה פעיל בטיפול בכרם הניסיוני, וכן ביצע בציר אחד עם מיכה ועדיה מיקב הרי גליל. בהמשך נסע לעבוד ביקבים בדרום אפריקה ובאוסטרליה, שם גם למד לתואר בייננות וגפן (Oenology and Viticulture). אחרי ארבע שנים בנכר שב ארצה לתקופת עבודה בצוות הייננים של יקב דלתון, ולפני ארבעה חודשים נכנס לתפקיד ראש בית הספר ליין באוהלו, מכללה לחינוך בקצרין שברמת הגולן.

 

איך קם בית ספר ליין במכלללה לחינוך?

בית הספר ליין במכללה הוקם כיוזמה משותפת של נשיא המכללה, פרופסור שמעון עמר ושלום בלייר, מנכ"ל יקב רמת הגולן בעבר, במטרה להכשיר את דור העתיד של אנשי המקצוע בתחום היין, תוך ניצול המיקום של רמת הגולן כאחד מאזורי היין הטובים בארץ.

 

במה התוכנית שלכם ייחודית?

קיימות מעט מאוד תכניות מקיפות ללימוד יין בארץ. בזמן שבתעשיית היין ושלוחותיה עובדים 10,000 איש, רק אחוזים בודדים מהם, במקרה הטוב, עברו הכשרה מקצועית אמיתית. אנחנו רוצים לפתח תרבות יין ושהתעשייה הזאת תתרומם, אבל מי שרוצה באמת להעמיק חייב לנסוע ללימודים מקצועיים בחו"ל. כאן נכנס החזון והרעיון של המכללה: בית ספר מקצועי אקדמי ברמת הגולן.

 

התוכנית המלאה, שנמשכת שנתיים סך הכל, מורכבת מארבע מודולות/יחידות אקדמיות. התעודה המוענקת למי שמסיים את כל הארבע (אפשר לקחת רק חלק) היא משותפת למכללה ליין בבון מבורגונדי הצרפת, ומקבילה לתעודת הנדסאי מבחינת נפח השעות האקדמיות. תוכנית הלימודים אצלנו מקבילה לזו שבבורגון.

 

מי שמסיים את התוכנית המלאה יכול להמשיך לשנת לימודים נוספת באוניברסיטת דיז'ון בצרפת, לקבלת תואר ראשון בתחום היין.

 

 
בציר במכללת אוהלו
בציר במכללת אוהלו צילום : יח"צ
 
את הלימדים מסיימים הסטודנטים עם יין מעשה ידיהם
את הלימדים מסיימים הסטודנטים עם יין מעשה ידיהם צילום: יח"צ

כמה יין מספיקים לעשות בשנתיים של לימודים?

תוכנית הלימודים מתחילה במקביל לבציר, כך שבמהלך שנתיים סטודנטים לוקחים חלק פעיל בשלושה בצירים שונים. לבית הספר יש מתקנים של יקב בוטיק, בעל יכולת ייצור של 10,000 בקבוקים בשנה, וכן חלקה בכרם הרוח של משק מרום גולן, בה גדלים ענבים מהזנים קברנה סוביניון ו-ויוניה. מתוך כוונה תחילה אנחנו זורקים את הסטודנטים למים העמוקים של תהליכי הבציר, המיון וייצור היין. כל זוג תלמידים מקבל שורה בכרם שהיא באחריותו, הוא בוחר אילו תהליכים להעביר את היין מבחינת זמן חביות, סוגי תסיסה ועוד, ואת הלימודים הם מסיימים עם יין מעשה ידיהם. בהקשר זה אציין שהלימודים הן בקבוצות אינטימיות שהתלמידים יפיקו ממנו את המירב.

 

מה אתה יכול לספר על בוגרי המכללה ועל הסגל?

סגל המרצים מורכב מהשורה ראשונה של מומחים בתעשייה. מעבר לשיתוף פעולה עם יקב רמת הגולן, שכולל הרצאות של ויקטור שונפלד, היינן הראשי, וענת רוז'נסקי, המנכ"לית, את נושא הייננות מלמד אורי חץ, היינן של שאטו גולן, אמיר שריג, יינן מיקב תבור מלווה את תהליכי ייצור היין והשנה יתקיים גם קורס של גבי סדן מיקב שבו.

 

מבחינת בוגרים, סטודנטים שלנו השתבצו בתעשייה בתפקידי הדרכה, שיווק ואצירת יין (סומלייה). בין הבוגרים תמצא את אורן קדם מיקב אסף, חגי שלום מיקב סלוקיה, וכן ביקבים לוריא ורותם תמצא בוגרים שלנו. שני בוגרים שלנו יסיימו השנה בהצטיינות את הלימודים המקצועיים בדיז'ון ועוד נשמע עליהם רבות.

 

ובכל זאת, רמת הגולן. זה רחוק.

עשינו שני דברים בעניין זה. ראשית, מי שרוצה לעבור לצפון יכול להיעזר במעונות של המכללה או להתגורר ביישובים מסביב לקצרין. כחלק משיתוף הפעולה שלנו עם המשק של מרום גולן, לסטודנטים שעוברים לצפון מוצעת עבודה בכרמים: שלושה ימי עבודה ויומיים של לימודים, כך שצוברים ניסיון מעשי שמספק גם פרנסה במקביל לאקדמיה. זהו אחד האספקטים שאני מאוד מעודד.

 

שנית, מי שמעוניין לקחת מסלולים קצרים יותר, הם מרוכזים מבחינת מערכת השעות ליום אחד בשבוע, מה מאפשר הגעה יומית ליום לימודים מלא ביום חמישי ואז לחזור הבייתה. מלבד זה, חלק מהדרישה של הלימודים היא לבצע סטאז' - שאותו ניתן לבצע באחד היקבים הרבים באזור.

 

לעוד כתבות של עז תלם בעולם היין:

10 רעיונות למנות שאפשר לבשל עם יין

ג'וב החלומות - ראיון עם יועץ יין

סקירת יינות מחוזקים

 

 

 

 
עוד כתבות במדור תרבות היין
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.