תחרות היין טרה וינו 2016 - מבט נשי

 
טרה וינו 2016
טרה וינו 2016 צילום: צחי בינד
 
עודכן 10:08 06/12/2016

אנסת גואטה תמיד חלמה להיות נצר למשפחת ייננים אבל בינתיים הסתפקה בביקור בתערוכת טרה וינו השנתית ופגשה שם כמה נשים יינניות בתחום שעדיין ברובו גברים

 
 
 
 
 

תמיד פינטזתי להיות בת ליינן, או בעלת שורשים למשפחת יננים או לפחות כזו שיש לה איזשהו שביב היסטוריה של מגדלי כרמים. תמיד רציתי להכין יין, לשוטט בכרמים בשעות הבוקר המוקדמות (אני מוכנה לקום בשביל זה מוקדם!) , לנגוס בפירות המתוקים כשהם מתפוצצים בעודם אחוזים בידי ולדעת שאני חלק מהיצירה העתיקה הזו. בינתיים אני שותה הרבה יין במקום.

 

כ-11 שנה שמתקיימת תחרות היין טרה וינו, אחת מתחרויות היין הישראליות החשובות בעולם המתקיימת בארץ והמהווה חלון ראווה לתרבות היין בארץ ומספקת חשיפה מדהימה ליינות ויקבים מקומיים אל מול העולם.
במסגרת התחרות נשפטים מאות יינות מישראל ומרחבי העולם ע"י שופטי יין בכירים מהארץ ומחו"ל, ביניהם כתבי יין, סומליירים, קניינים, ייננים מובילים ומובילי דעת קהל רבים.


בטרה וינו 2016 השתתפו כ- 620 יינות וכהלים שנשלחו ממעל 30 מדינות ובהחלט הורגשה הפעם גם נוכחות נשית גבוהה מהרגיל מהארץ ומהעולם בצוות השופטים.


מי שנתנה קצת לנו קצת יותר אור היא יעל סנדלר היננית, שיש לה סיפור אהבה מתמשך עם טרה וינו, היא התחילה כסומליה בהפקה בטרה וינו 2008 בעידודו הרבה של חיים- איש הענבים שיסד את התחרות.

 

 
טרה וינו 2016
טרה וינו 2016 צילום : שמוליק ווינרייך
 

החוויה הזו בטרה וינו 2008 יצרה בה ציפייה לרגע בו תוכל להיות בצד של השופטים ולא מאחורי הקלעים. יעל שלמדה באוסטרליה יננות, חזרה לארץ ועסקה כיננית ביקב בינימינה ויקב האלה והשתתפה כטועמת אורחת לפני מספר שנים. שנה שעברה הגשימה את החלום ושפטה לראשונה כחלק מהצוות.


מה דורש להיות שופט בתחרות יין? לדעתה של יעל זה דורש ידע כמובן אבל בעיקר את היכולת להיות ממוקד, חד וקצר. להבין בטעימה של כמה שניות, לזהות פגמים, לחוות דיעה ולתת ציון. לא תמיד זה קל, הרבה פעמים מתערבב שם רגש, חוויה, טעם אישי.


באופן כללי אין היא מרגישה שיש לה מגבלות כאישה בתחום היין בעיקר לא בעולם ויש הרבה ינניות בעולם וזה מאד מקובל, אבל בהחלט בארץ, בגלל ההתעסקות ביינות כשרים, יש עדיין מגבלות ותחושה של קושי וצורך יותר להוכיח, לפעמים מול לקוחות לא פחות ממול המערכת עצמה. חלק אולי מהמגבלות קשורות להיות אישה, לדוגמא לינניות על גבול טרום אימהות שנאלצות לוותר על המקצוע כיננית אם בגלל שעות הבציר הקשות, השיבוש בטעמים וכמובן השתיה.


מבחינתה ההתפתחות ביינות הישראלים הוא מדהים ויש בעיניה ייננים מוכשרים ויינות מדהימים שנעשים בארץ, כגון: הלבנים של ספרה, אבי פלשטיין והיינות שלו, היינות של רן מצורעה, המהפכה הים תיכונית של רקאנטי ויש עוד המון..

היננית לין גולד שעבדה עם עמק האלה וכרגע יועצת למגוון יקבי בוטיק, היא כבר שופטת בתחרויות יין שנים רבות ויודעת להתנהל בארועים כאלו בקלילות חיננית. זו השנה הרביעית שלה בטרה וינו, היא מעורה בעולם היין בעולם, שפטה בחו״ל, מעודכנת בכל מה שקורה ותמיד מנסה להתפתח בתחום ולספוג מידע מכל יינן ותיק. מבחינתה הטרה וינו היא הזדמנות להיחשף לטעמים חדשים מהעולם ואין בתחרות הבדל אם את אישה או גבר. גם היא מעירה שבארץ ישנה תחושת קושי מסויימת להיות יננית וכשנוסעיםללמוד בעולם התחושה הזו נעלמת לחלוטין ואם כבר נמתייחסים חפעמים בהרמ גבה אל מולה גילה הצעיר יחסית (35).


גם בעיני לין היינות הישראלים עשו קפיצת מדרגה בעיקר ביינות לבנים ורוזה בעקבות התודעה ושל הצרכן הישראלי לנושא ובהחלט גם ביינות האדומים, ״אנחנו כבר פחות ממותגים כמדינה שמייצרת יינות כשרים אלא היינות שלה עומדים בזכות עצמם״, היא מסכמת.

 

 
טרה וינו 2016
טרה וינו 2016 צילום : צחי בינד
 

בתחרות הייתה נציגות מכובדת של שופטות זרות, בינהן כרמן רודריגז- אוטוריטה ספרדית, יו״ר איגוד היין בספרד, איווה קאקיקובה מצ׳כיה שהגיעה עם בעלה , שניהם הבעלים של הגוף המפקח על היין הצ׳כי , מתווי דעת קהל , בעלים של מגזין יין אנשי יין לכל דבר.

 

הצלנו לתפוס לכמה דקות את כריסה מיוון , שופטת ותיקה, יננית , מעל 20 שנה בתחום היין, למדה בפריז, עבדה כסומליה ביוון ובעולם ושופטת כיום במגוון תחרויות בעולם. זו הפעם הראשונה שלה אצלנו ולבינתיים היא מאד נהנית ומקווה שיזמינו אותה שוב. ניסינו לברר את דעתה על היינות בארץ אבל מתברר שלא יצא לה לחוות הרבה יינות ישראלים אלא כמה סודדים בתערכו בחול והיא מאד התרשמה ובהחלט היא חושבת לבוא לארץ שוב ולו רק כדי לטעום ולסייר ביקבים.


לגבי נשים בעולם היין, היא עצמה לא הרגישה מעולם איזו שהיא בעיה והתחושה הכללית ביוון לפחות, היא שנשים מהוות את חלק הארי בעשיה ובצריכת היין ביוון.

אני אודה ואבוש שתמיד רציתי לדעת אם צריך לתחזק חך פעיל, לעבוד בשבילו כמו ששומרים על היד כשאתה צייר או על הישבן כשאת ביונסה - מתברר שסתם התלהבתי.. אמנם גיליתי שלפני טעימה אין לעשן, להשפריץ בושם כמו מתלהבת או לאכול דברים מתובלים אבל בתכלס הכל הולך כל עוד לא מחליטים לדפוק חריימה לוהט שניה לפני הטעימה.

 

בהחלט תענוג לומר שלהיות אישה בתחרות יין זה דבר שגרתי, אמנם בארץ האחוז הוא נמוך אבל הוא גדל בכל שנה מינניות ועד נשות יין, יועצות, סומלריות וכד׳ וככל שיוצאים החוצה ההבדל אינו מורגש בכלל, כל הנשים איתן דיברנו חשו התלהבות ועינוג מהמקצוע ולא הרגישו לרגע שונות ובעיקר פרגנו לתחרות וליינות המקומיים.


במסגרת התחרות, הוענקו סה"כ 25 מדליות 'זהב כפול' מתוכן 10 מדליות 'זהב כפול' ליינות ישראלים: הזוכים:
היין הישראלי הטוב ביותר בתחרות הוא: יקב טפרברג, לגאסי, פטיט ורדו 2013
הפרס לצוות הייננים הטוב ביותר בתחרות הוענק לצוות יינני יקבי ברקן
יקב הבוטיק הטוב ביותר המייצר עד 10,000 בקבוקים בשנה:יקב שריגים
יקב הבוטיק הטוב ביותר המייצר בין 10,000 ל 100,000 בקבוקים:יקב קלוד סרור
היין הכשר הטוב ביותר בתחרות: יקב טפרברג, לגאסי, פטיט ורדו 2013
היין הטוב ביותר בתחרות, שזכה בתואר Grand Champion TerraVino 2016
Bulas Family Estates, Bulas Porto ( Tawny) 40 Years Old
היין הישראלי הלבן הטוב ביותר בתחרות -יקב כישור, ויונייה 2015
היין המיובא הטוב ביותרJacopo Biondi Santi Brunello Di Montalciano 2008
פרס מפעל חיים הוענק לשארל לואינגר.

 

 
עוד כתבות במדור יין ואלכוהול
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.