מלך הכרוביות: עז תלם מוציא ספר בישול שכולו כרובית

 
ספר הכרובית של עז תלם
ספר הכרובית של עז תלם צילום: אסף אמברם. סטיילינג: נועה קנריק
 
עודכן 11:15 29/12/2016

עז תלם (היפה והחנון, משחקי השף) מוציא ספר בישול ראשון שכולו כרובית, ואנחנו ישבנו איתו לשיחה עליו. ויש גם מתכון של מרק כרובית טעים במיוחד

 
 
 
 
 

את הפנים של עז תלם (30) אתם בטח מכירים. אם לא מההופעות שלו בעונה הראשונה של "היפה והחנון" או בעונה השניה של "משחקי השף", אז מהבלוג המצליח שלו The Kitchen Coach, בו הוא מנתח ומסביר את כל הצדדים של המתכונים אותם הוא מכין. אחרי שעבד כטבח במשך שלוש שנים, פתח תלם את הבלוג שלו, אחד מבלוגי הבישול המצליחים והאהובים בישראל.

 

 
עז תלם
עז תלם צילום : לירון ברקן
 

עכשיו, החליט תלם לפנות אל אתגר חדש ולהוציא סדרת ספרי בישול חדשה, כשהראשון שבהם יתרכז כולו בכרובית. כן, ספר בישול שכל כולו מוקדש לירק אחד ולמגוון המאכלים שאפשר להכין איתו. כמובן שהשאלה המתבקשת הראשונה היא "למה דווקא כרובית?"

 

"קודם כל, אני באמת אוהב כרובית", עונה תלם. "מעבר לטעם המיוחד, הזמינות ונוחות התפעול, לכרובית יש תכונה שאני מאוד מעריך והיא ורסטיליות. רוב הירקות יודעים לעשות משהו אחד ממש טוב, כרובית היא כמו האולר השבדי של הירקות: מעבר לזה שהיא יכולה להיות עצמה, אפוייה, מטוגנת מאודה וכולי, היא יכולה להיות כמו אורז ולהיות בסיס מוקפצים או מצע לתבשילים, כמו בורגול בסלט טאבולה, כמו תפוחי אדמה ולהפוך לפירה נהדר, היא יכולה לבוא במקום עוף במוקפצים ומטוגנים, יכולה להיטחן למרק קרמי ועשיר כמו ירקות שורש כשורש פטרוזיליה, הגבעולים שלה נותנים טעם נהדר ובסיס לתבשילים כמו גבעולי סלרי, הגזע שלה הוא ירק פריך לסלטים כמו הקולורבי ואני יכול עוד להמשיך.
יש עולם שלם של מתכונים שבהם כרובית יכולה לקחת חלק - גם כשחקנית מובילה וגם כשחקנית משנה, ויש הרבה לספר עליה. יצאו בעבר ספרי בישול שלמים על תפוחי אדמה, על חצילים, על עוף ועל בקר, וככל שאני חוקר את הכרובית אני יותר משוכנע שמגיע לה ספר משלה".

 

לא מרתיע אותך שאנשים יחשבו שאולי ספר על חומר גלם אחד יכול לשעמם?

 

"הכל יכול להרתיע. גם אם הייתי עושה ספר 'סטנדרטי' ,למשל על מתכונים קלים ומהירים, היה יכול להיות מרתיע שכבר יצאו ספרים רבים על הנושא. אבל אם הייתי נרתע לא הייתי מתקדם בחיים. ספציפית לגבי הכרובית, אני מאוד מאמין בה ויודע שהיריעה שיש לי להציג מאוד רחבה"

 

למה בעצם החלטת להוציא ספר בישול? אומרים שאנשים כבר לא קונים ספרים ומבשלים רק עם האינטרנט, ושם אתה כבר די מצליח.


"בליבה, מה שאני עושה, מעבר לכותרות כמו עיתונאי, כתב או בלוגר, זה לייצר תוכן. כל מקום שאני מייצר אליו תוכן (מגזין, אתר, וידאו, וכולי), יש לו פורמט מסוים, אופי שנכון עבורו. באתר שלי, הפורמט הנכון הוא כזה של מדריכים: אני לוקח נושא מאוד ספציפי כמו מנה מסוימת, ופותח את העולם שלה.
ספר מאפשר להציג תוכן בראייה רחבה יותר. בעיני זו עבודה שמקבילה לתזה אקדמאית, רק שאני מגיש אותה לקהל הרחב ולא לשלושה בוחנים באוניברסיטה. אני לא יכול להכניס את כל מה שיש לי לכתבה אחת על כרובית, זה משהו שצריך לעיין בו, לקבל אותו במנות קטנות כדי להעריך את התמונה הגדולה. ולמרות שיש טאבלטים, סמארטפונים ואינטרנט בכל מקום, אין כמו לדפדף בספר".

 

 
ספר הכרובית של עז תלם
ספר הכרובית של עז תלם צילום : אסף אמברם. סטיילינג: נועה קנריק
 

איך החלטת על מה יהיה הספר? היו עוד אופציות?

 

"היו המון אופציות! כשהייתי סטודנט חשבתי להוציא ספר למתכונים סטודנטיאליים במינימום מאמץ וחומרי גלם, לאחר מכן היה רעיון לכתוב ספר על מתכוני בסיס, שכולם צריכים לדעת, ועוד הרבה רעיונות התרוצצו במוחי.


הרעיון לכתוב על כרובית הגיע מזוגתי עדי. הכנתי לה הרבה מנות עם כרובית, ויום אחד פשוט אמרה "למה שלא תכתוב על זה ספר?" זה הדליק אצלי את הנורה וננעלתי על הרעיון. לא מזמן יצא ספר על האוכל הישראלי מאת צלם האוכל סטיבן רוטפלד, ואחת התובנות שלו על הארץ הייתה: " ישראל היא מדינה שמעריצה את הכרובית"."

 

איך מוצאים כל כך הרבה מתכונים על כרובית? מה מקורות ההשראה שלך?

 

"קודם כל מהבית. אחת המנות שהכי אהובות עלי מהילדות הוא מרק הכרובית של סבתא חנה, שתמיד חיכה לנו בביקורים אצלה בימים קרים ואני והאחיות שלי היינו מתענגים על כל לגימה. מלבד זאת, כרובית היא אחד מהמאכלים הכי טרנדיים בעולם כרגע. הפינטרסט והאינסטגרם מפוצצים ברעיונות יצירתיים. בנוסף, חזרתי עכשיו מחודש מתאילנד ואספתי שם כמה מנות ממש נהדרות, ואני גם מקבל המון רעיונות מקוראים. בקיצור, יש שפע של השראה"

 

את ספר הכרובית החליט תלם להוציא במימון המונים, ולא עם אחת ההוצאות הגדולות, כמו שלא מעט בשלנים כבר עשו בהצלחה לפניו. "מאוד חשוב לי לעשות דברים בדרך שלי", אומר תלם. "דרך עבודה בהוצאה עצמית אני יכול לבחור עם מי אני אעבוד, איך אני אעבוד ולקבוע לעצמי את כללי המשחק".

 

 

 
ספר הכרובית של עז תלם
ספר הכרובית של עז תלם צילום : לירון ברקן
 

מה ההבדל בין לכתוב מתכונים לספר בישול לבין לכתוב מתכונים לאתר שלך?

 

"אם במתכונים לאתר אין לי מגבלה של מקום, בספר יש. זה הפער המשמעותי וזה אומר שאני צריך להיות מהודק יותר במה שאני כותב (בשביל זה שכרתי את רחלי קרוט שעורכת אותי עוד מימי ככתב מתחיל). באתר גם יש לי אפשרות לערוך את התוכן בכל זמן נתון, בספר זה רק בין מהדורות, אז יש עבודה עריכה והגהה הרבה יותר אינטנסיבית.

פורמט של ספר מאפשר לי לעשות דברים אחרת וממש להכניס את הקוראים לעולם שאני מייצר (בעזרת חברי הצוות). בסוף, אני רוצה שזה יהיה ספר שאנשים יקראו במיטה לפני השינה, ולא רק במטבח, ממש ליצור מקדש לכרובית".

 

יש מתכונים בספר שאתה אוהב במיוחד? שקרובים מאוד לליבך?

 

"כולם ילדיי. אם אני לא אוהב ממש מתכון אני לא אכין אותו בספר שלי".

 

מה התוכניות לספרים עתידיים בסדרה?

 

"המטרה הגדולה היא לייצר סדרת ספרים שמתמקדת כל פעם בחומר גלם או משפחה אחרת. אני חושב למשל על תפוחי אדמה, משפחת הבצלים, ספר על תבלינים, על קמחים ודגנים שונים".

 

כצי לתמוך בספר הכרובית של עז תלם, לחצו כאן: https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=21054

 
 

לכבוד השקת הפרוייקט, חולק איתנו תלם מתכון חורפי במיוחד מתוך הספר:

 

מרק כרובית ושמיר של סבתא חנה


 
מרק כרובית ושמיר של סבתא חנה
מרק כרובית ושמיר של סבתא חנה צילום : אסף אמברם. סטיילינג: נועה קנריק
 

בכל ביקור שלנו אצל סבתא חנה בימי החורף, ייחלנו שהיא תכין את מרק הכרובית המפורסם שלה, בו הכרובית חתוכה לפיסות גדולות שכיף לחתוך בעצמך בקערה. לגימה אחת ממנו ואני משוגר חזרה לילדות. את המתכון היא אספה מספר בישול לפני עשרות שנים והוא הפך למנה קבועה בבית, כזו שתגרום גם למי שלא אוהב שמיר להתחיל לחבב את עשב התיבול הארומטי.


במקור המרק של סבתא לא מכיל עדשים שחורות, אבל אני הוספתי אותן, וגם 2 כפות רוטב סויה בגלל הצבע והטעם העמוק שהם נותנים. בכללי - בכל מנה עם עדשים שחורות אפשר להוסיף את הרוטב השחור וזה יתן טעם חזק יותר.

 

 

סוג מתכון: פרווה | זמן הכנה: 15 דקות | זמן כולל: שעה | 4-5 מנות | רמת קושי: קל

 

מצרכים:

 

1 כרובית גדולה


1/2 צרור שמיר (ואפשר יותר!)


3-4 כפות שמן זית


1 כף קמח לבן


3/4 כוס עדשים שחורות, שטופות היטב


2 כפות רוטב סויה


מלח לפי הטעם

 

אופן הכנה:


  • חותכים את הכרובית לתפרחות בגודל בינוני-גדול, את גבעולי הכרובית חותכים גס ואת גזע הכרובית קולפים וחותכים לקוביות. קוצצים גס את השמיר.
  • מחממים שמן בסיר בגודל בינוני, מוסיפים את הכרובית ומטגנים מעל להבה בינונית גבוהה במשך 10 דקות, תוך כדי ערבוב, עד לריכוך קל. מוסיפים כף קמח ומערבבים היטב.
  • מוסיפים את רוב השמיר הקצוץ, עדשים שטופות, רוטב סויה ומים לכיסוי הכרובית ב-4 ס"מ. מביאים לרתיחה, תוך כדי ערבוב, ומתבלים במלח בנדיבות.
  • מבשלים מעל להבה נמוכה במשך 30-40 דקות, עד שכל חלקי הכרובית רכים לחלוטין והעדשים רכות אך לא מתפרקות.
  • מוסיפים את שאר השמיר. מערבבים היטב, טועמים ומתקנים תיבול.

טיפים:
לגרסה ללא גלוטן מוותרים על הקמח ורוטב הסויה.
ניתן לשים עשבי תיבול אחרים כמו פטרוזיליה או נענע, אבל אז הטעם לא יהיה כמו של סבתא.

 

 

 
עוד כתבות במדור חדשות האוכל
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.