כיצד הפכה עפולה למעצמה גרעינית?

 
עודכן 10:28 18/06/2017

מכונת קפה אחת, עולים מתימן והראש היהודי שממציא פטנטים. מה שהתחיל מבקשה תמימה הפך עם השנים לאחד העסקים המזוהים ביותר עם העיר. כך הפכו הפיצוחים לגרעין הישראליות

 
 
 
 
 

"גרעיני עפולה" הוא מותג מוכר ואולי אף המזוהה ביותר בארץ כשמדברים על נוהל הפיצוחים, אבל לא הרבה מכירים את הסיפור שעומד מאחורי המעצמה העפולאית הגרעינית, שהתחילה בכלל ממכונת קפה. הזוג מנחם וחווה גדן, ניצולי שואה שעלו ארצה בשנת 1947 פתחו בעיר עפולה חנות לקליית קפה. עולים מתימן פנו אליהם בבקשה לקלות גרעינים, ומנחם נענה בקשתם והסב את מכונת קליית הקפה לתנור לקליית גרעינים. שק הגרעינים הקלויים הראשון שהגיע מנצרת לחנות היה מלא בקמח ובמלח, ומנחם, שלא אהב את צורת הקלייה, לא הסכים למכור את הגרעינים בצורתם המקורית. אחרי ששטף אותם במים וקלה בעצמו, הגיע למתכון משלו, והוא זה שמכינים את הגרעינים על פיו עד היום.

 

>> הפיצריה הטובה ביותר בעולם נמצאת בכלל בעפולה

 

במלחמת שת הימים חלה הפריצה הגדולה של שוק הפיצוחים. אוטובוסים עמוסי חיילים עצרו בעפולה בדרך לבסיסים כדי להצטייד בשקיות גרעינים, ואף חבילה שנשלחה לחיילים לא הייתה שלמה בלעדיהם. עם השנים קמו בעיר בתי קלייה נוספים, והשם גרעיני עפולה הפך לחלק בלתי נפרד מהנוף המקומי, עם לא מעט חיקויים ובתי עסק שמנכסים אותו לעצמם. צפו בכתבה המלאה של סמדר פלד על הפיכתה של עפולה למעצמה גרעינית.

 

>> מתחשק לכם לפצח? נסו את המתכון הפריך הזה

 
עוד כתבות במדור אוכל - מובייל
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.