שתיין, מה הוא אומר?

 
עודכן 13:59 09/01/2007
יפית עזריה

כנגד ארבעה בנים דיברה התורה: הרשע נשאר רשע, וזה שלא יודע לשאול, תקוע על הבר. יפית עזריה מקטלגת שתיינים

 
 
 
 
 
שתיין. מה הוא אומר? (תמונה: ASAP)
שתיין. מה הוא אומר? (תמונה: ASAP)
כנגד ארבעה בנים דיברה התורה. חכם, רשע, תם, וזה שאינו יודע לשאול. למעשה, זה דומה לארבעת היסודות של הטבע: אש, מים, אוויר, אדמה. כל החומרים הקיימים מצטמצמים בסוף לבסיס הפשוט הזה.

עכשיו תזכרו בכל מי שיצאתם איתם. בסופו של דבר, תוכלו להכניס את כל ה-67 לתוך 4 המשבצות הבסיסיות האלו: חכם, רשע, תם, וזה שאינו יודע לשאול, בדרך כלל זה לא הדבר היחיד שהוא לא יודע.

ומה לגבי התורה שלנו השתיינים? אם הייתה לנו תורה, סביר להניח שגם לה הייתה הגדה; כנגד 4 שתיינים דיבר הבר. חכם, רשע, תם, וזה שאינו יודע לשאול.
 

חכם, מה הוא אומר?

חכם על וויסקים (תמונה: SXC)
חכם על וויסקים (תמונה: SXC)
אתחיל מזה שאת קטגוריית השתיין החכם אני מפרידה לחלוטין מהשתיין המתחכם. המתחכם מבחינתי יותר תואם את קטגוריית הרשע.

השתיין החכם, או הלקוח החכם, זה השתיין שיודע מה הוא שותה, הוא מבין באלכוהול שלו, מודע לדקויות הקיימות במשפחות המשקה שהוא שותה, ואי אפשר למכור לו בולשיט. כשהוא יושב על הבר, הוא תמיד פתוח ללמידה, הוא תמיד יקשיב למה שיש לברמן/ית להגיד על המשקה ו/או על משקאות אחרים, אבל הוא לא שתיין שאפשר "לדחוף" לו משקאות ניסיוניים.

החכם יכול להיות פתוח למשקה שלו, בגוונים שונים; וויסקי אחר, באיזור הוויסקי שלו. משקה אחר, במהדורה מיוחדת. אבל סביר שלא תצליח לשכנע אותו עם המשקה הטרנדי האחרון.

השתיין החכם הוא גם הלקוח החכם. זה לא מספיק שאדם מכיר את המשקה שלו. שתיין הבארים החכם מבין שלערב זה, כל עוד רגליו באוויר ועכוזו נטוע על הכסא המרומם, הברמן הוא חלק מחווית השתייה שלו. לכן לעולם יתייחס למי שמשרת אותו בכבוד והערכה, ותמיד יזכה ליחס של קינג.
 

רשע מה הוא אומר?

רשע. מה הוא שותה? (תמונה: SXC)
רשע. מה הוא שותה? (תמונה: SXC)
או-אה. זוהי קטגוריית השתיינים האהובים על ציבור הברמנים והברמניות בישראל. השתיין הרשע, פנים רבות לו, וכולן יפהפיות, מפתיעות ומעצבנות. הקטע ברשע זה שהוא יכול להיות מכל הקשת המזרחית הקיימת או מהרצליה פיתוח, פרופסור או נהג משאית, בן 20 או בן 70, והוא יכול לבוא מכל רקע אלכוהולי אפשרי. הוא יכול להיות הכסיל הגדול ביותר בנוגע לאלכוהול והוא יכול להיות מהשתיינים של הטופ-שלף המובהק.

כך או כך, גם אם החשבון שלו מורכב ממשקאות של 90 שקלים ומעלה והוא יודע את כל ההיסטוריה הוויקטוריאנית של כל אחד מהם, בסופו של ערב, יש לך אליו את אותה הערכה שיש לך אל ההאסקי סיבירי של השכנים שלך, שמתחיל לנבוח ללא הכרה כל פעם שמישהו נמצא ברדיוס של 18 ק"מ ממנו.

איך מזהים אותו? טיפ המאה: אתה לא סובל אותו מהשניה הראשונה שהוא מדבר. אתה נותן לו עוד צ'אנס. לא. אתה עדיין לא סובל אותו. הקטע ברשע, שהוא בדרך כלל מתעקש להיות לקוח קבוע. הוא יושב לך על הבר, פעם אחר פעם, ומתייחס אליך כאילו הוא קנה אותך אתמול בשוק ב-7 שקל, וכאילו הבר שלך והשירות שלך בתוכו, זה אחד הדברים הקשים שקרו לאנושות. אז למה אתה חוזר לכאן כל ערב? לא ברור.

הדרך הכי טובה להתמודד עם השתיין הרשע היא פשוט להיות על טייס אוטומטי. רוצה רמי מרטן? בכיף. רוצה לזיין לי את השכל על איך מגישים את זה בפריז וברומא ואיך בארץ אף ברמן לא יודע לעשות את זה כמו שצריך? בכיף. מה אכלתי היום? בבוקר קורנפלקס, אחר כך אכלתי תפוח, אה, לא, אכלתי ישר צהריים, עוף, אה, לא, זה היה אתמול, אכלתי שוקולד, אבל אני במחזור, אז מותר לי, ו.. זהו, הוא סיים?
 

תם מה הוא אומר?

תם. חלומו של כל ברמן (תמונה: ASAP)
תם. חלומו של כל ברמן (תמונה: ASAP)
למילה תם יש קונוטציה שלילית, אבל במקרה של השתיין התם, יש בזה רק דברים חיוביים לכל ברמן שאוהב את העבודה שלו. התם לא מבין באלכוהול, אבל הוא תמיד רוצה לדעת עוד, לשאול עוד, להכיר כמה שיותר. הוא הראשון להיות פתוח להצעות שלך, לקוקטיילים ניסיוניים, למשקאות חדשים, לשילובים מוזרים.

אז מצד אחד, התמיהה התמידית של התם, האמון שהוא נותן בך, הפתיחות לקוקטיילים ושביעות הרצון שלו מכל מה שתציע לו, יכולים לגרום להרבה ברמנים לראות בו את הפראייר התורן, לדחוף לו משקאות לא מושקעים ולנפח לו את החשבון.

אבל מהצד השני, הבהיר יותר, התם הוא האיש שלך. הוא השתקפות של ההתלהבות שלך ממשקאות. במקום שהרבה אנשים מרימים גבה על משקאות מסויימים, ולא מוכנים לשמוע, שלא לדבר על לטעום, התם הוא זה שירים את הכפפה, ויחלוק את ההנאה שלך.

כשיש לך קוקטייל חדש על הכוונת, הוא הבנאדם לטעימות של קוקטיילים פרי דמיונך כשאתה במצב רוח יצירתי. מעבר להכל, כשכולם יסתכלו עלייך במבט מזוגג מבעד ל-17 צ'ייסרים של סטולי קריסטל, הוא היחיד שעוד יישאר מרותק כשתתחיל לדבר בהתלהבות על השערוריות האחרונות בהגדרת הסינגל מאלט.
 
 

וזה שאינו יודע לשאול?

וזה שאינו יודע לשאול. מה יותר גדול? (תמונה: SXC)
וזה שאינו יודע לשאול. מה יותר גדול? (תמונה: SXC)
השתיין שאינו יודע לשאול, אח.. זה לא אשמתו. אין לו מושג קלוש באלכוהול, והקטע הוא שקשה לו לגייס מספיק אינטיליגנציה כדי לחפות על כך. מה שטוב בזה שאינו יודע לשאול זה שהוא בלתי מזיק, אין לו שום כוונה רעה, והוא תמיד מספק צחוקים לסוף המשמרת (לפעמים גם לשבוע שאחרי). עם זה שאינו יודע לשאול אתה מגלה שרום הוא סוג של קוניאק, מזגת רק חצי כוס וויסקי ואפל מרטיני זה עוד תוצר נפלא מבית היוצר של מרטיני ורוסו.

אבל אין טוב ממראה עיניים וממשמע אזניים. אז הנה לקט ציטוטים נבחרים על זה שאינו יודע לשאול:
" מה, מה אמרת אפשר? בירה חצי ליטר או שליש? לא יודע, מה יותר גדול?"
" תני לי רמי מרטינז".
" תני לי אבסולוט רד בול. לא, לא נוגע בוודקה. אבסולוט רד בול".
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות