תמר הינדי

 
עודכן 14:21 24/04/2006
יעל עופר

נעים להכיר: תמר הינדי, למרות שמו המבטיח, הוא בכלל לא תמר ומקורו לא מהודו. איך הגיע להודו ולמה דווקא כתמר

 
 
 
 
 

במסעדה ההודית "מהרג'ה" ברמלה, המשמשת גם כחנות עמוסת מדפים של חומרי גלם למטבח ההודי, קניתי גוש שחור של תמרינדי ארוז בפלסטיק שקוף. הוא הזכיר לי בצורתו ובצבעו את גוש התמרים שקונים בכל מרכול להכנת עוגות. ואכן השם האנגלי שלו "Indian Date "כלומר "תמר הינדי" או "תמר הודי" מעיד כי גם האנגלים אשר גילו את נפלאות המוצר הזה בתקופה הקולוניאלית, הוא עורר אסוציאציות מזרח תיכוניות, ונראה להם יותר מכל כתמר. למעשה, אין שום דמיון בינו לבין התמר.לא בהופעתו בטבע ולא בטעמו ובשימושיו.
 

תמר ללא תמר

התמרינדי הוא שם הפולים שגדלים בתוך תרמילים על עץ טרופי גבוה. גם שמו "תמר הודי" אינו מחייב שכן מוצאו בכלל במזרח אפריקה. אכשהו במהלך ההסטוריה התגלגל לארצות דרום אסיה. העץ עצמו דמוי צאלון, בעל פולים צהובים חיוורים ולבנים, ארוכים, מהם מפיקים את התמר הינדי. מגיע לגובה של שבעה מטרים. הודו היא היצרנית המובילה בעולם של תמר הינדי. שטחי המטעים הגדולים מספקים את התצרוכת המקומית והעולמית. במטבח של דרום הודו הוא משמש על תקן של מרכיב חמוץ כמו לימון או חומץ במטבחים אחרים ומעניק טעם למנות בשריות, מנות אורז או ירקות. נהוג להוסיפו לרטבים, לצ'אטני, לסירופים ומיצים וגם לקינוחים מתוקים. הוא מכיל פקטין המסייע להקרשת ריבות. המשקה המרענן שמפיקים ממנו מזכיר בטעמו לימונדה הוא פופולרי בקרב מדינות הזרח התיכון.
 

תמר הינדי ובריאות

בקרב שוחרי הבריאות הוא נחשב למשקה בעל סגולות רבות. הוא משמש כמקור חשוב לאבץ ולכן בדרום אסיה היה נהוג להכין ממנו דייסה לנשים בהריון. מפליא, אבל בוטנאים מסווגים את התמר הינדי כקיטניות. מחקרים גילו בו חומרים המחזקים את המערכת החיסונית.הוא מסייע לעיכול ולכן מומלץ לשתיה לאחר ארוחה כבדה ומעיקה. באזור גידולו גם העלים הירוקים ופרחיו היפהפיים נקטפים ישר מהעץ לנישנוש טרי.
 

היכן להשיג

תמר הינדי המכונה גם תמרינדי Tamarind באנגלית Indian Date , ובשמו הבוטני Tamarindus Indica , התאזרח במטבח האסייתי ומלבד חנויות הודיות ניתן להשיגו גם בחנויות לחומרי גלם אסייתי. ב"טיירה" בית הקפה התל-אביבי מכינים את המשקה מהמחית המקורית מידי בוקר לשמחת הסועדים.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות