סוף עונת השוק

 
עודכן 09:48 19/05/2006
ורד ברלל

זה לא כל כך נעים לראות שוק סגור, במיוחד אם זה השוק הסיטונאי של תל אביב. העירייה מול הסוחרים

 
 
 
 
 

כשאומרים "השוק הסיטונאי", מיד מתעוררת לתחיה תמונה צבעונית ועשירה בריחות, מראות וקולות. השוק הסיטונאי בתל אביב, שימש במשך שנים ארוכות, מקום מפגשם של שפים ממסעדות האזור שפקדו אותו מידי בוקר (אוקיי, לרובנו השעות המוקדמות מאוד של הבוקר הן בעצם עדיין ליילה) כדי לרוש סחורה טריה למשך היום. הרבה מתכונים וחברויות נרקמו בשוק הזה, והוא נתן נופך צבעוני בלב תל אביב הקוסמופוליטת, מקום עם ניחוח של פעם. אך מסתבר שתל אביב נפרדת מחר, ה-18 למאי, מעוד פנינה נוסטלגית, כאשר יכנס לתוקפו צו בית המשפט המכריז על סגירה סופית של השוק הסיטונאי.
 

הסוחרים: לא תם המאבק

עמירם מוארמן, ותיק הסוחרים בשוק, אמר שהשוק אמנם יסגר כפי הנראה מחר אך המערכה לא תמה. "נמשיך להאבק בכל האמצעים העומדים בפנינו בבתי המשפט ובמישור הציבורי עד שנקבל פיצוי הולם מעיריית תל אביב". מוארמן הגיש תביעה אישית נגד עיריית תל אביב בהיקף של 2.5 מיליון שקל. התביעה התבססה על הפרת חובת הנאמנות שבה היתה מחויבת עיריית תל אביב וכן בשל הפרת חובות חוזיות כלפי הסוחרים, כולל חובה היסטורית של עיריית תל אביב במנדט שקיבלה מהממשלה להמשיך ולקיים את פעילות השוק, פגיעה בקיניין של סוחרי השוק, רשלנות בנזיקין, הסגת גבול ומטרד היחיד. בין עיריית תל אביב לבין סוחרי השוק הסיטוני התקיים במהלך השנה האחרונה הליך של גישור בניסיון להגיע לפיצויים מוסכמים. הסוחרים תובעים פיצוי של 1.5 מיליון דולר בשל אובדן מקור פרנסתם. עיריית תל אביב הסכימה לשלם 180 אלף דולר, מאחר והיא תובעת לקזז תשלומי שכר דירה המגיעים לה לטענתה. הסוחרים טוענים שבמהלך השנים גבתה מהם העירייה תשלומים מופקעים. כתוצאה מכך נכשל הליך הגישור.
 

חמדנות נדל"נית או טובת הציבור

בכתב התביעה שהגיש מוארמן נגד עיריית תל אביב מצויין כיצד בשנת 1951 החלה העירייה לפעול להקמתו של שוק סיטוני מרכזי לפירות ולירקות. את הקרקע עליה הוקם השוק, בהיקף של 144 דונם, קיבלה העירייה מהמדינה למטרת שימוש ציבורי לרווחת הכלל. בתביעתו של מוארמן נכתב: כי כחלק מהקמת השוק, אילצה העירייה את הוריו המנוחים של התובע לסגור את עסקם שם ולמכור את שתי החנויות שבעסק במחיר הפסד. הוריו נאלצו להשתתף במימון הקמת השוק ואף שילמו על הקרקע הוצאות פיתוח במלואן לפי חשבונות ודרישות של העירייה. כעת מבקשת העירייה להפוך את מקרקעי השוק הציבוריים ל"סחורה" נדל"נית. סוחרי השוק מתקוממים נגד העירייה, שלדעתם חומדת במתחם השוק בשל מיקומו הנדל"ני האסטרטגי (מרכז תל אביב, הכניסה מרחוב קרליבך).
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות