מה נחה, מה?

 
עודכן 13:03 10/01/2007
גליה סיון

מגו-גורט ועד שפופרות גבינה, האמריקאים מוכרים אוכל מהיר לאנשים ששכחו מה זה שולחן. אוכל מהיר במיוחד, שלידו "מנה חמה" נראית כמו קובה עם אורז

 
 
 
 
 
אוכל, מהר ועכשיו (תמונה: SXC)
אוכל, מהר ועכשיו (תמונה: SXC)
בצבא זה היה נפוץ: השמועות על זה שחדר האוכל נסגר בגלל הרעלת מזון, שמועה שהיתה מתפשטת בכל פעם שהגישו עוף, היה מריץ אותנו לשק"ם. בין אם הייתם ירוקים, לבנים או אפורים, כולם מכירים את זה: לוקחים "מנה חמה", ממלאים מים רותחים, מעשנים בינתיים סיגריה, וטורפים את זה כאילו בחיים לא ראינו מונוסודיום גלוטומט צף. הימים האלה נראים היום תמימים ומלאי מאמץ. האמריקאים, מובילי הקוויקי בכל תחום אפשרי, גילו שאפשר למכור לעם היושב בארה"ב כמעט הכל, כל עוד מבטיחים לו שאפשר לאכול את זה בריצה. בלי זמן בישול, בלי כלים מלוכלכים, בלי טעם.
 

יש לי זמן לסרט, אני אוכלת גו-גורט

יופלה, ענקי היוגורט מצרפת, הבריקו בארה"ב עם "גו-גורט" - היוגורט הנישא. לאנשים שמעולם לא שמעו על כפית, או על שפיות, זהו פיתרון מצוין. יופלה, שקלטו שעדיף לשווק את הגו-גורט להורים לילדים קטנים, הלכה עם הרעיון עד הסוף: הגו-גורט ניתן להקפאה, ומיועד לאכילה כשהוא קפוא, מקורר או סתם פושר. הכל נועד למטרת זריקת הגו-גורט לתיק של הילדים על הבוקר, במינימום מאמץ, והיוגורט כבר דואג להפשיר את עצמו עד להפסקת 10. הוא מגיע בטעמים עם שמות שאנשי שיווק חושבים שילדים אוהבים, כגון: "הפונץ' הקולי של שאגי", "חגיגת מסטיק פטל" ו"פיצוץ תות-בננה". באנגלית זה נשמע יותר אונומתופאי, כמובן, אך חנוני לא פחות. אבל זה עובד: ג'נרל מילס, בעלי הזכויות על יופלה בארה"ב, מדווחים על רווחים של 100 מיליון דולר בשנה מגו-גורט בלבד.
 

5 דקות אכלת

והופ, יש לכם אוכל במגש (תמונה מתוך האתר הרשמי)
והופ, יש לכם אוכל במגש (תמונה מתוך האתר הרשמי)
הקנדים המציאו לאחרונה את "ארוחת השף ב-5 דקות", מוצר שמבטיח: "אפשר לשמור אותי על שולחן העבודה. אני לא דורש קירור. יש בי את כל מה שאתה צריך ואני מתחמם בקופסה". מלבד העובדה שזאת ארוחה שמשום מה מדברת לעצמה, היא גם מעולם לא שמעה על מיקרו, תנור או קומקום חשמלי. חימום האוכל מתבצע בטכנולוגיה בה השתמש הצבא האמריקני במלחמת המפרץ, בתוך הקופסה עצמה - מעין ריאקציה כימית שנעשית בשיתוף שקיק מי מלח. גימיק פריקי למדי, ולדעת אנשים שעברו מבחני טעימה, גם לא כזה להיט: הדיווחים הם שמדובר במוצר תפל למדי, אך יעיל למאכל באמצע יום העבודה העמוס של איש/אשת עסקים ממוצעת. ה-5 דקות קסם הללו מגיעות, בינתיים, בשבעה טעמים בלבד, ביניהם נודלס עם בקר, ספגטי עם כדורי בשר, וצ'ילי עם עדשים.
 

אוכל של אמא, אבל איפה אמא

50 אחוז מבני הנוער האמריקנים אוכלים את הארוחות שלהם ליד המחשב. 20 אחוז מהארוחות החשובות נאכלות בארה"ב עם יד אחת על ההגה. לכבוד המחשב וההגה הוציאה חברה אמריקנית הזויה שפופרת אחת עם ביצה מקושקשת, ושנייה המכילה מקרוני עם גבינה. זה נראה כמו ארטיק, רק ששמים את זה במיקרו ל-90 שניות, ואז יוצאת עיסה על מקל. נשמע דוחה? גם האמריקאים חשבו ככה, והמוצרים נעלמו מהמדפים אחרי חודשים ספורים של הרצה.
 
 

רק מרק

קמפבל. זה רק מרק (תמונה מתוך האתר הרשמי)
קמפבל. זה רק מרק (תמונה מתוך האתר הרשמי)
קמפבל, חברה אמריקנית נוספת שמעודדת את העולם לאכול תוך כדי ריצה, ישבה חמש שנים על הטוסיק עד שיצאה עם אחד המוצרים ההזויים, אך המצליחים ביותר בשוק "האוכל הנוח": מרק "מענג" בקופסה "מעוצבת" שניתן לחמם במיקרו ב-2 דקות. קמפבל קוראים לזה "לאכול נכון כשאתה רץ מהר", אבל מה נכון ב-860 מ"ג נתרן במוצר בגודל כף יד? ומי רוצה לאכול מרק כשהוא ממהר? הרבה אנשים, מסתבר. כל כך הרבה, עד שקמפבל'ס יצאו השנה עם טעמים נוספים, ביניהם כזה הנקרא "חתונה איטלקית". לאף אחד אין ממש מושג מה זה, מלבד העובדה שהוא דומה להפליא ל"ברוקולי מוקרם" ול"עגבניות קלאסי".
 

ארוחת בוקר? לא בבית ספרנו

אפילו כבר לא צריך להוסיף חלב (תמונה: ASAP)
אפילו כבר לא צריך להוסיף חלב (תמונה: ASAP)
מכיוון שארוחת הבוקר, לפי הדוד סם לפחות, הנה הארוחה החשובה ביותר ביום, המציאו בג'נרל מילס את החטיף "חלב ודגנים" – אין צורך בקערה, אין צורך בכף, אין צורך בבוקר. מדובר, ילדים וילדות, בחטיף צ'יריוס שבתוכו קרם חלב. ילדים שלומדים מנהל עסקים תואר שני, למשל, ייהנו ממנו במיוחד. המצאה פסיכוטית נוספת היא סנדוויצ'ים קפואים של - שימו לב - חמאת בוטנים על פרוסה אחת, וריבה על השניה. כי זה אמריקאי קלאסי, כי קשה למרוח לבד, כי אין לכם 10 שניות ביום לעשות את זה, וכי זה נמכר היטב.

מחקר אמריקאי מעודכן קובע כי האמריקאים אוכלים בממוצע 4.3 ארוחות ביום. מכיוון שכולם שמעו איפשהו שעדיף 6 ארוחות קטנות מ-3 גדולות, החליטו במערב להפוך את האכילה לחובה, במקום לחוויה. למשרד הבריאות האמריקאי נדלקות בשנים האחרונות נורות אדומות על ימין ועל שמאל, והנתונים על האומה התחרותית ביותר בעולם, שחייבת לאכול תוך כדי ריצה בלי להוריד אפילו קילוגרם אחד, מחרידים: 61 אחוזים מהאמריקאים סובלים ממשקל עודף, שליש מהאמריקאים מוגדרים רשמית כשמנים. אוכל קוויקי, כמובן, לא עוזר. הכל זמין כל כך, קטן כל כך, כמעט דבר אינו דיאטטי. שנאמר: יאללה, תאכלו עוד סנדוויץ' קפוא בדרך חדר כושר.

לפרויקט הקוויקי המלא
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות