מי צריך קורס ברמנים?

 
עודכן 11:39 10/01/2007
יעל ניסקי

מה מציעים לכם קורסי הברמנות בארץ, והאם אתם באמת צריכים אותם?

 
 
 
 
 
קורס ברמנים הפך בשנים האחרונות לאופציה נחשקת, בעיקר עבור צעירים אחרי צבא המחפשים מקצוע כיפי ומעניין, או סטודנטים טריים המחפשים דרך להתפרנס בכבוד. "בתקופה הראשונה שלך בתור ברמן, אתה חושב רק על האנרגיות הליליות, הבחורות, כל האקשן הזה" מספר יואב הבל, ברמן בבר-בורגר ה- Black, שבסינמה סיטי: "אבל בשלב מסויים אתה מתרגל לקטע וכל מה שנשאר זה הכסף. אם אתה סטודנט ואתה תל אביבי יש לך כמה אפשרויות לעשות כסף טוב - בתור מלצרית, מארחת או ברמן. אני אישית העדפתי להיות ברמן".

הבעיה היא, שבתור ברמן לא תמיד אתה יכול לדעת כמה תרוויח. יש ימים עמוסים ויש שבועות שחונים: "הסכומים נעים בין 40 ל- 70 שקלים לשעה, ואפילו יותר, תלוי איפה אתה עובד". מסביר הבל - "בחודש אוגוסט למשל הרווחתי בממוצע 60 שקלים לשעה, אבל יש מקומות שצריך ממש לקרוע בהם את התחת כדי לסגור את החודש". לא מעט ברמנים משלבים את העבודה הלילית בבר עם עבודת יום שגרתית, ואם יש להם חברים במקומות הנכונים, הם יכולים גם "לדפוק קופה" במסיבות, עם 500 - 1,500 שקלים לעבודה מאחורי הבר במסיבה פרטית, חתונה או במועדון.

אבל לפני שמתחילים לתכנן על הכסף הגדול - צריך להתחיל מבראשית, זאת אומרת - ללמוד את המקצוע וכל מה שכרוך בו. בארץ קיימים כארבעה בתי ספר לברמנות. בחלקם משתמשים במשקאות דמה לצורך תרגולים, וחלקם מתגאים בעובדה שהם משתמשים רק במשקאות אמייתים. ישנם בתי ספר המספקים תעודה המוכרת גם בחו"ל, ויש כאלו שמספקים מקומות עבודה לתלמידים מצטיינים. עלות הקורס נעה בין 2,500 - 4,700 שקלים, ובדרך כלל משולמת על חשבון הפיקדון הצבאי. גם תקופת הקורס משתנה בין בתי הספר השונים, ונעה בין 56 שעות לקורס הקצר ביותר, ועד 176 שעות לקורס מורחב.

אך האם קורס הברמנים הוא תחנת חובה בדרך לקריירה מזהירה, או דרך נוספת לסחוט כספים מצעירים שעדיין לא החליטו איך ייראה העתיד שלהם? יצאנו לבדוק מה מציעים בתי הספר לברמנות הקיימים בארץ, ולבדוק עם ברמנים מנוסים עד כמה הקורס באמת עזר להם.
 

האם באמת צריך קורס ברמנים?

מי יעמוד במבחן המציאות?
מי יעמוד במבחן המציאות?
לפני שתעברו את שטיפת המוח הנדרשת לפני ההרשמה לקורס, יצאנו לבדוק במספר ברים נבחרים מה קורה בפועל בסצנה. האם האימונים "על רטוב" שבתי הספר כל כך מתגאים בהם אכן נדרשים? האם יש טעם ללמוד 200 מתכונים של קוקטיילים? ומי באמת מוצא עבודה בסיום הקורס?

מבדיקה שערכנו במספר ברים, מסתבר כי חלקם מעסיקים ברמנים שכלל לא עברו הכשרה בקורס, אלא למדו את עבודתם בשטח. "אף אחד מהברמנים שלי לא עבר קורס ברמנים", מספרת מיטל מועלם, מנהלת ומבעלי פאב "אגנס" בהוד השרון. "אנחנו מכשירים את הברמנים אצלנו, וכך גם דואגים שיתאימו לאופי המקום". חגי אבירם מהבר "לבונטין" בתל אביב מוסיף: "הניסיון עושה את הברמן מקצוען ולא הקורס שהוא לקח. בקורס ברמנים לומדים ידע בסיסי באלכוהול והכנת קוקטיילים, אבל הידע האמיתי מגיע מהשטח. אחד המרכיבים החשובים בעבודה הוא לדעת לעבוד עם לקוחות, ואת זה לא ניתן ללמוד בשום קורס". גם ברק גוטמן, מנהל בר ב"גולדן בר", שם דגש בעיקר על יחסי אנוש - "אני צריך ברמן שיודע איך לדבר עם אנשים, ואיך למכור. לא יעזור לי שהוא יודע להכין קוקטיילים מעולה, אם יש לו בעיה לתקשר עם אנשים".

לעומתם, אלעד לבקוביץ' מה- Black בסינמה סיטי, רואה את הדברים אחרת - "יכול להיות בפאבים מסויימים בתל אביב שמים דגש על יחסי אנוש וכדומה, אבל בבלאק יש יותר דגש על הגשת משקאות בצורה מכובדת או איך לדבר עם לקוחות שהם אנשים עסקים. אם הברמן עבר קורס זה אולי יתרון לעבודה אצלנו, אבל אם הוא לא עבר קורס ויש לו ניסיון וגישה - לא נפלה אותו".

חלק מבתי הספר שדיברנו איתם התפארו במגוון הקוקטיילים שנלמדים בקורס. מבדיקה שערכנו במספר ברים, מתברר כי בעולם האמיתי רוב המשקאות שמוגשים אינם קוקטיילים בכלל. מעבר לכך, כאשר מגיע הזמן להכין קוקטייל, אופן ההכנה יכול להשתנות מבר לבר, כפי שמסבירה מועלם: "קוקטייל כמו קוסמופוליטן יהיה מורכב מאותם מרכיבים בסיסיים, אבל בכל מקום שמים כמויות שונות של המרכיבים הללו וסוגים שונים שלהם. אפשר לספור על יד אחת את מספר הקוקטיילים שנעשים בדיוק אותו הדבר בכל מקום". ברק מה"גולדן בר" טוען כי שינון עשרות קוקטיילים לא יעזור לברמן המתחיל להתקבל אצלו לעבודה - "לדעת להכין את המשקאות זה בסך הכול לדעת לערבב נוזלים, זו מיומנות טכנית שכל אחד יכול ללמוד". גם יואב הבל, ברמן בבורגר בר "black" בסינמה סיטי, מציין כי לדעת איך מכינים משקאות לא מהווה יתרון משמעותי: "אחרי שאתה יוצא מהקורס אתה אולי זוכר המון מתכונים, אבל בתכל'ס מה שנשאר זה המשקאות שאתה עובד איתם, וגם הם לא כל כך מסובכים - מכינים אותם פעם או פעמיים והמתכון כבר נקלט בראש.
 

גם הזריזות מוטלת בספק

חלק מבתי הספר מדגישים את העובדה כי אצלם נעשים הרבה תרגולים לפיתוח מהירות עבודה. לצורך כך, הקורסים מציעים תרגולים אינטנסיביים, כאשר בחלקם משתמשים במשקאות דמה. האם התרגולים "על יבש" אכן כל כך חשובים? "הניסיון שהקורס מעניק כביכול, הוא לא באמת ניסיון", טוען בנחרצות יואגם בודזנצקי, מבעלי ה"לימה-לימה" בתל אביב: אתה צריך לעבוד בבר תל אביבי לפחות שנתיים כדי לפתח מיומנות אמיתית בעסק הזה". גם אבירם מה"לבונטין" חושב שבתי הספר מגזימים בחשיבות התרגול: "בפועל כל בר בנוי אחרת, בכל בר המיצים, הקשים, הסטירים וכל המרכיבים במקום אחר. התלמידים בקורס מתרגלים למבנה הבר בבית הספר, אבל אחר כך הם בכל מקרה יצטרכו להתרגל לבר במקום העבודה ולפתח מהירות עבודה בו". ומה לגבי להטוטנות? תוספת ה-"פליירינג" גורמת להרבה אנשים להוציא את הארנק שוב, כדי ללמוד את מיומנות השלכת הבקבוקים, כמו בסרטים של פטריק סוויזי. אבל מסתבר שהכישרון הזה הוא לא ממש יתרון בברים העירוניים, כפי שמסביר אבירם: "להטוטים מתאימים לאילת ולבתי מלון. זה לא הולך בברים בעיר, אולי בתור בדיחה".

מוצאים לכם עבודה, אבל אפשר גם בלעדיהם
בכל אחד מבתי הספר שמענו על יחידת השמה או אפילו חברת השמה, המוצבת בבית הספר ואמורה להפנות את הבוגרים למקומות עבודה. חלקם אפילו נקבו בשמות של ברמנים שעובדים כיום בברים, מסעדות או בתי מלון מכובדים. מבדיקה שערכנו בשטח מסתבר כי בתי הספר אכן עושים את עבודתם, ומספר ברים מקבלים פניות מיחידות ההשמה שלהם. יחד עם זאת, במקרים רבים ברמנים מוצאים מקום עבודה ממידע שמגיע מפה לאוזן, אפילו בלי שהתפרסמה מודעה. במקרים אחרים פשוט תולים שלט קטן על החלון וזה מספיק כדי שיגיעו מתעניינים.

אם אתם רוצים לעבוד ולהתקדם אחרי קורס ברמנים, לחגי אבירם יש טיפ לגבי איך לעבור את השלב הראשון בקלות: "לברמן שמסיים קורס כדאי לעבוד קודם כל בבר-מסעדה, כדי לקבל מיומנות במזיגה, שהיא מיומנות נרכשת לאורך זמן. בבר-מסעדה יש פחות אינטראקציה עם לקוחות על הבר, אבל היא עדיין קיימת במינון נמוך. לאחר מכן, אם אוהבים לעבוד עם לקוחות, ניתן להתקדם לעבודה בבר עמוס אנשים".
 

קורסים לברמנים

החלטתם ללכת על בטוח, ולהירשם לקורס? ביררנו עבורכם מה מציעים בתי הספר לברמנות בארץ, וכמה יעלה לכם קורס בסיסי או למתקדמים.
 
 

בר טנדר

מתוך אתר "בר טנדר"
מתוך אתר "בר טנדר"
התירגולים בבית הספר "בר טנדר" נעשים גם ב"אלכוהול דמה" (משקאות על בסיס מים), אך בחלק מהזמן הלימודים משתמשים גם באלכוהול תוצרת חוץ. בקורס המורחב שמציע בית הספר נלמדים גם אספקטים של ניהול והקמת עסק, להטוטים, עזרה ראשונה ועוד.

מחיר קורס אקספרס: 3,390 שקלים לכ- 80 שעות לימוד (בין 15 ל- 20 שעורים)
מחיר קורס מורחב: 4,690 שקלים ל- 176 שעות. מוכר בפיקדון לחיילים משוחררים.
מספר סניפים: 8. ניתן לקבל שעור הכרות בחינם.
טלפון: 1700-70-80-60
תעודה: תעודת המוכרת על ידי הארגון הבין לאומי לבתי ספר לברמנים. "התעודה מקנה לברמן אפשרות לעבוד בחו"ל, להיכנס לבתי הספר של הארגון בערים שונות בעולם ולקבל הכשרה ורענון מקומי בחינם", מסביר גדי אבקסיס, מייסד ומנכ"ל "בר טנדר".
 

זמן אמיתי

מתוך אתר "זמן אמיתי"
מתוך אתר "זמן אמיתי"
הקורסים ב"זמן אמיתי" כוללים לימוד עיוני ומעשי של תחום האלכוהול והכנת הקוקטיילים. יחד עם זאת, האימונים מתחילים עם שימוש באלכוהול אמיתי ונמשכים עם אימונים במשקאות דמה.

מחיר קורס פרופשיונל: 2,500-3,290 שקלים ל- 14 מפגשים של 4 שעות.
מחיר קורס מורחב: 3,500-4,690 שקלים ל-16 מפגשים של 8 שעות. מוכר בפיקדון לחיילים משוחררים.

מספר סניפים: 8 (המחירים עשויים להשתנות בין סניפי בית הספר). ניתן לקבל שיעור הכרות בחינם.
טלפון: 03-5185050
תעודה: תעודה של "זמן אמיתי" המוכרת על ידי איגוד הברמנים הבינלאומי. "האיגוד נמצא בקשר עם 52 איגודי ברמנים במדינות שונות, דבר המסייע לתלמידים שלנו המעוניינים לעבוד בחו"ל", נמסר לנו מזמן אמיתי.
 

בר מסטר

מתוך אתר בית הספר
מתוך אתר בית הספר
"בר מסטר" הוא מיזם של בית הספר למלונאות "תדמור". מבית הספר נמסר כי לאורך כל זמן התרגול נעשה שימוש רק באלכוהול אמיתי תוצרת חוץ, וכי התלמידים לומדים גם איך להכין משמרת בבר, קישוט וחיתוך פירות לקישוט, ניקיון, זריזות ועוד.

מחיר הקורס: 2,950 שקלים ל- 16 מפגשים של 4 שעות. בית הספר לא מציע קורסים על חשבון הפיקדון אך מספק הנחות לחיילים וסטודנטים.
מספר סניפים: 8. ניתן לקבל שעור הכרות בחינם בתאום מראש.
טלפון: 1700-703-702
תעודה: תעודת ברמן של בר מסטר-תדמור: "מאחר ותדמור הוא בית ספר מוכר בחו"ל, התעודה תקנה יתרון, בעיקר בארצות הברית" מסביר שנולד.
 

לימון

מתוך הגלרייה באתר בית הספר
מתוך הגלרייה באתר בית הספר
בנוסף ללימודים העיוניים, בבית הספר "לימון" התלמידים נשלחים גם לעבודה בברים פעילים כדוגמת מועדון 'החממה' ומועדון 'הצוף' באזור השרון. הכנת הקוקטיילים נעשית ב"לימון" באמצעות אלכוהול תוצרת חוץ. משקאות הדמה משמשים בעיקר לצורך תרגול צורת הגשה.

מחיר קורס בסיסי: 2,690-3,200 שקלים ל- 13 מפגשים (כ- 90 שעות לימוד)
מחיר קורס מורחב: 3,990-4,300 שקלים ל-25 מפגשים (כ- 168 שעות לימוד). מוכר לפיקדון לחיילים משוחררים. אפשר לקבל שעור הכרות בחינם.
טלפון: 1700-50-20-33
תעודה: תעודת משרד העבודה שניתנת לקורס המורחב בלבד.
 

בשורה התחתונה

קחו בחשבון שקורס ברמנים נותן לכם את הבסיס, אבל לא הרבה יותר מכך. אם אתם מרגישים שאתם חייבים את הידע העיוני כדי לעשות את הצעדים הראשונים שלכם בעסק הזה, העצות הטובות ביותר שקיבלנו מהמומחים מסתכמות בללמוד את העולם הזה - את השפה, את המושגים ואת והטעמים, אבל מתוך הבנה שזה לא מה שצפוי לכם בחיים האמיתיים.
 

בשביל הכיף

אם בא לכם ללמוד מתכונים לקוקטיילים וללמוד על אלכוהול, רק בשביל ההשכלה והכיף - הנה כמה אתרים מעניינים בנושא:

שייקר: קורס ברמנים מקוון עם הנחיות עיוניות ומעשיות לסוגי אלכוהול שונים (ללא קוקטיילים).
חנות יין מקוונת: מתכונים לקוקטיילים, מידע כללי וקישורים לכתבות ואתרים בארץ ובחו"ל.
על השולחן: רעיונות ומתכונים לקוקטיילים קיציים.
קוקטיילים שימושיים לפיסיקאים: בלוג ותיק עם מדריכים, מתכונים וביקורות פאבים.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות