נוק אאוט הפוך

 
עודכן 15:31 24/01/2007
טל קיסר

הורקנוס נגד זוריק: שני בתי הקפה החזקים בצפון תל אביב הולכים מכות. מי לוקח? ביקורת

 
 
 
 
 
איפה הקפה הכי שווה? (תמונה: SXC)
איפה הקפה הכי שווה? (תמונה: SXC)
אין זמן מתאים יותר מעונת החורף, לשים לרגע את הצ'ייסרים בצד, ולבדוק איפה הכי נעים ומשתלם ליהנות מריחו הנפלא של אספרסו ומטעמו של קרואסון חם בשמש חורפית חמימה, או לחילופין מכריך עשיר או מרק סמיך כשהגשם שוטף את העיר.

בדו קרב ראשון, הפגשנו את שני בתי הקפה המובילים באזור כיכר מילאנו לתחרות על הדומיננטיות באזור. השכונה ידעה שנים ארוכות של שליטה כמעט בלעדית של ההורקנוס הוותיק והאלמותי, החוגג עשור בפורים הקרוב. בית הקפה המסמל את קרן הרחוב המפורסמת הספיק לצבור היסטוריה תל אביבית מכובדת, ששורשיה נטועים עמוק בימים היפים בהם קפה בגדד והקולוסאום היו שם דבר בעיר הלבנה.

והנה, נראה שסוף סוף ולראשונה מאז הוקם, ניצב הורקנוס בפני יריב ראוי, אשר חרף גילו הצעיר מהווה איום של ממש על המסורת וההגמוניה הבלתי מעורערת. הזוריק, שנפתח לפני כשנה בעברו השני של הכיכר, החל להראות סימנים של לא-בדיוק-אפיזודה-חולפת כבר מימיו הראשונים. על כך מעיד יותר מהכל המראה השכיח של תור האנשים בכניסה.
 

קפה קפה (בואו לא נשכח שמכאן הכל מתחיל)

קפה בהורקנוס. מכאן הכל מתחיל (צילום: קרן בוגוסלובסקי)
קפה בהורקנוס. מכאן הכל מתחיל (צילום: קרן בוגוסלובסקי)
הוותיק: הקפה היווה תמיד אחד ממוקדי הגאווה העיקריים של הורקנוס. לאורך שנים ניכרת ההקפדה על טחינת פולי הקפה וקצב הזרימה של האספרסו. כך גם בכמויות המדויקות, הטמפרטורה וההקצפה המקצועית של החלב. על רקע הרמה הבינונית המוצגת דיומא דווקא ברשתות דגל המתיימרות להמציא את הקפה מחדש (כמה פעמים הזמנתם הפוך וקיבלתם כוס עם אספרסו שרוף ובועות חלב שגרמו לכם לגהק עד ארוחת הערב?), הרי שהורקנוס מצליח לשמר רמת איכות גבוהה ביותר לאורך השנים.

הצעיר: אם ציפיתם שבזוריק יישארו מאחור, הרי שצפויה לכם אכזבה. במספר פעמים בהם עמדו הברמנים/יות למבחן (ללא ידיעתם), הציגו רמה סבירה עד גבוהה, תוצאה בהחלט מכובדת בהתחשב במוניטין של היריב האב.
לסיכום: הורקנוס לוקח, בנקודות.
 

קיש קיש קריא

זוריק. מלא מלא בחורות יפות שותות קפה (תמונה: SXC)
זוריק. מלא מלא בחורות יפות שותות קפה (תמונה: SXC)
הוותיק: התפריט בהורקנוס מציע מבחר סטנדרטי מבחינת מגוון ומחירים של סלטים, טוסטים, כריכים וארוחות בוקר. מי שקצת יותר רעב יכול לבחור בין סוגי קיש שונים או להתפנק בגולת הכותרת – פירה ושניצל דק, פריך וטעים (בגודל של עיר בינונית). בשעות הצהריים ניתן להזמין מנה נאה זו יחד עם שתיה קלה ב-42 שקל (קצת יקר). המרקים השונים (בצל, בטטה, מינסטרונה ובעיקר עגבניות) משלימים תפריט פשוט אך נדיב. יותר מכל, המנות ניכרות במקצועיות בקפדנות ובאהבה שהן מוגשות.
הצעיר: בצד השני של הכיכר, מציע הזוריק תפריט מעט יותר מתוחכם ומעט יקר יותר. בין הכריכים והקישים המאפיינים כל בית קפה ממוצע, ניתן למצוא מנות מיוחדות יותר כמו פלטת כבד קצוץ עם ג'בטה וחמוצים (מנת נשנוש סבירה) ותבשילים ביתיים משתנים המוגשים בשעות הצהריים (קונספט נחמד). ניכר שהושקעה מחשבה גם בנושא ההגשה: כלים מעוצבים ותפריט בחרוזים – תמיד למילה טובה ראויים.
ואולם, בין חרוז לחרוז, נדמה שבזוריק שכחו קצת שאם האוכל לא מספיק טעים, גם ציורים מקוריים של ואן-גוך על הצלחת לא יגרמו ללקוח רעב להיות באמת מרוצה. הקיש הבינוני והטוסט התפל במקצת, מראים שבתחום זה עוד מצפה לזוריק עבודה.
לסיכום: הורקנוס בנוקאאוט.
 

תנו לי באמביאנס (עיצוב, מוסיקה, קהל)

הורקנוס. חם, לבבי וחברי (צילום: קרן בוגוסלובסקי)
הורקנוס. חם, לבבי וחברי (צילום: קרן בוגוסלובסקי)
הוותיק: הורקנוס מחולק לשלושה אזורים המספקים אווירה שונה בו זמנית: החלק השקט יותר על רחוב הורקנוס (אגף הדייטים), החלק שעל אבן גבירול – רועש ופחות נעים באופן כללי, והבר, המכיל כעשרה מקומות, וכבר ידע ערבים ולילות שלא היו מביישים את סצנת הברים התל אביבית. ככלל, המקום נוהג לחדש את המראה החיצוני מדי תקופה, אך בסופו של דבר יודע לשמור על לוק צנוע ולא מתוחכם מדי. המוסיקה משתנה ועשויה להפתיע לטובה עם סשנים מענגים של מוסיקה ישראלית בשישי בצהריים או רוק אלטרנטיבי איכותי בערבים.
בעיה: היחידים שעשויים גם ליהנות מהמוסיקה הם ברי המזל שיושבים על הבר (אלא אם אתם אוהבים לשלב רעש אוטובוסים בלתי פוסק בכל מה שאתם שומעים). בסך הכל, לאור העובדה שחלק ניכר מהלקוחות הוא קבוע, מתקבלת אווירה מאוד פתוחה, חמה וביתית והופכת את הורקנוס למקום עם הרבה אופי שתמיד נחמד לחזור אליו.

הצעיר: הזוריק מנגד, מציע מקום קטן יותר והומוגני יותר. השולחנות הנמוכים משתלבים בצפיפות עם ספות ושולחנות בר ועל הבר מקומות ישיבה ספורים, לא קורצים במיוחד, לאור העובדה שהמטבח הקטן נמצא ממש בהמשך הבר ובתווך נמצאת פינת המלצרים. התוצאה הצפויה – בלגן, והיא מתעצמת ככל שהמקום מלא יותר (כלומר, כל הזמן).
בעיה: נושא המוסיקה הוא לא מוצלח. אקוסטיקה לא מיטבית וצלילים רחוקים הנשמעים אך בקושי מן הרמקולים, יוצרים שילוב קולי לא ממש סימפטי. על אף זאת המקום מתהדר בקהל צעיר של יפים ויפות (ויפות ויפות), אשר חלקן עלול לגרום בכל רגע נתון לחריקות בלמים באזור הכיכר, ונראה שאיש לא משית לבו לנושא האמביאנס.
לסיכום: בהורקנוס ביתי ונוח יותר לעומת הזוריק, המציע אווירה צעירה ואופנתית יותר. הבר בהורקנוס עושה את ההבדל בערב מוצלח. הורקנוס בקטנה.
 
 

המקום שבו כולם יודעים את שמך

זוריק. עם הצלחה לא מתווכחים
זוריק. עם הצלחה לא מתווכחים
בבית קפה, על אחת כמה וכמה קפה שכונתי, לצוות העובדים ולרמת השירות שהוא מייצר יש חשיבות מכרעת ביצירת קהל לקוחות קבוע. בניגוד למסעדה, כאן פחות חשוב לדקלם ללקוח את 82 המרכיבים במנת הבית של השף, ובהשוואה לבר, הצורך בחספוס ואסרטיביות מול הלקוח מתמעט למינימום. השירות בבית קפה צריך להיות חם, לבבי וחברי.

הוותיק: בעניין הזה נראה שהורקנוס מספק את הסחורה. העדות הטובה ביותר לכך היא עצם קיומו לאורך זמן כה ממושך והעובדה שבכל רגע נתון בו תיכנס למקום, סביר שתמצא לקוח נאמן מתקופה זו או אחרת. בכל זאת, מבחינה מקצועית, סובל ההורקנוס כבתי קפה רבים, מהבעיה הכרונית של תחלופת עובדים גבוהה. לכן, אתם בהחלט עלולים להיתקל בשירות איטי או טעויות בהזמנה, לפרקים.
הצעיר: דברים אלו נכונים גם לגבי הזוריק בו הצוות, ככלל, מקרין חביבות ונינוחות. גם כאן ישכחו להביא לכם מים או את הכף שלה אתם מחכים כבר חצי שעה. אולם, אם ההורקנוס יכול להרשות לעצמו תקלות מקצועיות קלות בזכות רשת הביטחון העבה של לקוחות קבועים, הרי שהזוריק טרם הגיע לשלב זה. אז נכון שעם הצלחה אי אפשר להתווכח, אבל הצלחה עלולה להיות זמנית. כדי להפוך טרנד מצליח לסיפור הצלחה מתמשך, אסור לזוריק להרפות. הדרך להצלחה מתחילה ומסתיימת בשירות מעולה.
סקור: שוויון.
 

מלך השכונה

הזוריק הפתיע וממשיך להפתיע את תושבי האזור. מי היה מאמין לפני כשנה, שמקום קטן במיקום שנוי במחלוקת, יפרוץ ויעמיד במבחן את ההגמוניה הנצחית של הורקנוס. אולם המסורת וההגמוניה גוברות בינתיים על צו האופנה. הכתר של מלך השכונה מתנדנד אמנם מהנשיפות של הזוריק בעורפו, אך עומד על כנו בזכות המשפחה הגדולה של הורקנוס, הבר ובמיוחד המטבח, שעדיין עושים את ההבדל.
 
הורקנוס – אבן גבירול 187, תל אביב, טלפון: 03-5467869. שעות פעילות: כל השבוע 08:00 עד 02:00.
זוריק - יהודה המכבי 4 א', כיכר מילאנו, תל אביב. טלפון: 03-6048858. שעות פעילות: כל השבוע 09:00 עד 02:00.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 
עוד בערוץ