נישנושים כשרים לחג

 
עודכן 09:45 04/04/2007
יעל ניסקי

מחפשים משהו לכרסם במהלך החג? יעל ניסקי בדקה את האפשרויות הכשרות למנצ'יז. הבשורות הרעות: עדיף להתאפק עד שהחג ייגמר

 
 
 
 
 
עברנו את ליל הסדר וכעת חצי סופרמרקט סגור בפנינו מפאת היותו חמץ. אז יש אנשים שיכולים להסתפק במצות, אבל לרובנו זה פשוט לא מספיק. כולנו מחפשים את הפתרונות הפשוטים בסופרמרקט למאכלים שיהיו גם כשרים לפסח וגם טעימים. החטיפים הקלאסיים בדרך כלל כוללים עוגיות קמח מצה מחניקות או עוגיות קוקוס ובוטנים משעממות. גם אורז זה בהחלט נחמד, אבל כמה כבר אפשר לאכול ממנו. משום כך חברות המזון גילו זה מכבר את קמח תפוחי האדמה וכך צצו ועלו מוצרים חדישים בעלי מרקם אכיל יותר. על המדפים תמצאו בפסח הזה עוגות, דגני בוקר, ופלים ואפילו חיקוי פסטה כשרה לפסח. הלאה החמץ - הביאו לנו חיקויים תעשייתיים בטעם תפוחי אדמה.

יצאנו לשטח וסיכנו את עצמנו בהשמנת יתר כדי לטעום כמה מאכלים כשרים לפסח שנמכרים ברשתות השיווק. גילינו שעולם המוצרים הכשרים לפסח נחלק לשניים – או שהם פשוט מעולים ומפתיעים או שהם מזעזעים עד כדי גועל נפש מוחלט.

באיזה מוצרים כדאי להשקיע ואיזה מוצרים עדיף להשאיר על המדף עד לפסח הבא – כל התשובות.
 

מעדן עלי מאפה פריכים

מדובר בגלילי ופל שנראים בדיוק כמו ה"גליליות" של פעם, אלא שהם שטוחים ורחבים יותר. ניתן לשער שבמקרה זה היצרן שקד על הנוסחה הסופית בצורה יסודית, שכן הגלילים הללו פריכים ואווריריים בדיוק כמו שהם צריכים להיות, כשאין שריד לתחושה שמדובר במוצר כשר לפסח. יחד עם זאת, הגליל, שמבוסס על עמילן תפוחי אדמה, ממולא בקרם אגוזים מהסוג הרגיל והמשעמם שיש ברוב הוופלים המוכרים. כך גם הציפוי, שעוביו נאה, עשוי משוקולד חלב סטנדרטי לחלוטין. לחלק מהנסיינים החטיף היה קצת מתוק מידי, ולא היה ניתן לאכול ממנו יותר מחתיכה אחת (מה שעזר לדיאטה), אך זוהי גם התכונה השייכת למרבית החטיפים מסוג זה.

מעדן עלי מאפה פריכים במילוי קרם אגוזים וציפוי שוקולד
עלית, 150 גר'. מחיר: 15 שקלים
ציון: 9
 

אגו - אצבעות וופל

עוד מוצר שנחל הצלחה בקרב הנסיינים שלנו הוא אצבעות הוופל הדקות של כרמית. גם במקרה זה מדובר במוצר על בסיס עמילן תפוחי אדמה. עלי הוופל פריכים ואווריריים ואין להם תחושה של כבדות. אחד הנסיינים אף ציין שאם היו נותנים לו לנחש: "לא הייתי יודע שזה כשר לפסח". קרם האגוזים מורגש כמו ברוב הוופלים הרגילים מסוג זה וציפוי השוקולד דק ולא מכביד, אם כי הוא לא דומיננטי בטעמו. העובדה שהאצבעות דקות (בערך ברוחב סנטימטר וחצי), הופכת את הוופל לחטיף שאפשר לנשנש ממנו עוד ועוד בלי להרגיש. בקיצור – מנצ'ס לגיטימי לשומרי כשרות.

אצבעות וופל במילוי קרם אגוזים מצופות בשוקולד חלב
כרמית, 130 גר'. מחיר: 10 שקלים
ציון: 9
 

כריות

המוצר הזה התגלה כהברקה גם ביבש וגם ברטוב. במקרה זה עשה היצרן שימוש בקמח מצות וקמח תירס, אך מרבית הנסיינים שלנו טענו שאין לכך שום השפעה על הטעם. הדגנים היו פריכים והמילוי נשאר טעים כמו במוצר הרגיל מהסדרה. לאחר תוספת של חלב, הבצק התרכך בצורה טובה, אך לא יתר על המידה. יחד עם זאת, מדובר במוצר מתוק מאד ובעל תכולה קלורית נאה המסתכמת ב- 433 קלוריות ל- 100 גר'. התכולה הקלורית הגבוהה מאפיינת למעשה את מרב המוצרים בסדרה זו, בין אם הם כשרים לפסח או לא. אם זה עונה על הצרכים שלכם, יצאתם מורווחים, כי גם אם לא תסיימו את המוצר הזה עד סוף החג, לא תהיה לכם בעיה לאכול אותו גם לאחריו.

כריות - דגנים ממולאים קרם נוגט
תלמה, 500 גר'. מחיר: 24 שקלים
ציון: 9
 
 

פתית

כולנו מחפשים פתרון דל קלוריות לחג שיחליף את הצורך במצות משמינות. חברת תלמה החליטה לייצר פתית מקמח מצה וקמח תירס, שמכילה כ- 28 קלוריות לפרוסה. התוצאה - בסך הכל קרקר אוורירי שנדבק לשיניים. הנסיינים שלנו, שמכירים את המוצר המקורי, טענו שמדובר בגרסה יבשה יותר מהפתית שאליה הם מורגלים. המפתיע במוצר הזה היא היומרה המתייחסת לתכולת הסיבים התזונתיים. "מכילה סיבים תזונתיים המסייעים לבריאות מערכת העיכול.." רשום על האריזה כדי לגרום לנו להרגיש שמדובר במוצר בריא, אולם מתברר מהצהרת היצרן כי כל פרוסה מכילה לא יותר מ- 0.3 גר' סיבים תזונתיים. מרבית האנשים צריכים לאכול כ- 20 עד 30 גר' סיבים ליום כדי להיות מאושרים ממצב מערכת העיכול שלהם. חבל שהיצרן בוחר להדגיש דווקא תכונות לא מבוססות במוצר הזה.

פתית - מצה עשירה
תלמה, 300 גר'. מחיר 17.50 שקלים
ציון: 6.5
 

רינגל'ס

למי שלא הבין, מדובר בדגני בוקר על בסיס תירס. "תטעם, תבין..." כתוב בששון על האריזה. טעמנו ואכן הבנו – שעדיף להתרחק מהמוצר הזה אם בריאותנו הנפשית חשובה לנו. המוצר הזה, שהיה מתוק עד להחריד, השאיר טעם לוואי בפה שנמשך אחרי האכילה יותר מידי זמן. הריח כבר מראש גרם לנו לפקפק באמינות בטעם, שכן הוא היה סכריני וסינטטי עד כדי אובדן הכרה. ציפוי הסוכר הורגש בצורה לא נעימה, כאילו הוא לא באמת מוטמע בתערובת התירס אלא התמצק מעליה. יחד עם זאת, יש לציין שהטבעות התנהגו יפה במגע עם החלב ולא התרככו יותר מידי, אבל זה לא עזר כדי להציל את המוצר.

היצרן מציין על האריזה בצורה בולטת כי הוא "מועשר בסידן". בצד האריזה מופיעה טבלה המציינת את הערכים התזונתיים למנה (30 גר') ול- 100 גר' בשני טורים נפרדים. רכיב הסידן משום מה מופיע בשורה נפרדת ולא ברור אם התכולה שלו מתייחסת למנה אחת או ל- 100 גר'. תכולה של 290 מ"ג סידן, כפי שהיצרן מציין, היא אכן יפה מאד ליום אחד, אבל לא היה ברור אם צריך לאכול שלוש מנות ביום כדי להגיע אליה. תגובת החברה: "תכולת הסידן הרשומה היא ל- 100 גר', מדובר בטעות".

רינגל'ס - טבעות תירס מצופות סוכר חום ודבש
גלומה, 350 גר'. מחיר: 14 שקלים
ציון: 5
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות