פיש אנד ג'ין

 
עודכן 15:34 11/04/2007
יפעל ביסטרי ותיירות נענע

הטלוויזיה המצוינת, הייאוש הנוח, והאלכוהול שמשלים את האשליה: על הג'ין, המשקה הלאומי של העם הנבחר היושב באנגליה, וסיורים בעקבותיו בבירה האנגלית

 
 
 
 
 
מריעים בהייד פארק. אומה טובעת בג'ין (רויטרס)
מריעים בהייד פארק. אומה טובעת בג'ין (רויטרס)
שנים רבות ידוע שבלונדון הטלוויזיה מצוינת ושאנשים יותר אדיבים. כמובן, מדובר רק בחלק קטן מיתרונותיה ומעלותיה של עיר נפלאה זו. מה חבל שלרובכם היא לא ממש מחכה. בכדי להקהות את הכיסופים לבירת האימפריה, מסתדרים בקבוקי הג'ין בשורה על הבר, מוכנים לשירותכם.
למרות שורשיו ההולנדיים, נראה שאין משקה אלכוהולי המזוהה כל כך עם אנגליה. בד בבד נדמה היה, עד לא מזמן, כי אין משקה המזוהה יותר עם שנות ה-50 ועם המילה חתיאר. לשמחתנו הרבה, נמצא הג'ין לאחרונה בפריחה מחודשת. שלל מותגי ג'ין משובחים לצד קאמבקים מזהירים של קוקטיילים היסטוריים מפארים את הברים ברחבי עירנו, ומענגים את חובבי הטיפה ואוהדי בית המלוכה.
 

אחד בבוקר ואחד לפני השינה

הג'ין ואחת מהשפעותיו. משקה לאומי גם בהולנד (ASAP)
הג'ין ואחת מהשפעותיו. משקה לאומי גם בהולנד (ASAP)
בדומה למשקאות אלכוהוליים רבים, גם הג'ין נולד כתרופה (כנראה שבעוד 200 שנה נזמין צ'ייסר של אדוויל). אי שם בשלהי המאה ה-16, רקח כימאי הולנדי שיקוי המורכב מתזקיק דגנים ומשמן של גרגרי ערער, בכדי לרפא בעיות בדרכי השתן ובעיכול. כצפוי, עד מהרה החליטו הולנדים רבים שהם חולים וזקוקים לתרופה, והפכו את ה"יינייבר" (Jenever) למוצר אלכוהולי מבוקש שנחשב עד היום למשקה לאומי בהולנד. חיילים אנגלים שסייעו להולנדים במלחמת שמונים השנה, התאהבו במשקה והביאו אותו למולדתם. הם כינו אותו בקיצור, ג'ין.
 

אומה שלמה טובעת בג'ין

משפחת המלוכה הנוכחית. גם להם יש ג'ין רשמי (רויטרס)
משפחת המלוכה הנוכחית. גם להם יש ג'ין רשמי (רויטרס)
בתוך שנים ספורות כבר הציף הג'ין את הערים באנגליה. מגמה זו נמשכה עד למחצית המאה ה-18 וכונתה מגפת הג'ין. להפיכת הג'ין מתרופה למגפה תרמו שני גורמים עיקריים. הראשון, תהליך ייצור פשוט אשר כלל זיקוק אלכוהול מכל הבא ליד, וערבובו עם תבלינים (בעיקר ערער) שהסוו את איכות הזיקוק הירודה. הגורם השני – החלטות תמוהות של המלך והפרלמנט האנגלי אשר הוזילו משמעותית את מחירי הג'ין לעומת כל משקה אחר, ובמקביל אסרו על מכירת אלכוהול שלא בבתים(!). התוצאה – כמעט כל בית בלונדון עסק במכירת ג'ין, והמשקה הפך בעיקר למפלטם של העניים אשר הגדירו מחדש את הביטוי "להטביע את היגון במשקה".
המנהיגים התעשתו, המסים הועלו, המגפה נפסקה והג'ין הפך משקה של עשירים. במקביל, השתפר תהליך הייצור והמשקה המשודרג כונה דריי ג'ין. המצאת הזיקוק הרציף, שהפך את הייצור מהיר הרבה יותר, פתחה עידן חדש, בו שזורים המותגים הנפלאים אותם אנו לוגמים בהנאה כיום.
 

מותגים נבחרים

סביב התמזה פזורים כמה מארמונות הג'ין המפורסמים באנגליה (ASAP)
סביב התמזה פזורים כמה מארמונות הג'ין המפורסמים באנגליה (ASAP)
מרבית מותגי הג'ין הידועים מיוצרים באופן דומה על ידי זיקוק כפול של דגנים, כשבמהלך הזיקוק השני מתווספים הרכיבים הבוטאניים, המבדילים למעשה בין מותג למותג. גם איכות המים הינה פקטור חשוב בתהליך. אחוז האלכוהול גבוה (43%-47%).
גורדונ'ס – הג'ין הנמכר ביותר בעולם. ראש החזיר על התווית מוקיר את גבורתו של אחד מבני המשפחה אשר הציל את מלך סקוטלנד ממלתעותיו של חזיר בר.
ביפאיטר – היחיד שמימיו לונדוניים. שומר הארמון, שדיוקנו מתנוסס על התווית, הוא אוכל הבשר על שמו נקרא המותג.
טאנקריי – הג'ין הרשמי של בית המלוכה אשר עובר ארבעה זיקוקים. הבקבוק מעוצב כברז כיבוי אש אנגלי.
בומביי ספייר – ג'ין נפלא ופופולארי בעל שיטת ייצור ייחודית וקפדנית. כל עשרת התבלינים המרכיבים את התערובת הבוטאנית מוטבעים בצד הבקבוק התכול.
פליימות' – מותג משובח המופק במזקקה העתיקה ביותר באנגליה, אשר שימשה בעבר כמנזר. כפות רגליו היחפות של הנזיר על התווית מסמנות מתי לפתוח בקבוק חדש.
קיו – ג'ין סופר פרימיום אלוהי המזוקק חמש פעמים. חלק, עדין ומאוזן.

לסיום, למרות שאתם לא בלונדון, אם כבר הזמנתם ג'ין רצוי שלפחות תשתו אותו כאנגלים אמיתיים. היובש של הג'ין מקשה על שתייתו ללא תוספת כלשהי, ומכאן ריבוי הקוקטיילים המכילים את המשקה. הנפוצים והמומלצים הינם ג'ין וטוניק, דריי מרטיני וגימלט (מעין ג'ין-סאוור), אשר יוגשו תמיד עם פלח לימון. בנוסף, הג'ין הוא אפרטיף מעולה שיהפוך אפילו פיש אנד צ'יפס לארוחת גורמה.
 
 

סיור ג'ין בלונדון

"ארמונות הג'ין" הוא השם שנתנו האנגלים לברים שמכרו ג'ין בלונדון בתקופה במאה ה-19. כיום זהו מושג מקובל לכל פאב שבנוי בסגנון הוויקטוריאני, ואף שם להקה בריטית אזוטרית למדי. האנגלים, כידוע, אוהבים את ההיסטוריה שלהם ויודעים לשמר אותה, וסיור בשלושה פאבים שמכרו ג'ין לנאמני המלכה אליזבת' בסוף המאה ה-19, היא חוויה שכל חובב לונדון שעבר את מוזיאון המדע שלוש פעמים, חייב לעצמו.
 

המלכה, הבת שלה, והפאב שנשאר

כמה משותי הג'ין המושבעים הוצאו כאן להורג (FLICKR, PistolPleet)
כמה משותי הג'ין המושבעים הוצאו כאן להורג (FLICKR, PistolPleet)
בסוף המאה ה-19 נולדה למלכה אליזבת' בת רביעית, במזל טוב. לכבוד המאורע המשמח, החליטו בעלי בר אפל וקטן בלונדון לקרוא למוסד שלהם על שמה, וכך נוסדה, ב-1872, Princess Louise. היום מדובר, לפי האתר האינפורמטיבי והמושקע על הברים של לונדון, בפאב שהוא אחד "הסודות השמורים ביותר בבירה", בשל חיצוניותו השפוטה והמטעה. בפנים, עם זאת, העניין לא פשוט בכלל: כל קיר מכוסה במראות מהאיכות הטובה ביותר מתקופת המקור, אריחים דקורטיביים ומצוירים, העץ פוסל על-ידי הנגרים הטובים ביותר של המאה ההיא, ושירותים שהם יצירת אמנות בפני עצמה.
שם: Princess Louise
כתובת: 208 High Holborn, Holborn, , לונדון.
שעות פתיחה: יום א' סגור. שבת: 12:00-23:00. ב'-ו': 11:00-23:00.
איך מגיעים: כרגיל, ברכבת התחתית. רדו בתחנת הולבורן.
 
רק אהבה מביאה אהבה, רק ג'ין מנצח את הקור (FLICKR, atencion)
רק אהבה מביאה אהבה, רק ג'ין מנצח את הקור (FLICKR, atencion)
קרוב מאוד ל- Prospect of Whitby מצוי פאב ויקטוריאני נוסף, ה-Town of Ramsgate, בר ארוך וצר שהיה פעם חלק מהיסטוריה אפלה ואלימה: רציף ההוצאה להורג הוצב לא רחוק ממנו, ולזכרו ולזכר המסכנים שאיבדו שם את חייהם כי היו חייבים 2 פאונד למלכה, הציב הפאב רפרודוקציה.
שם: Town of Ramsgate
כתובת: 62 Wapping Wall, Wapping , לונדון.
שעות פתיחה: יום א': 12:00-22:30. א'-ו': 11:00-23:00
איך מגיעים: ברכבת התחתית, רדו בתחנת Wapping.
 
אחד הבארים המפורסמים ביותר בלונדון הוא גם ארמון ג'ין מקורי. ה-Prospect of Whitby נבנה ב-1543, וכלל לאורך המאות שעברו עליו, לקוחות מהסוג השפל והרם ביותר, ממבריחי משקאות וסרסורים ועד שופטים חסרי רחמים שגמרו את ימיהם כאסירים ב-Tower of London.
הבר בנוי על חביות, העמודים הגבוהים מזכירים תרנים של אוניות, ובמרפסת הקטנה תוכלו ללגום לכם ג'ין ולהקשיב לשכשוך התמזה שלמרגלותיכם. המסעדה בקומה השניה נהנית מנוף נדיר לנהר, וגם אם האוכל אופייני לכל פאב אנגלי ממוצע, הרי שאת התמונות על הקירות של מה שהיתה פעם לונדון, לא תמצאו בהרבה פאבים ממוצעים.
שם: Prospect of Whitby
כתובת: 57 Wapping Wall, Wapping , לונדון.
שעות פתיחה: יום א': 12:00-22:30. א'-ו': 12:00-23:00.
איך מגיעים: ברכבת התחתית, רדו בתחנתWapping g.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.