הלוחשים לכרמים

 
עודכן 10:51 27/06/2007
יוסי בן אודיס

35 דקות מתל אביב, ואתם בטוסקנה. יקב כרמי יוסף הוא לא רק היקב הכי אקדמאי בארץ ונמצא באחד האזורים היפים, הוא גם מניב יין משובח. יוסי בן אודיס שמח להציג - כרמי יוסף, ברבדו, עולם חדש - בראבו

 
 
 
 
 
על בקבוקים וחביות (תמונה: יח"צ)
על בקבוקים וחביות (תמונה: יח"צ)
בישראל החלה לפני כעשור מהפכת יקבים, במהלך המהפכה קמו עשרות רבות של יקבים מסחריים ויקבי בוטיק.

המונח בוטיק מתייחס ליקב שאינו מייצר למעלה מ- 100 אלף בקבוקים – מעל מספר זה יחשב ליקב מסחרי. לא שיקב מסחרי מייצר יינות פחות טובים אבל תנסו לעשות פעם פירה בסיר של 100 ק"ג או פירה בסיר ביתי – ותגלו שקל יותר לדייק בביצוע בבית.

לנו, צרכני היין זה לא ממש משנה. מבחינתנו השאלה היא אם יין טוב או לא טוב וכיום ישנם לא מעט יקבים גדולים המייצרים יינות מעולים ולא חסרים יקבי בוטיק המייצרים יינות מזעזעים וגובים 150 שקלים עבור בקבוק. בין 200 (כן, מאתיים!) היקבים שקיימים בגולן, בגליל, בשפלה ובדרום בחרנו הפעם, לעשות הכרות עם יקב כרמי יוסף.
 

אקדמיה ליין

פרופסור בן עמי ברבדו (תמונה יח"צ)
פרופסור בן עמי ברבדו (תמונה יח"צ)
רבים מחובבי היין בארץ מכירים את סיפור היקב ומעטים הם האנשים הקוראים ליקב זה בשמו - רוב חובבי היין מכנים את היקב "יקב ברבדו" על שם פרופסור בן עמי ברבדו אחד מיינני היקב ומבעליו. בן עמי ברבדו נחשב לאחד מאבני התווך של חקלאות גפן היין המודרנית בארץ ובעולם כך שיש לנו במה להתגאות. מחקריו העוסקים בקשר בין שיטות גידול גפן ואיכות היין התפרסמו בספרות המדעית וזיכו אותו בהכרה בינלאומית ובפרסים יוקרתיים.
לפני מספר שנים החליט הפרופסור ברבדו לממש את הידע הרב שצבר בייצור יין וחבר לתלמידו פרופסור עודד שוסיוב, בן למשפחת כורמים שהחלה בגידול ענבי יין לפני כ- 120 שנה.

את נסיונם הרב של שוסיוב וברבדו ניקזו הפרופסורים ליקב בוטיק משפחתי שהוקם בישוב כרמי יוסף הממוקם על ציר רמלה צומת נחשון. את היקב הקימו בלבו של הכרם כך שתהליך ייצור היין מתחיל דקות מספר לאחר הבציר הידני הקפדני, עם עלות השחר. השניים החלו לבצור ב-2001, ב-2003 התחילו לשווק והתוצאות מדהימות.
 

גפן חייכי - אכלת אותה

עבדנו עליך, גפן  (תמונה: יח"צ)
עבדנו עליך, גפן (תמונה: יח"צ)
ביצור היינות משתמשים הפרופסורים בשיטה יחודית שבה במהלך תקופה "מפנקים" את הגפן בהמון מים מידי יום, ו-40 יום לפני תקופת הבציר מפסיקים את ההשקיה. הגפן "משוכנעת" שהיא נכנסת לתקופת בצורת ואת כוחותייה האחרונים היא מרכזת על מנת להפיץ את זרעה. זאת היא עושה על ידי הפרשת סוכרים לענבים, על מנת שיגיעו בעלי החיים בטבע, יבלעו את זירעי הענבים ובצואתם יפיצו את הזרעים למקום אחר ובכך ידאגו לדור הבא להמשכיות של ממש.
בכרם מגיעים הפרופסורים (טוב לא ממש הם – כמה עובדים זרים ), במקום בעלי החיים, ובוצרים את הענבים בשיא הבשלת הפרי. בזכות מניפולציה ממזרית זו על הטבע אנו מקבלים יין פירותי ומלא ארומות.
יינות ברבדו הם כאלה שכשהם פתוחים על השולחן, אין צורך להתאמץ ולהריח את היין – החדר מתמלא בריח מענג, שלא ניתן להתעלם ממנו.
 

שני היינות שהושקו עד כה השנה

ברבדו שרדונה 2006, ממנו הופקו 6,500 בקבוקים, מורכב מ - 100% ענבי שרדונה. שיטות התסיסה והיישון, חלקו בחביות עץ אלון (שיטה הנקראת סור לי) צרפתיות ואמריקאיות, יצרו יין בעל דגש פירותי כמיטב המסורת של יינות "ברבדו".
מחיר: 85 שקלים.
 
 
ברבדו מרלו 2005, ממנו הפיקו 8000 בקבוקים, יושן במשך 12 חודשים בחביות עץ אלון. היין מאופיין בצבע אדום ארגמני עמוק וצלול. היין עשיר ובעל גוף מלא, יש לו טאנינים רכים וטעמי פרי מורכבים ומתמשכים. ביקב ממליצים להמתין לשתיה במהלך 4-7 שנים.
מחיר: 120 שקל.
 

כרטיס ביקור

כל הפרטים אצל מנהל השיווק והמכירות של יקב כרמי יוסף- איגי אלוני
טלפון : 050-3375767
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.