מלצר בהפרעה גיבור על

 
עודכן 13:47 18/07/2007
צ`אק פליז. תמונה ראשית: REUTERS

כמו כל דבר שלא הורג אותך, גם מלצרות מחשלת. בטור מרגש נוסף, שופך צ'אק אור על רשימת ההטבות שבמקצוע, עם איזה יתרונות תשתחרר מהעבדות ומה משותף למלצרים וכלבים

 
 
 
 
 
אני. צ'אק פליז. גיבור על, בדרך לעוד לקוח מרוצה    (Ralf Kraft Dreamstime)
אני. צ'אק פליז. גיבור על, בדרך לעוד לקוח מרוצה (Ralf Kraft Dreamstime)
לאורך הטורים האחרונים אולי יצרתי את הרושם שאין שמחה גדולה בעבודת המלצרות. אז נכון, מלצרות היא לא שוות ערך להגשמת החלום האמריקאי (או כל חלום למעשה), אבל כל מי שהתנסה, יודע שיש בזה משהו ממכר, ותאכל'ס מדובר בעבודה שווה במיוחד. בין היתרונות הבולטים ניתן לציין שהכסף סבבה, לומדים לעבוד תחת לחץ, אוכלים טוב, מכירים הרבה חברה, ומי שיודע לייחצן את עצמו כראוי יכול גם ליצור קשרים עם אנשים שבדרך אחרת לא הייתה לו שום גישה אליהם (שימו לב שאני עדיין מלצר). אבל אלה לא הדברים הטובים באמת. היתרונות הכמוסים שעולים מלהיות מלצר (כה כמוסים שלפעמים מלצרים בעצמם לא מודעים אליהם) הם שעושים את העבודה הזו כה יוקרתית.

הכול מתחיל בחושים

חושיו של המלצר הממוצע מחודדים הרבה מעבר לאלה של בן אדם רגיל. ממש כמו של עיוורים, רק בלי להיתקע בדברים ולגדל כלב. לדוגמא חוש השמיעה: חוש השמיעה מתחדד כל כך שמלצר מסוגל לזהות כל סכו"ם שנופל ממרחק רב בכל מקום במסעדה (גם באלה שהוא לא עובד בהם). מחזה נפוץ הוא לראות מלצר מאבד ריכוז לפתע. כששואלים אותו לפשר העניין הוא מתנצל ומסביר שבדיוק נפל סכין בדירה ממול. נסו זאת בעצמכם - הפילו במכוון כלי אכילה כשאתם בטוחים שהמלצר לא מסתכל ותראו איך הוא קופץ עם מזלג דגים, כף קינוח או צ'ופסטיק. אפשר לעשות עם זה בר מצוות.

מלצרים הם גם הזן היחיד של בני האדם שיכול לשמוע משרוקית כלבים. כל מי שישב עם מלצר אי פעם במסעדה יכול להעיד שמדי פעם אוזניו מזדקפות והוא כולו נדרך. עד היום זאת הייתה תעלומה ללא הסבר מבחינתכם, אך לא עוד - בפעם הבאה תוכלו להישען אחורה בנחת ולומר לעצמכם "אה, זה רק הפעמון של המטבח". כן כן, מדובר באותו פעמון הגורם לעדר מלצרים להסתובב באחת כמו זומבים ולפנות לעבר המטבח, מבלי שום סימן נראה לעין, כי בני תמותה רגילים לא שומעים אותו. אנחנו מסוגלים לשמוע את הפעמון גם מתוך שינה, באמצע שיעור ובמהלך הופעה של היהודים, מה שמוכיח שפבלוב צדק לאורך כל הדרך.

יתרון נוסף טמון בחוש הראייה, אשר מתחדד כל כך, שמלצר יכול לזהות כל אחד שמתקרב למסעדה קילומטרים מראש. בעזרת כוח המחשבה הוא מנסה להסיט את דרכו למסעדה אחרת, אך לצערנו כוח זה לא נכלל ברשימה. המלצר יכול לקלוט ממרחק רב אם לקוח הניח כרטיס אשראי, או אם המאפרה מלאה (ועכשיו אתם יודעים שהוא לא בא כי לא בא לו, לא כי הוא לא ראה אתכם מנפנפים). הוא רואה כל מה שאתם עושים ולפעמים גם רגע לפני שאתם עושים את זה. ולפעמים מדובר בתמונות קשות וטיפול פסיכולוגי לצערנו, לא נכלל בחבילת הסיוע למלצר המתמיד.
 

ואינסטינקטים

בפעמים הרבות שלקוח מאבד קשר עם המציאות אחרי הארוחה, שוכח במסעדה כרטיס אשראי, פלאפון או את בנו בן החודש, זוהי ללא ספק שעתו היפה ביותר של המלצר. בעת שניגש לפנות את השולחן ומבחין באבידה, נדרש המלצר לשלב מספר יכולות דרמטיות ברגע קריטי אחד: הוא מביט לצדדים, מצמצם את עיניו ובמהירות על אנושית פוצח בריצה אחריו (לרוב כל מה שרואים הוא הבזק). בחוץ מפעיל המלצר את החוש השישי שלו על החפץ האבוד, בכדי לנחש את כיוון ההליכה של הלקוח. הוא עורך ניתוח סוציו אקונומי מהיר בראש, מעבד נתונים כגון מה הוא לבש, מה הוא הזמין וכמה טיפ השאיר, זאת על מנת לנחש את סוג המכונית שלו. לאחר השבת החפץ הוא ממהר פנימה, להספיק לקורבן הבא (או לפני שמנהל המשמרת יעשה ממנו אחד).

לאורך עבודתו מפתח המלצר אינסטינקטים מדויקים. להלן תרחיש: מלצר סוחב מגש עמוס בכוסות ובקבוקים, כאשר מישהי בדיוק עושה רוורס עם הכיסא ונתקעת בו. הוא מקפץ קדימה ורק ברגע האחרון שם לב לילד הקטן שנמצא סנטימטר מכף רגלו, הוא נוטה ימינה כדי לפגוש מלצר אחר שמגיע עם צלחות מהכיוון השני, עושה סלטה משולשת באוויר ונוחת בשולחן המיועד, ללא פגע ועם כל הדברים על המגש, והוא רק מקווה שאף אחד לא ראה אותו משתמש בכישוריו המיוחדים. בטח תאמרו, אוקי, מי לא חזה לפחות פעם אחת במלצר מפיל מגש באמצע המסעדה ברעש גדול. אז זהו, זה כמו עם פיגועי טרור, על כל אחד שקורה יש עשרה שנמנעו על ידי כוחות הביטחון, שאתם אפילו לא יודעים עליהם.
 

מלצר הוא בעצם אישה עם קריירה

חוץ מכל הנפלאות האלה, מלצר חייב לפתח מולטי טסקינג מדהים: בו זמנית עליו לקחת הזמנה, לפתוח בקבוק יין, לפנות שולחן, להוציא חשבון, למזמז את אחת המלצריות בעמדת פינוי ולשלוח אס אם אס לחברה שלו, וכל זאת תוך כדי מאבק מתמיד בכוחות האופל – אחראי המשמרת, מחזירי המנות ומשאירי הטיפים הנמוכים – שתמיד מנסים להתנכל לעבודתו החשובה ולפגוע בגורל היקום. מכיוון שזה ברור וידוע שמולטי טסקינג שכזה נכלל בדרך כלל ברשימת היכולות של נשים בלבד (ובעלי נטיות נשיות אלה ואחרות), יהיה נכון להקיש שנתח מכובד וללא ספק המובחר של המלצרים הזכרים שאתם נתקלים בהם, שייכים לצד הגאה של המפה, ולכן הרשו לי לתקן – את האס אם אס, הוא שולח לחבר שלו.

אך למרות כל זאת, צריך לזכור שיש הרבה אנשים חסרי אונים שזקוקים להצלה, ורק מספר מוגבל של מלצרים. אז אם שכחו לפנות אליכם או סתם קיבלתם שירות גרוע, הירגעו, ותתנחמו בעובדה שאתם פשוט חלק מהסטטיסטיקה. גם סופרמן לא יכול להציל את כולם. ודי כבר עם הצלצול הזה, שמישהו יוציא את האוכל לשולחן, אני מנסה לישון, לעזאזל.
 

בפעם הבאה

על מלצרים וילדים - כרוניקה של אסון ידוע מראש.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.