מלצר על ממתינה

 
עודכן 15:07 11/08/2007
צ`אק פליז

גם אתם יושבים במסעדה ומנהלים את העולם מהסלולארי? חשבתם פעם כמה זה מעצבן? מלצר בהפרעה יספר לכם איך אתם נראים ונשמעים, ואיך הוא חש בנידון

 
 
 
 
 
אתה קולט שאני מקובל בטרוף? (תמונה: ASAP)
אתה קולט שאני מקובל בטרוף? (תמונה: ASAP)
בתי קפה ומסעדות הם יותר ממקום שבאים רק לאכול בו. באים להיפגש, לדבר, לראות, להיראות, וכמובן שלשתות משהו ולאכול. לכן ניתן היה לצפות שאנשים בבתי קפה ישקיעו קצת פחות במכשיר שמולם וקצת יותר באדם שמולם. כן, אני מדבר על מכשירים סלולאריים. וכן, יש לי כמה דברים להגיד.

בחור נחמד יושב עם חבר ילדות שלא ראה כבר עשר שנים, יש להם בדיוק שעה עד שהחבר עולה על רכבת לחור בצפון ממנו הגיע ונעלם לעוד עשר שנים. אבל מה, בשעה הזאת הנחמד שלנו צריך לפעול מהר – בשעה הקצרה הזו, הוא צריך להראות לאדון מהילדות כמה טוב הוא הסתדר בחיים, כמה החיים שלו מלאים וכמה חברים יש לו. ומה אומר 'אני מוצלח ועסוק' יותר מטלפון שלא מפסיק לצלצל לאורך כל הפגישה?

לפעמים מדובר במצב הדדי. שתי חברות מגיעות לבית קפה ומרוב שהן חברות טובות, הן מבלות את כל הזמן ביחד בלספר לאחרים כמה הן מבלות ביחד. המלצר מגיע לשולחן עם אוכל, שתיהן בטלפון. המלצר שואל אם טעים, שתיהן מהנהנות תוך כדי שיחה ערה בסלולארי. בסוף הן קמות, מתחבקות ואומרות כמה כיף היה ואיך חייבים לעשות זאת שוב.
 

איפה אני? מי אני?

אנשים, בעיקר גברים, עונים לטלפון בשולחן בבית הקפה, ובטוחים שבעצם ענו לאלחוטי בבית. הטרנספורמציה מתרחשת במספר שלבים. תחילה הגבר צועק בקולי קולות לתוך המכשיר, ולא משנה בכלל כמה אנשים יש סביבו. ואז פתאום, בשלב השני, הוא קם על רגליו ונעמד. נעמד, ובלי להתבלבל מתחיל להסתובב במסעדה, הלוך ושוב. הוא מפטרל את השטח לכל אורכו, ללא אפילו קמצוץ של מודעות סביבתית ואם הוא יתקל באיזה צלחת מזדמנת, הוא לא יחשוב פעמיים וישלח אליה יד.

כשהשיחה מסתיימת, הוא קולט פתאום איפה הוא, קולט שכולם מסתכלים וקולט שהוא רחוק מאוד מהשולחן שלו, מה שיחייב אותו לעשות מסע מביך לעיניהם המשועשעות או משתאות של 70 איש אחרים שסיימו להתערב לו בחיים בלי שבחרו בכך. אם תביטו היטב ילדים, ממש תוכלו לראות את גלגלי המוח שלו חורקים כשהוא מנסה להבין מה לעזאזל הוא עושה בצד השני של המסעדה ולמה הוא מנשנש לגברת הזו מהקלמארי.
 

קחו את הזמן

(תמונה: Anatoly Vartanov, Dreamstime)
(תמונה: Anatoly Vartanov, Dreamstime)
לקיחת הזמנה בעידן הסלולארי הפכה לפעולה מורכבת ביותר. זה מתחיל כאמור, בשלב טרום ההזמנה, כשהמלצר לא מצליח לגשת לשולחן כי אחד האנשים מדבר בטלפון. המלצר עומד בצד ומחכה שהוא יסיים לדבר, כאילו אין לו משהו יותר טוב לעשות. איך שהלקוח מנתק, המלצר מזנק לעברו ושולף את הפנקס, לשווא. הצלצול (של השני הפעם) הקדים אותו, והוא כבר מזמן שקוע בשיחה ערה עם אשתו על אריחי אמבטיה.

הראשון שולח חיוך מתנצל, המלצר מסנן "תמותו" ומתרחק. השלב השני הוא כשהסלולארי מצלצל במהלך לקיחת ההזמנה. זה כמובן יקרה כאשר מתוך חמישה אנשים רק אחד עוד לא הזמין, ונחשו למי יש טלפון. לאחר שנייה של התלבטות (אבל רק שנייה) הוא עונה. שתיקה משתררת סביב השולחן, ניתן לחתוך את המתח בסכין. מוזיקה דרמטית מתחילה להתנגן ברקע. כולם מביטים אחד בשני, והקריין אומר: "מה יאכל חיים? האם הוא יבקש את המנה שלו עם או בלי כוסברה?". והמלצר עומד לו וממתין ליד השולחן, ממתין ומתפלל שהאל הטוב ייקח אותו עכשיו.
 

היי, מישהו שומע אותי?

אומרים שאת רוב הבעיות שלנו ניתן לפתור אם רק נקדיש כמה דקות כל יום למחשבה פנימית אמיתית, מה שסדר היום התובעני לא תמיד מאפשר. אך גם לאדם העסוק ביותר מזדמנים מדי פעם רגעים בהם אין לו מה לעשות מלבד לחשוב. בתור לבנק לדוגמא, או כשמחכים למישהו בבית קפה. את הזמן שהוא היה מקדיש להרהורים שקטים כגון: "האם אני צריך להישאר עם האישה שבוגדת בי?", "אני נמשך לבנים, מה זה אומר עלי?" או אפילו "יתכן שאם הייתי מוריד עם לייזר כבר הייתי נשוי". את כל אלו החליפו הטלפונים.

עם טלפון סלולארי אתה אף פעם לא לבד ואין לך הזדמנות להקדיש זמן למחשבות הרות גורל. וככל שאנחנו מתרחקים מעצמנו יותר, אנחנו מגלים שפחות ופחות נסבל להיות לבד. וכך, אם לקוח מגיע למסעדה ומגלה שהוא צריך לחכות, הוא מיד טומן את זמנו בסלולארי. ואם לא עונים לו, הוא יעבור על כל הספר טלפונים עד שהוא ימצא מישהו ("או, שולה הגננת, באמת מעניין מה קורה איתה"), מחכה שהחבר יבוא כבר לחלץ אותו מבדידותו.
 
 

שמעתם פעם על רטט?

ואם לרגע חשבתם שבתחום הזה ילדים הם דווקא בצד הטוב שלי, אז זהו, שממש לא. למרות שלרובם אין טלפונים, הם עלו על זה שלא קיימת דרך טובה יותר להעביר את הזמן מאשר לבחור לאמא צלצול חדש. וככה הוא יושב, מעביר מהחמישית של בטהובן לחדש של סינרגיה, ואתה מסיים אט אט למרוט את כל הגבות שעוד נשארו לך, ומהרהר האם יהיה יעיל יותר להטביע את הטלפון שלו בדיאט קולה, מקיאטו או גזוז של פעם. מהר מאוד ההרהור הופך לחלום בהקיץ על חליטת ילדים במי מלח רותחים (חייבים לזכור להעביר אותם מיד למי קרח, שלא יאבדו את הצבע הרענן).

אולי צריך להגביל את השימוש הסלולארי במסעדות, ואולי אפילו נפתחות פה מדי פעם מסעדות שאוסרות על שימוש בטלפונים. הניחוש שלי הוא שהן בטח נסגרות דקה אחרי שהישראלי הראשון נכנס, ומגלה שבעל הבית מתכנן להגיד לו מה לעשות.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.