בירות מזרח אירופאיות

 
עודכן 20:01 14/08/2007
אורני גופר

כמו בהרבה דברים, גם בבירות מערב אירופה יותר מיוחצנת. אך אל תטעו, מזרח אירופה מלאה בבירות טובות ומעניינות ועם בונוס נוסף - בדרך כלל יותר זולות. שווה לנסות

 
 
 
 
 
במזרח אירופה והבלקן גרים שתייני בירה כבדים. גם רוסיה מצטרפת במהירות למערכה כאשר הפופולריות של המשקה הכהה עולה בהתמדה. בישראל דווקא מתפנקים על ייבוא נרחב יחסית של התוצרת מאזור זה, אשר מצטיינת במחיר זול אך לפעמים גם באיכות זולה.
אך בין הפחיות נחבאות להן לא מעט שושנים.
 

צ'כיה היא מולדת הבאד

פילזנר אורקוול (מתוך האתר הרשמי)
פילזנר אורקוול (מתוך האתר הרשמי)
ראשונה בולטת צ'כיה, העומדת בשורה אחת עם שאר מעצמות הבירה של אירופה כגון גרמניה ואנגליה ומחזיקה בהישג מרשים בתצרוכת בירה לנפש - 160 ליטר בשנה!
הגבול בין גרמניה וצ'כיה הוא איזור פורה גידולי שעורה וכשותית והמים בו אידיאליים לבישול בירה. תוסיפו לזה השפעות גומלין של סגנונות בין החבל הבווארי בדרום גרמניה והחבל הבוהיימי במערב צ'כיה ותקבלו את מולדת הלאגר בכבודה ובעצמה.
מן הערים פילזן ובאדוייס צמחו הפילזנר והבאדווייזר (המקורי, לא החיקוי האמריקאי), ותרמו לעולם את סגנון הבירה הנפוץ בתבל.

ומאחורי כל לידה של דבר חדש יש סיפור. הבירה שיוצרה בבוהמיה (חבל בצ'כיה) היתה מסוגי אייל כהה עכור וכנראה די גרוע, עד כדי כך שהיו אזרחים שפשוט התעצבנו על הנוזל הדוחה שהוגש להם ושפכו לבעל הבית את כל החביות לביוב. כמה אזרחים מלאי יוזמה בפילזן, החליטו שדי להם והקימו מבשלה בעצמם. הם הזמינו מבשל בירה גרמני שהתמחה בשיטה החדישה של בישול בירה בטמפרטורות קרות. הגרמני הלז, הוציא תחת ידיו אחרי כמה ניסויים, בירה בהירה וצלולה שטרם נראתה כמוה בעולם עם טעם קל ומרענן ועם זאת עשיר גוף בנוכחות השעורה וסיומת מרירה נעימה של כשותית. זה קרה ב-1840, וזו הבירה שערגו לה. הבירה הפכה להצלחה מיידית וקיבלה את השם "פילזנר". התושבים השתגעו על זה ועד מהרה נוסדה רכבת בירה שהעבירה קרונות מהנוזל הטעים לוינה ולגרמניה על בסיס שבועי.

לא עבר זמן רב וגם חיקויים התחילו לפרוח. כיום יש מאות מותגים המעידים על עצמם שהם פילזנר. סגנון זה הפך לשם נרדף לבירה קלת גוף, בהירה ושקופה במיוחד עם מרירות מודגשת של כשותית. הבאדוויזר נולד באותה התקופה בעיר באדווייז. הסגנון כמעט זהה.

"פילזנר אורקוול" של היום מתיימרת להיות הגרסה הכי קרובה לבירה המקורית ונחשבת לדוגמא טובה באמת לפילזנר הראשונה. אומרים שהדוגמאות הטריות מהחבית שאפשר לנסות בפאבים של פראג, טריות וטעימות יותר מאשר הגרסה המבוקבקת.

לאגרים צ'כיים מצוינים מיוצרים על ידי מבשלת "סטארופרמן", שהיא המבשלה הגדולה בצ'כיה והלאגר הכהה שלהם בהחלט שווה טעימה.
הבאדווייסר האמריקאית היא מבשלה שהוקמה על ידי מהגר גרמני. הבאד המקורית, הצ'כית, נקראת היום "באדוויזר באדוואר" Budweiser Budvar, וישנן כיום שלוש חברות בסכסוך משפטי על הזכאות הבלעדית לשם באדווייזר.
 

בירה באפלה פולנית

הפאבים בפולין ידועים באפלוליותם. לא ברור למה חשוך כל כך, אולי זה בשביל האווירה ואולי שתיית אלכוהול היא משהו אפל שכדאי להצניע לדעת הפולנים, כך או כך לפעמים צריך פנס, אם נכנסת במקרה לפאב פולני מסונוור מיום שמש נדיר.
הצצה לתפריט הבירות הפולני מגלה שלא הכל אפור בפולין, רק הרוב. לזכותם של הפולנים נאמר שיש להם מגוון רחב של בירות, בעיקר מסוג פילסנר, ואפילו סוג בירה אחד שהוא מקורי, פולני גאה- ה "גרודזיסקי".
grodziskie beer, היא בירת חיטה מעושנת מסוג אייל, שהייתה מיוצרת בעיר גורודיצק הקרובה לפוזנן. בשנות התשעים סגרו את המבשלה המקורית שייצרה אותה כך שיהיה קשה מאד להשיג אותה.
 

רוסיה שותה גם בירה. והרבה

כמב דוגמאות לבלטיקה
כמב דוגמאות לבלטיקה
חברת הענק "באלטיקה" הפכה לשם נרדף לבירה רוסית. זוהי אחת מהחברות המוכרות ביותר ברוסיה ובאיזור הבלקן והיא אחראית על רבע מהשוק. החברה מחזיקה 18 מבשלות, רובן ברוסיה. המותגים של החברה ממוספרים ונקראים בלטיקה 1,בלטיקה 2 וכו' עד בלטיקה 10.

באלטיקה 6 ( 7% )היא פורטר מוצלח למדי בעל טעמי קרמל וטופי ויש קונצנזוס שהוא הטוב במוצרי באלטיקה.
באלטיקה 7 (5.4%) גרסה בהירה סבירה עם כי מעט מימית מדי.
באלטיקה 8 (5%) בירת חיטה לא מפולטרת וממש לא רעה, רק שפחיות באופן כללי לא עושות חסד עם בירות חיטה בגלל טעמי לוואי.
באלטיקה 9 (8%) שומר נפשו ירחק. בהירה, חזקה ומושמצת כמקור להנג-אובר חולני.

"טינקופף" היא מבשלה קטנה כמעט ביתית, היושבת בסנט פטרסבורגית ונחשבת לאיכותית. כמו רוב המבשלות ברוסיה ובעולם בכלל, נרכשה על ידי Inbev , יצרנית הבירה הגדולה בעולם. טינקוף מייצרת סוג אחד של בירה - לאגר המזכיר פילסנר, בלונדינית קלילה ומשובחת, מתאימה ליום קיצי. 5.3% בחוזק והולכת טוב עם הדגים המיובשים שגרים ברוסיה.
 
 
ייצרן קוואס עליז
ייצרן קוואס עליז
ישנן עוד מספר רב של מבשלות בירה ברוסיה ובבלקן אבל המשקה האלכוהולי המקורי והמעניין של האיזור הוא הקוואס. רשמית זה לא בירה, אלא באופן עקיף. במקום לבשל שעורה מבשלים ומתסיסים לחם לחם שעורה,אך יכול להיות גם לחם שיפון או לחם כהה אחר, כבסיס למשקה עממי ופופולרי זה.

אפשר ורצוי להשיגו בדוכני רחוב, מידיה של בבושקה חרושת קמטים, אך יש גם גרסאות מסחריות. ההבדל בטעם דרמטי, לטובת גרסאות הרחוב. רבים ברוסיה מכינים קוואס בבית אך הוא מכיל רק 1-1.5% אלכוהול ולכן פופולארי מאוד אצל ילדים ששותים אותו כמשקה מחמם בחורף או כטיזר לדברים רציניים יותר שישתו לכשיגדלו. בכל אופן, למרות שזה מכונה "בירת ילדים", המשקה אהוב על כל הגילאים.

אז לכל מי ששורשיו אי שם ברוסיה, או שהחליט שהשם קוואס מפתה אותו, הנה מתכון להכנה ביתית.
 

קוואס עם צימוקים

ככה עושים קוואס
ככה עושים קוואס
החומרים:
250 גר' לחם שיפון (רצוי לחם יבש, בן יומיים שלושה)
100 גר' סוכר
20 גר' שמרים
10 כוסות מים
חופן צימוקי סולטנה צהובים

אופן ההכנה:
1. לחתוך את הלחם לחתיכות דקות ולייבשו בטיגון במחבת ללא שמן או בטוסטר אובן עד השחמה בינונית.
2. העבירו הלחם לקערה ושפכו מעליו את המים רותחים. כסו את הקערה והניחו בצד ל-4 שעות.
3. להמיס את השמרים במים פושרים, להוסיף את הסוכר ולערבב היטב.
4. לסנן את תכולת הקערה דרך בד, שמתאים לסינון גבינות. ללחוץ לתוך הבד את המוצקים שבנוזל
5. להוסיף לנוזל המסונן את תערובת השמרים והסוכר. לכסות ולהניח במקום חמים 10 שעות.
6. ללחוץ את התערובת שוב דרך הבד דרך משפך לתוך בקבוקי זכוכית בהם הונחו מספר צימוקים. להניח את הבקבוקים במקום אפל לשלושה ימים.
אפשר לתבל בכמה עלי נענע שטופים היטב בנוסף לצימוקים

הקוואס מוכן, קראו לילדים ולסבתא.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.