פרסונה נון גרטה

 
עודכן 10:33 02/09/2007
צ`אק פליז

במקום רק להתלונן, המלצר, איש של חזון, הגה רעיון יצירתי למיגור מטרדים ומזעור מפגעים. הדמיון למשטרים חשוכים מקרי ברובו

 
 
 
 
 
הבה נהרהר בצוותא: כמה פעמים ישבתם בבית קפה או במסעדה וראיתם מישהו שכל כך עיצבן אתכם בהתנהגות שלו, שהתנהג כמו בהמה וגרם לכם להתבייש עד כדי כך שהייתם מוכנים לשלם לו את החשבון רק שייקח את עצמו ילך כבר, ויגאל את כולם מנוכחותו? נסו לשער בדמיונכם כמה פעמים ביום מחשבה כזו בדיוק עוברת למלצר הממוצע בראש.

לא עוד. תקראו לי משוגע, תקראו לי נאיבי, תקראו לי כשאתם רוצים חשבון, אבל יש לי חזון. יכול להיות שאני באמת מאמין יותר מדי, אולי את העולם הזה כבר לא ניתן לשנות, אך אם אני לא אאמין, מי כן? אפילו המסע הארוך ביותר מתחיל בצעד אחד, וזהו הצעד הראשון שלי. הרעיון פשוט, פשוט כל כך ש-500 המילים הבאות מספיקות בשביל להסביר אותו מצוין.
 

שיטת הנקודות

הפנקס פתוח והיד רושמת (תמונה: ASAP)
הפנקס פתוח והיד רושמת (תמונה: ASAP)
ובכן, נתקלתם פעם בספר אורחים? כן כן, הדבר הזה שכל המתלהבים חותמים בפנים ומספרים לדורות שיבואו כמה היה נהדר. אז זהו, החזון שלי כולל כזה בדיוק, רק הפוך. במקום ספר אורחים, יקראו לו "רשימה שחורה" או "הרשימה השחורה", אני עוד לא סגור על השם סופית. לכל מסעדה צריך להיות כזה, ומי שמופיע שם לדאבונו, לא מוזמן להיכנס בשערי ההיכל.

האחראים לכתיבת ועדכון הרשימה הם כמובן המלצרים (אלא מי?!). לאורך כל יום יבחנו מועמדים פוטנציאלים להיכנס למסה הספרותית. ובין הפינליסטים בכל משמרת תוגרל חופשה מביקור באתר לזמן בלתי מוגבל.
כמו אצל שומרי משקל, תונהג גם כאן שיטה של נקודות. כל מחדל ינוקד לפי קריטריונים קבועים מראש. איחור בהגעה להזמנת מקום - נקודה, השתלת שערה במנה על מנת להחזיר אותה – 4 נקודות, החלפת חיתול על השולחן – 9 נקודות, הזעקת מלצר יותר משלוש פעמים בחצי שעה – 6 נקודות וכו'. ישנם כמה אירועים שיאפשרו ללקוח לעקוף את התור: סתימה בשירותים – גירוש מיידי וחסר פשרות, לא משאירים טיפ – הוספת תמונה של העבריין ליד שמו בספר, על מנת שלא יהיו טעויות ועוד כמה מעשים קשים שאי אפשר להמתין איתם.
 

לקוח נכבד, תצא בחוץ!

בעולם אוטופי זה, השיחות בין המלצרים ייצבעו בגוון חדש לחלוטין. "הילדים של ההוא הפילו את הסכו"ם כבר כמה פעמים", ידווח המלצר לאחראית משמרת. "יפה", היא תגיב, "אבל אלה שם החזירו את הרביולי גם בפעם הקודמת, כך שהם הזוכים היום". לצערנו בכל משמרת יהיה רק זוכה אחד, וזה לא בגלל שלא מגיע ליותר מאחד, אלא פשוט כדי שהמלצרים יוכלו גם לעבוד קצת. אבל הרגישו חופשי להגיע שוב ושוב כדי לנסות את מזלכם.

לאחר בחירת הזוכה מתוך המועמדים המובילים, יש לחכות שהוא יבקש חשבון. יחד עם החשבון תגיע מעטפה ובתוכה כרטיס מהודר, ועליו המילים הבאות: "לקוחות יקרים, אנחנו מצטערים לבשר לכם שלא נוכל לארח אתכם פעם נוספת במסעדה. למעשה, בעצם קבלת הודעה זו הצטרפתם לרשימה השחורה שלנו. נשמח לקבל פנייה נוספת בעוד כשנה באמצעים המקובלים. אנו מודים לכם שבחרתם בנו, ומקווים שנהניתם. בהצלחה וערב נעים". חשבתי שזה יכול להיות מגניב אם גם ייפלו בלונים מהתקרה, אבל צריך לבדוק את היעילות התקציבית של זה.
 

מיאו חתולה

יש בחזון כמה חורים, שאתם מוזמנים לייעץ לי איך לפתור, למשל מה הדין אם אדון מסוים גורש בעקבות שניהל ישיבת עסקים, בעוד אשתו אוהבת לשבת עם חברותיה בערב על סלט הבית? האם היא מגורשת אוטומטית, או שיוצאים מנקודת הנחה שעם בעל כזה היא כבר נענשה מספיק? או מה קורה כשחלק מהנוכחים בשולחן ראויים לגירוש מיידי לאחר שעשו למלצרית "פססט, פססט"' שזה עילה לגירוש מיידי ללא ספק, אבל החלק השני מקסימים, עדינים ואדיבים, ורק מתנצלים כל הזמן על ההתנהגות של החברים הניאנדרטלים שלהם? על מנת לבחון את כל השאלות האלו, יוקם קו פתוח מיוחד, כלל ארצי, שיעבוד ברוב שעות היום, ויאפשר מענה בזמן אמת. את הקו יאיישו פאנל מלצרים – בהתנדבות כמובן – מכל הארץ.

אני יודע שזה אולי נשמע קצת מפגר. אתם בטח חושבים שאין לזה סיכוי להצליח, שהמקום הראשון שיעשה את זה יפשוט את הרגל תוך חמש דקות, אבל אתם רק פוחדים מהשינוי. תתארו לכם בית קפה נטול ישראלים מגעילים שמקלקלים לכולם את המצב רוח, תארו לכם מלצרים רגועים וטובי לב שיתייחסו אליכם כאל לקוחות נבחרים. רק תחשבו על האדם החצוף וגס הרוח שהמקום היחיד שהוא עוד יכול להיכנס אליו בשכונה שלו זה לפלאפל של שלום. תאמינו לי שהוא יבין את ההמלצה, ואחרי שנה ישמח להגיש מועמדותו להיות לקוח חדש ונעים בכל האתרים שאייתו את שמו ברשימה השחורה שלהם. ואם לא, תמיד יהיה מי שיגיד לו שוב: אתה החוליה החלשה, שלום.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.