ויטמין Bee

 
עודכן 09:17 09/09/2007
יעל עופר

בעיתוי מדויק עם ראש השנה, מתייצב על המדפים אלבום חדש ומרהיב על הדבש. זהו מדריך מקיף ויחיד מסוגו שבוחן את המתוק והדביק הזה מכל כיוון אפשרי. מתנה מתוקה לחגים

 
 
 
 
 
תמונת עטיפת הספר
תמונת עטיפת הספר
כדאי להחזיק דבש במטבח, בהישג יד, ולא רק למטרת ליקוק. אם נכוויתם ממגע תנור או שמן שניתז, מרחו מיד דבש על המקום הנגוע ותצאו ללא צלקות.
ספורטאי הטריאתלון, רצי המרתון או חיילים היוצאים למסע רגלי מפרך, כבר גילו כי כפית דבש מהולה במים משקמת באופן מיידי את מצב השרירים ומספקת אנרגיה זמינה לביצועים בזמן מאמץ.

אלו הם מקצת מהגילויים המרתקים והמתוקים המופיעים בספר הכי מעודכן שנכתב על דבש.
קרוב לשלוש שנים, עמלה ד"ר אילנה שפירא, נטורופטית ומרצה לתזונה ובריאות, כמו דבורה חרוצה. היא חוותה פריחות ססגוניות ספוגות צוף, עקבה אחר עבודתם הקשה של הדבוראים ( אלו שנקראו בעבר "כוורנים") במכוורות ברחבי הארץ ולקקה הרבה דבש מהול בזיעה פרי עבודת שטח קשה. במקביל, נברה במחקרים המדעיים המתקדמים ביותר בעולם העוסקים בנפלאות הדבש .
 

על הדבש ועל העוקץ

(תמונה: Olgal Dreamstime)
(תמונה: Olgal Dreamstime)
תתפלאו, עד עתה , נכתבו בנושא ספרים שהתמקדו במתכוני דבש ואחרים שעסקו בחייהן של הדבורים. "החיים דבש" הוא הספר הראשון שעוסק בדבש עצמו על היבטיו השונים.

הפרק הראשון מבין חמישה פרקים, מציג את תולדות תעשיית הדבש החל משחר ההסטוריה ועד להתחדשות הענף בישראל המודרנית.
הפרק השני נותן כבוד לדבורה, היצרנית הבלעדית של הדבש, ומנסה לפענח את סוד הקסם של הצוף בהפקת הדבש.
הפרק השלישי , מרתק במיוחד, מלא בחידושים מדעיים אודות תרומתו של הדבש לבריאות האדם. החלק המעניין ביותר, לטעמי, הוא העיסוק וההסברים המאלפים על תרומתו של הדבש לפעילות הגופנית. כל-כך פשוט ליישום כמו הרבה טיפים שימושיים אחרים המוצגים ומלווים בהסברים מפורטים. מדוע לתינוקות אסור לצרוך דבש (הם לא מסוגלים לעכל נבגים המצויים בו), למה הוא מומלץ לסובלים מבעיות בשריר הלב (מרחיב את כלי הדם ומעלה את כוח שריר הלב).
הפרק הרביעי , מתרחש כולו במטבח. שפע של טיפים בבישול ואפיה ביתיים והכנת משקאות קרים וחמים לצד מבחר מתכונים מקוריים וגם כמה הצעות לטיפוח קוסמטי שאפשר להכין מחומרים זמינים במטבח. מעניין במיוחד לנסות את הכנת השיכר, משקה עתיק ומלא עוצמה.
הפרק האחרון מוקדש לטיולי דבש, מעין סוג של תיירות אוכל, דרך הכוורות באצבע הגליל, ועד הנגב ומזמין את הקורא לבחור במסלולי פריחה לאורך כל עונות השנה בעקבות הצוף, דרך הכרות עם אנשים שמלאכתם בדבש הפותחים צוהר מעולמם המקצועי במרכזי מבקרים שהקימו , פעילויות חינוכיות ועסקים משפחתיים העוסקים בתוצרת הדבש לגווניה.
 
שפירא אחראית גם על רוב הצילומים בספר וביניהם צילומי תקריב מרהיבים של דבורים שקדניות בעצוב גראפי בצבעי דבש של איה ברנהרד - רבסקי
הספר כתוב בשפה רהוטה וקולחת ומציג את המידע המדעי באופן הברור לכל המתעניין.
זהו ספרה השני של שפירא אחרי "שביל שמן הזית" .
 
החיים דבש
מאת ד"ר אילנה שפירא
הוצאת קורדינטה 2007
מחיר: 119 שקל
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.