תחנקו, אמן

 
עודכן 14:06 07/11/2007
צ`ק פליז

מלצר בהפרעה מתגעגע ללקוחות המעשנים שנטשו את המסעדות, וגם מסביר למה הם משאירים טיפים שמנים

 
 
 
 
 
בהשפעת הסערה התקשורתית סביב נושא העישון במקומות ציבוריים, נעלם באיטיות המעשן מבתי הקפה והמסעדות. יותר ויותר מסעדות מבטלות את אזור העישון ששימש אותן במשך שנים כי אינו עומד בסעיפי החוק, והמעשנים נאלצים להמתין בחוץ עד שימצא תקציב מספק להרחבת המסעדה ויצירת חדר סגור ומופרד, שגודלו פחות משליש המסעדה. כלומר - לעולם לא.

מלצרים – גם המעשנים ביניהם – שמחים על הרפורמה, לפחות בכך שלא יצטרכו להחליף מאפרות מלוכלכות כל דקה וחצי. אך אני רואה את העתיד לבוא, ואני עצוב. אולי נבואות הזעם שלי לא מתקבלות ברוח טובה, אך כמו שהמורה לאמנות אמרה לי כשלא הסכמתי ללבוש אוברול באמצע שנות השמונים: תמיד הקדמתי את זמני.
 
אל תטעו, אובדן הלקוח המעשן הוא כמשתמע: אובדן, גם אם אומר שהרווחנו המון לקוחות נון-מעשנים שסוף סוף התפנה להם מקום כדי לזהם את ריאותיהם מעשן האוטובוסים. לכן אני מקדיש רשימה זאת לכם, הלקוחות המעשנים, שתנוח נשמתכם עדן - הלקוחות הטובים ביותר שאי פעם היו לי.

למה הטובים יותר? האם אני סתם מעשן תעמולן הנותן לאמוציות לחתור תחת השיקולים המקצועיים? המנצל במה לדחיפה מאסיבית של הפרופגנדה המיליטנטית שלו? בשום אופן לא. בוודאי תופתעו לשמוע שאני כלל לא מעשן (כבר שבוע, והפעם זה רציני). לא צריך להיות מחובר לפקט וזיפו כדי לדעת שהלקוח המעשן הוא פשוט לקוח טוב יותר. אולי תשאלו - טוב יותר למי? אך כל מי שקרא את הטור לפחות פעם אחת יודע - התשובה היא למלצרים, כמובן.
 

הלקוח המעשן הוא לקוח רגוע

הייי, איך זה קרה? (צילום: flash.pro, פליקר)
הייי, איך זה קרה? (צילום: flash.pro, פליקר)
כלומר - כל עוד מושיבים אותו באזור עישון. ישנם כמה חוקים בסיסיים להפעלתו של הלקוח המעשן, אך ברגע ששולטים בכולם כל היתרונות נפרשים בפניך כמו קשת נפלאה של ניקוטין. אזור עישון זה הבסיס, משם הכל מתחיל. שאר הכללים יותר פשוטים: מאפרה, המרוקנת תדיר כדי לאפס את המציאות של כמה סיגריות באמת עישן. אם תראו לקוח מעשן משמיע פתאום ציוץ ארוך ומבוהל, זהו לקוח שגילה פתאום שמונה בדלי סיגריות במאפרה שהונחה לפניו לפני פחות משעה. לא להושיב לידו ילדים ותינוקות זה כלל נוסף, שבעיקרון נועד להרחיק את המעשן מכל דבר שעשוי לעורר את מצפונו המוסרי, אך בעצם גורם לכך שהוא יושב באיזור הכי שקט ומגניב במסעדה. תוסיפו לכך קופסת גפרורים חינמית עם לוגו של המקום, וכל התנאים מוכנים לערב נהדר.
 

ללקוח המעשן יש סבלנות

המקום עמוס, צריך להמתין לשולחן כמה דקות? אין בעיה - זו הזדמנות נהדרת להדליק סיגריה. למלצר לוקח זמן לגשת? עוד הזדמנות נהדרת לסיגריה. ככה זה כשרואים תמיד את חצי הקופסה המלאה. לפעמים קורה שהאוכל מתעכב. קורה. בזמן כזה בדרך כלל ניגשים להתנצל. יש לקוחות המעקמים את פרצופם למולך בכעס ובאכזבה, ויש את אלו שחושפים חיוך לבבי, אם כי קצת צהוב, ומברכים על ההזדמנות לעשן עוד סיגריה.
 
 

מעשנים מזמינים יותר אלכוהול

ראו נא, אני מגניב (צילום: leposava, פליקר)
ראו נא, אני מגניב (צילום: leposava, פליקר)
ובכלל יותר שתייה, כי הכי כיף לעשן עם שתייה כלשהי, ועם שתייה חריפה עוד יותר. עוד אלכוהול שווה עוד מצב רוח, ועוד מצב רוח שווה עוד אלכוהול.

לקוחות מעשנים מגניבים יותר
זה ידוע. ואם אתם לא יודעים את זה אתם כנראה פשוט לא מגניבים מספיק.

כל אלה מובילים למסקנה המתבקשת: לקוחות מעשנים נהנים יותר. ואם הם נהנים יותר, הם גם משאירים טיפים גבוהים יותר.
 
לעומתם, לא-מעשנים שיושבים בלית ברירה באזור עישון, עסוקים בלהיות לחוצים ופוגעניים, ובאופן כללי בלא ליהנות. לתשומת לבכם - כשמגיעים למסעדה יש בדרך כלל כמה אופציות: אפשר לשבת באזור ללא עישון, אפשר לשבת ברחוב ולנשום עשן אגזוזים באוויר הפתוח, ואם אין מקום בלא מעשנים, או שהוא לא מספיק מופרד מהמעשנים, אפשר גם ללכת למקום אחר. זאת הדרך האמיתית והיחידה להעניש בתי קפה ומסעדות, לא לתת להם את הכסף שלכם.

אז למה בכל זאת האנשים האלו מתעקשים לשבת, להתלונן, לריב ולתבוע? הרי כשהם עושים זה, הם בעצם מוכיחים שהם צריכים את המקום יותר משהוא צריך אותם. אף בעל מסעדה לא יתלונן אם תרצו לעזוב וללכת למתחרים אם אתם לא אוהבים את האוכל, העיצוב, או אם יש מקום רק במעשנים. לעומת זאת יש יותר מדי אנשים שבוחרים מראש להיות לא מרוצים, ומוכנים להוציא סכום נכבד על הדרך. אז קחו סיגריה, תירגעו. אם רק הייתם מעשנים הייתם יכולים לנהל את כל המאבק הזה הרבה יותר בנינוחות.

ולמעשנים יש לי רק דבר אחד לומר: אל תעזבו אותנו! נסלח לכם על השנור התכוף, על כיבוי סיגריות בספלי קפה ובאדניות, ועל המצתים שהרמתם לנו. תחזרו. לא התכוונו. תחזרו.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.