היה עפיץ

 
עודכן 10:22 12/11/2007
מאיה פלמון מעוז

כל מה שצריך לדעת על "טרה וינו 2007", התחרות שנולדה לתת במה ליין הישראלי

 
 
 
 
 
בתאריכים 4-8 לנובמבר, נערכה תחרות היין הבינלאומית – Terra Vino 2007. זוהי השנה השנייה לקיום התחרות, ונראה שהיא צוברת תאוצה. השנה נרשמה עליה של כ-30% במספר היינות המשתתפים, סך הכול 520 יינות מ-15 מדינות, כש-49% מתוכם הם יינות ישראלים.
 

מה זו בעצם תחרות יין ולמה בכלל צריך את זה

תהליך השיפוט (צילום: יח"צ)
תהליך השיפוט (צילום: יח"צ)
תארו לעצמכם, שקמתם בוקר אחד, ראיתם שיש מקום פנוי בגראז' והחלטתם שהדבר הכי נכון לשים בו זה חבית עץ אלון ובתוכה מיץ ענבים תוסס. תארו לעצמכם שמקץ חודשים מספר, פתחתם את החבית והתברר לכם שיצא לכם יין, יין אמיתי ואפילו טוב ממש. עכשיו, אחרי שכל השכנים והחברים גמרו להעריץ אתכם, נשארו לכם אלף בקבוקים של נוזל לא רע בכלל, ויש בכוונתכם לחזור על האירוע הזה גם בשנה הבאה, אבל מישהו חייב להכריז בקול גדול שהיין שלכם הוא הדבר הגדול הבא, אחרת כל האלף בקבוקים, ואלה שיבואו אחריהם, לא ימצאו משפחות אומנות.

טוב, זה אמנם תסריט קצת מוקצן, אבל בארץ פועלים עשרות ואפילו מאות ייקבי בוטיק, שיחד עם היקבים הגדולים והמבוססים, יצרו בעשור האחרון עולם יין ישראלי עשיר, מגוון ומתפתח. אבל, כמו בכל דבר, לא מספיק להיות טוב, צריך גם שישמעו עליך. אחת הדרכים המקובלות והנכונות לזכות בהכרה בעולם היין, היא לזכות בפרסים. יין מעוטר ימצא בקלות רבה יותר את מקומו על מדפי החנויות בארץ, ומשם אל התפוצות, שמגלות יותר ויותר עניין ביין הישראלי.
 
תחרות יין היא לא עניין של מה בכך. על מנת שהתחרות תחשב לרצינית, ושתוצאותיה ישקפו אמירה אובייקטיבית לגבי היינות המשתתפים, הטעימה צריכה להיות עיוורת כך שרק היין ידבר, לא המוצא, לא המחיר, לא הבקבוק ולא שום דבר אחר שלא קשור לאיכות היין בלבד.

מארגני טרה וינו יבאו לארץ 15 שופטים בינלאומיים, אליהם הצטרפו שופטים ישראלים, שהסתגרו במשך שלשה ימים במרתפי ישרוטל המלך שלמה באילת. היינות סווגו לפי דרגות מחיר, שהיווה את הבסיס להשוואה. כל שופט טעם כ-40 יינות ביום, ולגבי כל אחד מילא טופס מיוחד שדירג את כל האלמנטים הרלוונטים. בנוסף נתן ציון לכל יין. לכל החוששים לשלום השופטים – רובו המכריע של היין לא נבלע... בזבוז.

התחרות, שדמתה יותר למבצע צבאי מאשר לכל דבר אחר, אורגנה על ידי חיים גן, איש הענבים, אייל חסון ומשה ספאק ונוהלה על ידי ועדה מחמירה בראשות ראול קסטלני, שופט בינלאומי רב נסיון מארגנטינה. האירוע התקיים בפיקוחה של מועצת גפן היין במשרד החקלאות ובחסות ארגון היין הבין ממשלתי החשוב בעולם, OIV, אשר התקנון שלו מכיל את הסטנדרטים הקפדניים ביותר המקובלים בענף היין בעולם. אורח הכבוד של התחרות היה מנכ"ל ה-OIV, מר פדריקו קסטלוצ'י, אשר פיקח באופן אישי על התחרות.
 

ומה יצא מכל זה?

יקב ויתקין לוקח את הפרס (צילום: יח"צ)
יקב ויתקין לוקח את הפרס (צילום: יח"צ)
אחרי 3 ימים ארוכים, התכנסו כל המכובדים ועוד בעלי עניין לטקס חלוקת המדליות. בתחרות כאמור, נבחנו היינות על פי קטגוריית מחיר המכירה שלהם, משמע שהמדליה משקפת את העובדה שהיין הזוכה נותן את התמורה הטובה ביותר עבור מחירו. להלן חלק מהזוכים הישראלים:

היין האיכותי ביותר בסכום של 18-24.99 דולרים - פטיט סירה 2004 של יקב ויתקין

היין האיכותי ביותר בסכום של 12-17.99 דולרים - סגל סינגל קברנה סוביניון 2004 של יקב ברקן.

יינות ישראלים נוספים רבים זכו במדליות זהב וכסף.

ההפתעה הגדולה - זכייתו של יקב ציון (מי זה, מה זה?) ב- 4 מדליות זהב

יצרן היין הישראלי הטוב ביותר – יקב ברקן

היין הישראלי הכשר הטוב ביותר - סגל סינגל קברנה סוביניון 2004 של יקבי ברקן

יקב הבוטיק הישראלי הטוב ביותר - יקב ויתקין

יקב הבוטיק הקטן הישראלי הטוב ביותר - יקב אלונה

הספיריט הישראלי הטוב ביותר - ליקר "גרנד סברה" של יקבי כרמל

והאלוף הבינלאומי - Champagne Nicolas Feuillate Palmes D'or Brut Millesime, 1997

בלטו בהעדרם יקבים רבים וחשובים בארץ, וחבל, כי מלבד העובדה שיינות נבחנים קורצים יותר לצרכנים, זו כאמור דרך חשובה לחדור לשווקים בינלאומים. בכל מקרה מארגני האירוע מקווים שאט אט התחרות תזכה להענות רבה עוד יותר ותהפוך לתחרות חשובה, נחשבת ומבוקשת
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.