האבולוציה של המלצר

 
עודכן 16:33 19/01/2008
צ`ק פליז

כך נראית מחזוריות חייו של המלצר המצוי, מגולם טרי ומלא אמביציה, לפרפר משמרות שאף אחד לא סובל. מלצר בהפרעה על הדארוויניזם הבלתי נמנע של המלצור

 
 
 
 
 
קריירת המלצרות מורכבת ממספר שלבים. במלצרות, כמו בטבע, וכמו בסרט ההוא של וולט דיסני, קיימת מחזוריות, מעגל חיים שכזה. בסקר מיוחד שנערך עבור טור זה נמצא כי מעל לשמונים אחוז מהמלצרים והמלצריות בארץ נמצאים באחד השלבים של מעגל חיי המילצור. והעובדה שהמשתתפים בסקר היו שני מלצרים עייפים לאחר משמרת שהאינפוט העיקרי שלהם היה "תעזוב אותנו בשקט", לא פוגעת באמינותו. לדרווין היה את הדרוויניזם. ולי, גם לי יש את הדרוויניזם, הדרוויניזם המילצורי
 

שלב המוטיבציה

כל מלצר מתחיל את דרכו לאחר השיחרור מצה"ל. יש כאלה שיאמרו כעת שהם מילצרו כבר לפני הצבא, אך בבירור מעמיק יעלה שמדובר באיזה חומוסיה או כמובן, בים, בתור עבודה שמוכרים אותה לילדים בקיץ בתור גם כסף וגם כיף (כי אתם בים, עובדים 12 שעות ביום, לא נכנסים למים ומכפילים את כמות התאים הלא רגילים בגוף בקצב מסחרר). אך מקומות אמיתיים מקבלים עובדים רק לאחר צבא. המלצר המצוי מגיע לתחום בסטטוס של 'לפני נסיעה'. הוא עומד לנסוע לדרום אמריקה / אוסטרליה / הודו וזקוק נואשות לכסף. היות והרגע השתחרר מהצבא ועדיין חי על חשבון ההורים, אפילו בילויים פרועים ביותר של בירה אחרי העבודה וארוחות שחיתות מזדמנות לא יצליחו לעצור בעדו מלחסוך שמונים אחוזים מהמשכורת שלו. בין שנתיים לשלוש הוא ניזון ממשכורת של שלוש מאות שקל בחודש, ופתאום הוא עושה שלוש מאות שקל ביום.

זה השלב בו אנשים נעשים תאבי בצע. מלצר בשלב זה עובד לפי המוטו 'להתחיל הכי חזק שאתה יכול, ולאט לאט להגביר". בדף בקשת המשמרות שממלאים כל שבוע ומסמנים איפה אתה יכול לעבוד, השם שלו מופיע בכל העמודות האפשריות, גם באלה שהמסעדה סגורה בהן. הוא עובד שבע משמרות בשבוע, שנזרקות לעברו על ידי אלו שהתקדמו קצת יותר בתהליך האבולוציוני (ע"ע שלב המיאוס), ומהר מאוד מתחיל לעשות כפולות. לא עובר זמן רב והוא מוצא את עצמו בעבודה כל היום, חוזר הביתה לישון כמה שעות וחוזר לעבודה עם אור ראשון. ערבוב של כל הימים יחד והיכרות של כל הלקוחות בשמותיהם הפרטיים הם מהסממנים הבולטים של שלב זה. השלב נגמר כאמור כשמגיע מועד הנסיעה, והמלצר נפרד מהמקום ומבטיח לעצמו שזה לנצח. לצערו לאבולוציה יש תוכניות אחרות.
 

שלב המוטיבציה המזוייפת

עיבוד תמונה: latvian, פליקר, asap images
עיבוד תמונה: latvian, פליקר, asap images
כאשר חוזר המלצר מהטיול הארוך, לאחר שגדל, למד והתפתח כבן אדם, יש לו כבר שאיפות אחרות. עכשיו הוא רוצה ללמוד, ומסתבר שגם בשביל זה צריך כסף. הוא לא מתכוון לחזור לבית קפה, מה פתאום. הוא צריך משהו חדש. אבל הביקור הנוסטלגי במקום בו כולם שמחים לראות אותו מרכך את ליבו ומשכיח את זוועת הלקוחות והעבודה. כשהוא חוזר לעבוד כל המסעדה רחשים. גם העובדים מהתקופה שלו מעדיפים לראות את העבר כטוב מההווה ושמחים על חזרתו. בקרב העובדים החדשים, שנמצאים שלב אחד מאחוריו, הוא סוג של אגדה, והוא ממלא את ראשם בסיפורים שמתחילים במילים 'בתקופתי היינו...'. מבחינתו הוא חוזר למה שהוא זוכר, כמה שיותר משמרות, כמה שפחות חיים, אך במהרה הוא מגלה שהאיש שהיה איננו עוד. לאחר כמה שבועות של עבודה מאומצת, שמשמשת כזרז, הוא עובר לשלב ההתפחות הבא.
 

שלב המיאוס

שלב זה הוא הצד הכואב של המקצוע. בשלב זה המלצר מבין שהוא מכר את נשמתו לשטן עבור חופן שטרות מנצנצים, ועכשיו אין דרך חזרה. בשלב הזה הוא שונא כל רגע ומתעב לחלוטין את המקום ואת כל המשתמע ממנו, אבל יודע שלעולם לא יוכל להתפשר שוב על שכר מינימום, ושאין לו סיכוי למצוא עבודה נורמלית לפני הלימודים ובזמן הלימודים, ועתידו כבר חתום. מלצר זה רוצה מעט משמרות, ורק את המשמרות הטובות ביותר. לצערו הוא עדיין לא זכאי לזכויות של השלב הבא (ע"ע סטודנטים). וכך הוא מחוייב לקבל על עצמו חמש משמרות בשבוע, כולל סוף שבוע. את המשמרות האלו הוא זורק על המלצרים בתחילת דרכם, אלה שנמצאים בשלב המוטיבציה, מהלך שמשרת את האינטרסים של שניהם. בכל משמרת הוא מתחנן לאלוהי המלצרים שלא תהיה עבודה כך שיוכל לסיים מוקדם יותר, בעוד הוא מודע לכך שאם אין עבודה – אין כסף. זוהי הסתירה הפנימית השוכנת בקירבו של מלצר הנמצא בשלב המיאוס.
 
 

הסטודנט

שנת לימודים חדשה החלה, ודור חדש של מלצרים\סטודנטים נולד. לסטודנטים יש את כל הזכויות. הם עובדים כמה מעט שהם רוצים בזמן הלימודים וכמה הרבה שהם רוצים כשאין לימודים. הם מקבלים את המשמרות החזקות היות והם ותיקים וטובים. האמת היא שמבחינת המסעדה אין להם הרבה ערך, אבל האנושיות הבסיסית מונעת את פיטוריהם. הם לוקחים עבודה לאלה שבשלב המוטיבציה ולא לוקחים עבודה מאלה שבשלב המיאוס, כך שהם שנואים על ידי כולם. אבל מה איכפת להם, הם סטודנטים, ושכולם יקפצו.
 

סיום התואר

זהו השלב הגבוה ביותר בסולם האבולוציוני של המילצור. סוף סוף אפשר לעזוב את המסעדה, להיפרד מהמלצרות לנצח, ולעבור לעבודה אמיתית: נציג שירות לקוחות בסלקום.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.