זהירות - מתלמד בשטח

 
עודכן 12:06 16/02/2008
צ`ק פליז

המלצרים והלקוחות במתח - מי יאלץ לחנוך את השלומיאל הטרי ועל מי הוא ישפוך מיץ גזר בלי להרגיש? מלצר בהפרעה על הילד המפגר של המסעדה

 
 
 
 
 
בחורה צעירה נכנסת למסעדה. פותחת את הדלת, עושה צעד פנימה וממתינה. למי? למארחת, למלצר, למנהל. למישהו. למישהו שיגיד לה מה לעשות. פתאום היא קולטת אותו. בזווית עינה היא מזהה בחור הלבוש במדי המקום, עומד ליד הקיר ועושה מאמצים מורגשים כדי להיבלע בו. היא מחייכת אליו, הוא מזכיר לה גור כלבלבים שאספה פעם. הוא מחזיר חיוך נבוך ולא זז. היא מסמנת לו עם אצבעה להתקרב. בצעד מהוסס הוא נפרד מהקיר ומתקרב לכיוון הכניסה, עוד צעד, ועוד צעד. כשהוא מגיע למרחק ביטחון, מישיר אליה את מבטו. הבחורה שואלת 'תגיד לי, יש מקום?'. הוא מביט לצדדים לראות אם מישהו מגיע להציל אותו, ובהחלטה מהירה מסתובב ומתחיל לרוץ.

כן, בחורה זו מצאה את עצמה קורבן, קורבן של מתלמד. והיא לא לבד. ברגע זה ממש מאות מתלמדים בכל רחבי הארץ עומדים בחוסר אונים מאחורי מלצר ותיק, מחכים שיאמרו להם מה לעשות.
 

אפקט הפרפר

שימו לב למבט ההמום (אימג' בנק, getty images)
שימו לב למבט ההמום (אימג' בנק, getty images)
כל מלצר באשר הוא היה פעם מתלמד. בעבר זה גם היה בחינם, היום רוב המקומות משלמים על תקופת ההתלמדות. כמו זחל שיהפוך לפרפר, כך המתלמד זוחל לו לאורך המסעדה, מנסה להבין מה קורה סביבו, הופך לגולם, ורק אז פורס את כנפיו ומתחיל לעופף משולחן לשולחן, מפיץ אושר בכל אשר ילך. מי שיסתכל טוב טוב יוכל לתפוס בעין בלתי מזויינת את הרגע הזה, בו המתלמד הופך ממש למלצר. וזה קורה בבת אחת - לאחר כמה ימים של חוסר התמצאות פתאום משהו מסתנכרן במוח, כל האסימונים נופלים, ואז בבום, המלצרית שרק אתמול שכחה חצי ממהזמנה ושפכה מיץ גזר על לקוח, מתנהגת היום כאילו היא נולדה בין כותלי בית הקפה ולא עזבה מאז. לצער העם, זה בדרך כלל זה קורה הרבה זמן אחרי שההתלמדויות נגמרות.
 

מישהו אמר בשר טרי?

מתלמד חדש שמגיע למסעדה מעורר הדים רבים. הרבה פעמים הוא מאכזב, אך זו לא תמיד אשמתו. המלצרים האחרים מצפים ממנו לרענן את המקום, להיות מצחיק, חכם, כיפי. חתיך אם הוא בן, כוסית אם היא בת. אבל יש גם הרבה משחקי כוח סביב העניין הזה. יש מלצרים ותיקים שראו כל כך הרבה מתלמדים באים והולכים לאורך חייהם שהם מסרבים להתרגש, ובמסרבים להתרגש הכוונה היא להציג את עצמם, לחייך או להגיד בוקר טוב. קודם שיחזיק כמה שבועות, ואז כבר נראה. יש מלצרים שהיו אליהם די אכזריים בזמן שהם היו מתלמדים, ועכשיו, כמעגל הילד המוכה, הם מתאכזרים חזרה, שומרים על הסדר הפנימי. יש מלצריות שדווקא בגלל שלא קיבלו אותן בזרועות פתוחות מתנהגות באופן טיפה מפרגן מדי למתלמד החדש, ומתייחסות אליו כאל ילד מפגר, "הכל בסדר?", יתהו, "שתית? חם היום! אתה יודע שמותר ללכת לשירותים באמצע משמרת, נכון?".
 
אבל יש מלצרים שבין שהם רוצים או לא, הם חייבים לבוא במגע קרוב עם המתלמדים. אלו הם המלצרים שמעבירים את ההתלמדות. היות ובין המלצרים אין ממש אפשרויות קידום, להעביר התלמדויות מרמז על היותך ותיק וקצת יותר טוב מהשאר.

הבעיה היחידה היא שלחנוך מלצרים חדשים זה תיק כבד ולא מהנה בכלל. למה? הסיבה הראשונה נעוצה באובדן קיצורי הדרך. כמו בכל עבודה, מפתחים עם הזמן שיטות להימנע מעבודה מיותרת. קיצוריה דרך האלו מאפשרים לך במקום ללכת במיוחד עד השולחן ולהביא את השתייה, לחכות עד ששולחן ליד יבקש משהו ולעשות זאת ביחד. למעשה אתה מייעל את העבודה. אבל כשמעבירים התלמדות, כולם הופכים פתאום למפלצת נאצית פדנטית. אין דבר יותר משעשע מלראות מלצר שכבר שלושה חודשים לא פינה צלחת מרצה ברוב חשיבות על פינוי כלים משולחנות.
 
 
אמאל'ה, חדשה!! (צילום: אימאג' בנק, getty images)
אמאל'ה, חדשה!! (צילום: אימאג' בנק, getty images)
כל זה נובע מבסיס הגיוני פשוט: כדי שמלצר יוכל להיות עצלן, מישהו צריך לעשות את העבודה במקומו, והמישהו הזה עומד כרגע מולו. בגלל זה משקיעים זמן רב בהתלמדות על עבודת צוות. אין מה לעשות, כשזה מגיע לבני אדם, לא משנה מה ילמדו אותנו, תמיד בסוף נעשה פחות. אם מהתחלה מלמדים את קיצורי הדרך אז מהר מאוד נגלה שיצרנו מפלצת נוראית שמאיימת אפילו על הזרקנות שלנו.

יש גם מלצרים שכבר מהרגע הראשון מתסיסים את המתלמד נגד המקום. הם המחתרת של המסעדה, מחתרת המרמור. עוד לפני שהוא לבש סינר לראשונה בחייו הם קופצים עליו מהפינות בכל מיני ססמאות כמו: "פסס, שומע, אני בחיים לא הייתי אוכל פה" או "המנהלים פה, איכפת להם רק מעצמם, אין גב".

לאחר כל הדברים הרעים לא נותר אלא לשאול, אז מה בכל זאת טוב בהתלמדויות? והתשובה: שום דבר, אבל הן כרטיס הכניסה היחיד למשפחה המפוקפקת של עולם המלצרות. ואין לזלזל בקשר הנוצר בין המתלמד למעביר ההתלמדות, המזכיר פעמים רבות קשר של אב ובן; הוא לימד אותו כל מה שהוא יודע, והוא בתמורה רק מאכזב.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.