נא באוזן

 
עודכן 11:29 17/03/2008
עירון גנני

מי שלא אוהב אותן עם פרג, יקבל עם מילוי שוקולד, טירמיסו ואפילו דובדבנים. כתבנו הנועז טעם ובדק איזו אוזן המן שווה את הקלוריות. מיוחד לחג

 
 
 
 
 
אפתח בווידוי כואב: אני לא אוהב אוזני המן. האמת, חשבתי שאף אחד לא אוהב, וסתם סובלים את זה כי מדובר במאכל הרשמי של פורים. כשהתחלתי לתכנן את ערב הטעימות שהנחיתה עלי העורכת, כבר התכוננתי נפשית למצוא את עצמי יושב לבד עם הומלס שמצאתי ברחוב והחתולה הפוזלת שלי, דוחף לגרוניהם אוזני המן יבשות. אבל למזלי, אחרי סיבוב טלפונים קצר הופתעתי לגלות שאני באובר-בוקינג מטורף. בסוף יצאתי מופסד מכאן ומכאן - החברים שהדחתי מרשימת הטועמים האקסלוסיבית לא רוצים לדבר איתי יותר, ואלו שכן הוזמנו איבדו כל שמחת חיים לאחר טעימת עשרות אוזני המן, ואיתם כבר לא כיף לדבר. מה שכן, למדתי שיש אוזני המן שהן ממש טעימות, לצד כמה שהזכירו לי למה שנאתי אותן מלכתחילה. וגם הכרזתי על אויב לאומי: הפרג. אף אחד לא באמת אוהב אותו, אבל כולם ממשיכים לדחוף אותו בשמחה לתוך האוזניים. אין לי ספק שמדובר בשערורייה מהמדרגה הראשונה. לא פלא שאופיום הוצא מחוץ לחוק.

זהות היצרנים נותרה אנונימית לאורך הטעימה * הציונים מדורגים בסולם של 1- 5.
 

הטובות ביותר

האוזניים של קפה הלל (צילום: יח"צ)
האוזניים של קפה הלל (צילום: יח"צ)
בצק שוקולד במילוי פטיסייר חלבה ופצפוצי שוקולד (קפה הלל)
שילוב של בצק השוקולד עם מילוי פטיסייר החלבה נותן לאוזן הזו מראה משובב בהחלט, שמזכיר יותר עוגייה מלאה הבטחות מאשר אוזן המן. כאשר נוגסים ומגלים את פצפוצי השוקולד ההבטחות באות על קיומן. נרשמה תלונה על חוסר התאמה בין נימוחות הבצק למרקם של המילוי, שהיה קשה במקצת. טוב, לא הכל יכול להיות מושלם.
ציון: 4.3

פאדג' שוקולד (בוטיק סנטרל)
למרות שמילוי הפאדג' נשמע יותר מבטיח ממה שהוא קיים במציאות, יש לאוזן זו כמה וכמה סיבות להיות גאה. תחילה, הגודל של אוזני ההמן של בוטיק סנטרל קטן יותר יחסית לסטנדרט, מה שהופך את האכילה לחטא קטן יותר, שלא לדבר על אלגנטי. המילוי מצויין, הבצק טוב (אבל לא יותר מזה)והשילוב ביניהם עושה את העבודה, אבל ברכות.
ציון: 4

אגוזים (דליתה)
מדובר באוזן המן מאוד טעימה, ומאוד רכה. הבצק כל כך נימוח שהוא פשוט מתמוסס בפה עם כל ביס. מילוי האגוזים לימוני משהו, והשילוב מאוד מוצלח. מספר טועמים ציינו שהשילוב מזכיר באופן מחשיד וופל לימון. אולי מדובר בגרסה לפורים של הנ"ל.
ציון: 4
 
אוזניים במילוי תמרים של לחם ארז (צילום: יח"צ)
אוזניים במילוי תמרים של לחם ארז (צילום: יח"צ)
מילוי תמרים ונגיעות קוקוס קלוי (לחם ארז)
מדובר באוזן קלאסית, ואחת שעושה עבודה טובה מאוד בכך. הבצק מצויין וטרי, והשילוב של התמרים עם נגיעות הקוקוס עדין ביותר. בין הטועמים, גם ההוא שמתרחק מתמרים כמו מאש הודה בפה מלא שמדובר בגילוי.
ציון: 3.7

קרם שקדים ודובדבנים (פואנטה)
מכל אוזני ההמן שנטעמו, זו יצרה את הפער גדול ביותר בין המראה החיצוני לטעם. המראה של אוזן ההמן, שמילוי אדום של דובדבנים נשפך ממנה בגוונים שונים, העלה אסוציאציות שליליות ומאיימות (שאת טיבן לא נפרט כאן), ורוב שפני הניסיונות איימו שלא יטעמו ממנה. אך לאחר שהגיבור הראשון ניסה את מזלו ואישר נכנעו כולם. והמסקנה: טעים מאוד. דובדבנים מהווים מילוי מעולה לאוזן המן, אבל עדיף, אם אפשר, שיהיה סגור.
ציון: 3.7
 

ככה - ככה

בצק שוקולד במילוי שוקולד ושקדים (לחם ארז)
הטועמים שלנו התרגשו במיוחד מאוזן המן זו. בצק השוקולד במילוי שוקולד נראה כמו נוסחה שלא יכולה להיכשל, ואכן כך היה. שוקולדי, כבד, ונהדר. מזכיר מאוד עוגת פאדג' ביתית. לעומת זאת, יש לציין כי אכילת כמה כאלו ברצף עשוייה להדביק אתכם לספה למספר שעות.
ציון: 3.5

אוזני פרג (דליתה)
לפרג היו חיים קשים אצלנו. הרבה אויבים, מעט מאוד מכל השאר. דליתה, בדרך שכדאי לרשום כפטנט, הצליחה ליצור אוזן המן שניתן לסכמה במשפט הבא: מעולה, חוץ מזה שזה פרג.
האוזן מאוד רכה, והמילוי מורכב מנגיעות עדינות של פרג ולימון. לא אשקר לכם, העובדה שהפרג לא נראה מבחוץ עשתה את שלה. אבל אחרי הכל, בכל זאת פרג.
ציון: 3.4

בצק שוקולד עם עוגת גבינה (פואנטה)
עיון מהיר ברשימת המרכיבים של המילוי - ריקוטה, גרידת לימון, צימוקים וצנוברים - מעלה תהיות קשות; כל זה? בתוך אוזן המן? מה הוא הכישוף המוזר הזה? כישוף או לא כישוף, בהחלט היה מוזר. עובדה מפתיעה: מסתבר שמה שעובד בעוגת גבינה אפויה לא עובד באוזן המן. הטעמים התנגשו זה בזה ויצרו שילוב מוזר בעל טעם לוואי מר. נוכחות הצנוברים העיבה במיוחד על החוויה. היה שונה.
ציון: 3.4
 
 
בצק פריך עם פרג במילוי פרג (קפה הלל)
קשה לפרגן לפרג. בייחוד שתוקעים אותו גם בבצק, כך שלא ניתן להתחמק ממנו באף לעיסה. לכן שמחנו לגלות שהפרג בבצק לא השתלט על הבצק והתמזג יפה עם המילוי. אך מה שעזר יותר מכל והעלה את מדד הציונים של אוזן זו הוא, מכל הדברים, אבקת הסוכר שבוזקה בנדיבות. האחרונה הסוותה את טעמו של הפרג והפכה את החוויה לכזאת שניתן לכנותה טעימה.
ציון: 3.3

אגוזים (בוטיק סנטרל)
אוזן המן זו עוררה מחלוקת מרובה בין הטועמים. כולם חשבו שהיא בסדר, אך תלו את הבעיה על דברים שונים. אחד טען שהבצק קצת קשה והמילוי טעים. אחת שהמילוי קצת קשה והבצק טעים. אחד אמר שזה פרווה ואחת שלאגוזים טעם דומיננטי מדי. אולי ידע קולינרי רחב יותר היה מיישב את הסיכסוך, אך המסקנה ברורה: מדובר באוזן המן בסדר. לא תתבאסו ולא תעופו לירח. סתם תישארו עם טעם מתוק בפה.
ציון: 3
 

הנפילות

טועמת בפעולה (צילום: עירון גנני)
טועמת בפעולה (צילום: עירון גנני)
אוזן טירמיסו (פואנטה)
מבחוץ נראית מאוד מזמינה, והתיאור, שכבת גנאש שוקולד ואספרסו מעל מסקרפונה וניל, נשמע נפלא. מבפנים, בסופו של דבר, לא יציאת המאה. טעם שוקולדי בתחילת הביס עם סיומת של קפה. המסקרפונה והווניל הולכים לאיבוד איפה שהוא באמצע. בסך הכל נחמד, אך כגודל הציפיות וכל זה.
ציון: 2.8

קמח אורגני במילוי פרג ונגיעות תפוז (לחם ארז)
אוזן המן זו, העשוייה מבצק אורגני וממולאת בפרג, נראית גדולה ומפחידה במבט ראשון, וגם המבט השני לא עוזר הרבה. איני יודע אם מדובר בקמח האורגני או בעובדה שגם הוא עצמו ממולא בפרג. התגובות היו פושרות גם בקרב אוהבי הפרג, ובגדול תואר בפה אחד כגוש פרג עם מעט אוזן המן מסביב. נגיעות התפוז שהובטחו לא הורגשו, ובהגיון רב - צריך קצת יותר מנגיעה בשביל להתמודד עם כל הפרג הזה.
ציון: 2.2

בצק עם שומשום במילוי תמרים ואגוזים (קפה הלל)
יש באוזן המן הזו שתי בעיות: הראשונה, היא לא טעימה. השנייה היא... בעצם, נראה לי שהראשונה מספיקה. מילוי התמרים והאגוזים מאוד גס, ויש הרבה ממנו יחסית לבצק. המילוי ממש מתפרץ החוצה, כמו שומן מג'ינס שקטן בכמה מידות יותר מדי. הטעם הדומיננטי מלווה בטעם לוואי דומיננטי גם הוא, שכל כולו תמר מיובש שהוצא מהקשרו. במילה אחת - אכזבה.
ציון: 1.9
 

השתתפו בכתבה:

אוזניים של לחם ארז: 81 שקלים לק"ג. להשיג בסניפי הרשת.
אוזניים של קפה הלל: 28 שקלים לאריזה של 300 גרם. להשיג בסניפי הרשת.
אוזניים של בוטיק סנטרל: 26 שקלים למארז המכיל 250 גרם. להשיג בסניפי הרשת.
אוזניים של פואנטה: 30 שקלים למארז של 300 גרם. מדינת היהודים 85, הרצליה פיתוח
אוזניים של דליתה: 180 שקלים לקילו, 55 שקלים למארז של 300 גרם. בן יהודה 146, תל אביב
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.