עד הלקוח האחרון

 
עודכן 09:05 14/04/2008
צ`ק פליז

הקללה הנצחית של המלצרים הם הלקוחות שנשארים הרבה אחרי שהמנקה הולכת הביתה. מלצר בהפרעה על אנשים שפשוט לא מבינים רמזים

 
 
 
 
 
לאחרונה הוציא אוהד חיטמן סינגל חדש שנפתח במילים: "חשבתי שיהיה רומנטי, נשב לבד בבית קפה כשמישהו סביבנו כבר הופך את הכיסאות". יהיה רומנטי?! רומנטי בערך כמו לנקות את הכיסאות של התינוקות ולגלות שאיזה ילד השאיר לך שם הפתעה. הפחד שמישהו ינסה לאמץ את תפיסותיו הרומנטיות של אוהד חיטמן העביר בי צמרמורת, עד שנזכרתי שקודם מישהו צריך באמת לקנות את הדיסק שלו.

תופעת הלקוחות שלא מסכימים להתפנות היא אחת הקשות בענף. לקוחות ממש מתקשים להבין את הקונספט של שעת סגירה. כן, אני יודע שזה מפתיע לגלות שאנחנו הולכים הביתה בסוף היום ולא נשארים לישון בחדר קטן מאחורה. אין דבר נורא יותר ממלצר בסוף יום עבודה, קרוע מעייפות, שצריך לקום עוד כמה שעות למשמרת בוקר, אבל לא יכול להתחיל את הסגירה בגלל שאיזה זוג חשב שזה יהיה מאוד רומנטי להישאר אחרונים.
 
הבעיה מתחילה עוד ברמת המסעדה, כאשר בעלי המסעדה רושמים בשעות הפתיחה את שלושת המילים הארורות: "עד הלקוח האחרון". מהי המשמעות האמיתית המסתתרת מאחורי המושג? האם צוות שלם של מטבח, בר ומלצרים יישאר במיוחד עד שהזוג האחרון יסיים עם סשן ההתמזמזות שלו ויחזור לחייו האפורים? כמובן שלא. עד הלקוח האחרון, משמעו - עד שהלקוח האחרון נתקע לנו באמצע החיים, ואז צריך לגרש רק אותו. ומה שלא יהיה - אנחנו נעשה את זה. בדרך כלל זה קורה בשלבים; סוגרים את המטבח בחצות, את הבר חצי שעה אחר כך, ומחכים. באיזה שהוא שלב הוא חייב להיות צמא או רעב שוב, ואז האופציה היחידה שלו תהיה ללכת למקום אחר. רצוי הביתה.
 

המועדים לפורענות

קשה לצפות מראש מי הם אלו שיתייחסו למסעדה כמו לחדר במלון, אך המסוכנים ביותר הם ללא ספק אלו שמגיעים ברגע האחרון, דקות לפני הסגירה הרשמית. כשמלצר מזהה לקוח כזה בדלת, הוא יעשה הכל כדי למנוע ממנו להיכנס. הוא ישקר, הוא ירמה, הוא יתחנן. כן, זהו המקום בו משה, מלצר, חולון רכש את מירב הכשרונות שלו. לדוגמה:
 
רק לסנדביץ' (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
רק לסנדביץ' (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
לקוחות: "יש עוד אוכל, נכון?"
מלצר: "אוי, אני כל כך מצטער", חיוך רחב מזוייף, "בדיוק סגרנו את המטבח" (בצירוף הטיית ראש של משתתף בצערך).
לקוחות: (בייאוש) "אולי רק אפשר עוד משהו קטן? לא משנה מה. איזה סנדוויץ או משהו?"
מלצר: "הלוואי שיכולתי לעזור, הטבחים בדיוק הלכו. אם רק הייתם מגיעים חמש דקות קודם".
לקוחות: "אבל.. זה לא הטבחים שם על הבר?"
מלצר: "אלה, לא, מה פתאום".
לקוחות: "הם לובשים בגדים וכובע של טבחים".
מלצר: "לא.. הם.. הם טבחים ממסעדה אחרת, הם פשוט באו לשתות משהו אחרי שהם סיימו".
לקוחות: "הם לובשים חולצות עם לוגו של המקום".
מלצר: "טוב כנסו, רק זריז".

אם "לקוחות אחרונים" בכל זאת הצליחו להסתנן, אין למלצרים ברירה אלא להתחיל להיות גסים. לא ברור בכמה שפות אפשר לשים שירי לכו הביתה עד שהלקוחות יבינו את הרמז, אבל תהיו בטוחים שהמלצר יעבור על כולן. שירי לכו הביתה הם לאו דווקא שירים איטיים, שמעודדים את הלקוחות דווקא להישאר עוד, אלא שירים שמהופכים לחלוטין מהמגמה של המקום. כך שבבית קפה נחמד ושקט, כאשר אתם לפתע שומעים טראנסים, כנראה שמיציתם את שהייתכם. במידה ותסרבו לשתף פעולה, הווליום יעלה עד שלא תוכלו לשמוע אפילו את מחשבותיכם הכמוסות. אבל השלב האחרון הוא ללא ספק כאשר המוזיקה משתתקת. כאשר זה קורה, אם אתם עדיין שם כעבור כמה דקות, מישהו יידקר למוות. הלוחמה הפסיכולוגית מתבטאת גם בנדנוד בלתי פוסק של "אפשר להביא לכם משהו נוסף?". התשובה הנכונה היחידה היא: "כן, את החשבון".
 
 
תראו איזה קטע, חשבון! (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
תראו איזה קטע, חשבון! (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
בואו נגיד שעד עכשיו היה לכם תירוץ, ש"לא ידעתם". "לא ידעתם" שצוות שלם עומד כמו מפגר ומחכה רק לכם שתקומו. "לא ידעתם" שלמלצרים יש עוד שעה עבודה אחרי שאתם הולכים. "לא ידעתם" שמלצר עם מספריים עומד לפנצ'ר לכם את הגלגלים של המאזדה. אבל מעכשיו, אין יותר תירוצים. ובכדי למנוע תקלות נוספות בעתיד, זכרו תמיד את נוסחת הזהב:
אם יש יותר אנשי צוות מלקוחות – לכו הביתה.
אם מוציאים לכם חשבון בתואנה שצריך לסגור קופה – שלמו ולכו הביתה.
אם אתם יודעים איך נראה התיק והסלולרי של כל אחד מהמלצרים – קומו מהכיסאות ולכו הביתה.
אם אתם יודעים איך נראה הבחור שמביא את הירקות עם הזריחה - עופו כבר הביתה דיר באלאק!
השולחן שלידכם, זה לא עוד שולחן, זה המלצרים שמעשנים סיגריה אחרי משמרת. כמה פעמים צריך להגיד לכם?! אתם לבד פה! אנחנו סגורים! לכו כבר הביתה!

* מוקדש לראול, הוא כבר יודע למה
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.