אופטימיות קוסמית

 
האיש והאגדה
האיש והאגדה צילום: צילום`` לע``מ
 
עודכן 14:06 29/08/2008
אוכל נענע 10

פעיל השלום אייבי נתן הלך לעולמו בגיל 81, ומעבר לרשמי השלום הנכבדים שהותיר לנו, הוא יצר במו ידיו ומרצו גם את מסעדת קליפורניה המדוברת, שהייתה למפלט בוהמי סוער, שהיום, גם השלום לא יוכל להשיג. על האיש, האגדה והאוכל שהעלה על פניו חיוך שמח

 
 
 
 
 
(צילום: אתר voice of peace) ספינת השלום
(צילום: אתר voice of peace) ספינת השלום
הוא נפרד מאיתנו בגיל 81, עם רזומה לא קטן. לפני 11 שנה לקה בשבץ שריתק אותו לכיסא נייד. הוא מי ששירת בטייסת הראשונה של צה"ל ונלחם רבות למען השלום, לו אנו עוד מחכים. בצער אנו נפרדים מהאיש והאגדה אייבי נתן.

הוא נולד באיראן ואת ילדותו מיסד בהודו, ובכל זאת, כאשר עלה ארצה בזמן מלחמת העצמאות, התנדב כטייס לחיל האוויר הישראלי. בשנת 1951 הוא הועבר לבריטניה למטרת אימון כטייס המוסקיטו הראשון של חיל האוויר הישראלי. בשנת 1973 הקים את תחנת הרדיו "קול לשלום" שהותירה את חותמה למשך עשרים שנות פעילותו. על הדרך הוא הקים את הבראנז'יה הכי מדוברת בת"א, ואף כינה אותה: "קליפורניה", וזכה לכינוי: מלך הבוהמה. כמה שנים לאחר הקמתה הוא החל במסע הסברות פוליטיות מכוונות שלום, עד שבשנת 1965, רץ לכנסת וחסרו לו רק 2,000 קולות, בכדי שינצח את אחוז החסימה. כנראה שהבוהמיות מצאה דרך אחרת לנצח, כבר אז הוא הבטיח שאם יזהה תמיכה ציבורית, הוא ינדוד עם מסר של שלום למצרים. ב-28 בפברואר 1966 הוא טס למצריים וחזר עם תווית של "פעיל שלום".
 
(צילום: אתר voice of peace)חביב הבוהמיינים
(צילום: אתר voice of peace)חביב הבוהמיינים
עם פרישתו מאל על, הוא הקים יחד עם כמה טייסים, בעזרת כספי הפיצויים שצבר, את המסעדה הכי מדוברת. אחד הגורמים שהפכו את המסעדה למי שהיא, היה קרבתה העצומה, תרתי משמע, לתאטרון הקאמרי. רבים ממבקרי התיאטרון נהגו לבקר במסעדה הסמוכה, שהצטיירה באמירה פוליטית צינית ובולטת. נדמה היה באותם ימי היסטוריה כי מסעדת השלום איכלסה את צעירי הדור דאז: אריק לביא, שייקה אופיר, גילה אלמגור ורבים וטובים, שעזרו לשמו של אייבי להתערבב ברכילות התל אביבית הנוצצת. מספרים כי תפריט המסעדה היה אגדי ו"קליפורני" להפליא. התפריט הציע קנלוני ורביולי שחידשו למבקריה דאז, את בלוטות הטעם, כמו גם המבורגרס מיוחד שגרף ביקוש המוני. אייבי המשיך לערוך מסיבות תוססות והחזיק בבעלותו מקומות בילוי נחשבים, מאז ועד היום, שהפכו לסמל בעגה הישראלית ציבורית וחיזקו את רוח הקודש ששרתה באיש. האדם שנשם שלום ואף עשה מאמצים רבים לאוחזו בשתי ידיו, הותיר לנו יופי של רשמים, כל שנותר לנו להגיד: תנוח חבר, על משכבך בשלום.
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.