הדברה מתובלת

 
מפלגת הירוקים
מפלגת הירוקים צילום: אילוסטרציה:אימג`בנק/gettyimages
 
עודכן 11:16 03/11/2008
על השולחן

החדשות הטובות: המגדלים ורשתות השיווק כבר מבינים שלחומרי הדברה אין מקום בסלט שלנו. והרעות: יש עדין עשבי תיבול הנושאים עליהם כמויות של חומרי הדברה האסורים לשימוש על פי התקן הישראלי

 
 
 
 
 
מה בדקנו? עשבי תיבול ידועים ברגישותם למזיקים ולמחלות, מה שגורר שימוש אינטנסיבי בחומרי הדברה. אלה, למרבה הצער, עלולים להגיע אלינו לצלחת, שכן גם שטיפה דקדקנית או בישול לא מעלימים את שרידיהם. בדיקת ירקות שנערכה לפני כשנה על ידי המועצה לצרכנות וערוץ 10 העלתה ממצאים מדאיגים, במיוחד בעשבי תיבול. יצאנו לבדוק אם חל שיפור, או שמא אנחנו מתבלים את הסלט שלנו לא רק במלח-פלפל, אלא גם במנה הגונה של בטולקלופוס-מתיל.
 

איך בדקנו?

רכשנו חצי קילו כוסברה וחצי קילו פטרוזיליה בכל אחד מהמרכולים הבאים: “שופרסל”, “טיב טעם”, “כמעט חינם” ו”מגה”, כולם באזור תל אביב. בשלושת הראשונים נרכשו עשבים ממותגים וארוזים בשקית, ובסניף “מגה” רכשנו את העשבים בתפזורת (כי לא מצאנו באותו יום שקית ממותגת). את הירק העברנו לבדיקה במעבדות “בקטוכם” בנס ציונה. ביקשנו לדעת אם יש בעשבים שרידים של חומרי ריסוס והדברה; ואם כן, באיזה מינון, האם הוא עומד בתקן שנקבע על ידי משרד הבריאות והאם מדובר בחומרים המותרים לשימוש.
 

התוצאות:

מה מתבל את מה?
מה מתבל את מה? צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages
קודם לחדשות טובות: תוצאות הבדיקה של 6 דגימות מתוך ה-8 היו נקיות לחלוטין. בעשבים שקנינו ברשתות “שופרסל” ו”טיב טעם” לא נמצאו כלל שרידים לחומרי הדברה. ברשת “כמעט חינם” הכוסברה יצאה חפה מכל ריסוס, ואילו הפטרוזיליה הכילה כמות מזערית (ומותרת לפי התקן) של חומר בשם Boscalid. ברשת “מגה” דווקא הפטרוזיליה יצאה נקייה, אבל בכוסברה התגלו הפתעות לא נעימות: שני חומרי הדברה: דיאזינון (ממשפחת הזרחנים האורגניים, הנחשבים לרעילים במיוחד) וטולקלופוס-מתיל. שניהם אסורים לשימוש בעשבי תיבול על פי התקן הישראלי, וגם לפי הנחיות הרשת עצמה.
 

השורה התחתונה:

שמחנו לגלות שרוב העשבים שבדקנו היו נקיים מרבב, אף על פי שלא מדובר בתוצרת אורגנית. עם זאת, קשה להתעלם מהחריגה שהתגלתה באחד מהמוצרים של “מגה”. מעניין שהנתונים שנמסרו לנו ממשרד הבריאות מדאיגים יותר. לפי בדיקות סקר, שנערכו בשנת 2007, 30% מעשבי התיבול חרגו מהתקנים. עם זאת מדגישים במשרד הבריאות, שגם העשבים שחרגו מהתקן אינם מסוכנים לבריאות בשל טווח הביטחון הרחב שנלקח בחשבון מראש. לעומת זאת, מומחים לחומרי הדברה טוענים, שאי אפשר לדעת בוודאות מהו הנזק שייגרם לצרכן, מכיוון שחומרי הדברה הם רעלים העלולים להשפיע בטווח הארוך.
 
 

מי קטף את הירק שלי?

חומרים אסורים נמצאו בתוצרת שנמכרה בתפזורת. מה שמעורר את השאלה, אם עשבים ממותגים הם גם נקיים יותר. כנראה שכך חושבים גם במשרד החקלאות, שם מקדמים את “חוק הסטנדרטים”, שיקבע תקני איכות ובטיחות לכל התוצרת החקלאית הטרייה וידרוש זיהוי ברור של מגדל, שישא באחריות לכל חריגה מהתקנים. עם זאת, היוזמה הזאת עדיין בחיתוליה ומימושה עלול לקחת זמן רב.
 

תגובת “מגה” (“הריבוע הכחול”)

בלי תוספות
בלי תוספות צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages
“הנתונים שהעברתם נמסרו לאגרונום של החברה, עובד דפנה, שהשיב כי מאחר שלא מצוין שם היצרן, לא יכולנו להתייחס למידע. לכן החלטנו לשלוח את הכוסברה שאנו משווקים, בדיגום אקראי, לבדיקת מעבדה חוזרת. התוצאות מראות שאין שאריות חומרי הדברה אצל שני מגדלי הכוסברה שלנו!! בנוסף, החומרים שציינתם כי נמצאו בבדיקה אינם מאושרים מבחינתנו חד-משמעית כבר שנים, כהנחיה קטגורית לחקלאים שעובדים איתנו (מדובר בחומר בשם דיאזינון שכבר שנים שלא משתמשים בו בירק).”
 

תגובת “כמעט חינם”

“רשת ‘מחסני כמעט חינם’ עובדת עם מיטב החקלאים בארץ ומספקת ללקוחותיה אך ורק מוצרים, אשר עומדים בדרישות התקנים המקובלים. תוצאות הבדיקה מוכיחות כי מדיניות החברה מיושמת בפועל. יחד עם זאת, הרשת תבדוק לגופו של עניין את הטיפול במוצר הספציפי ותפעל כמיטב יכולתה להביא לשיפורו.”
 

מאת: אורי שביט | מתוך גיליון 213, נובמבר 2008 - "שעת הצמחונים"

 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.