מסע בין בתי הקפה של ירושלים

 
המועדון הסגור של בתי הקפה הירושלים
המועדון הסגור של בתי הקפה הירושלים צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages
 
עודכן 10:50 01/11/2009
לילך רובין, על השולחן

סיור בירושלים קצת אחרת, בה לכל איש יש קפה, לכל קפה יש סיפור, ולבעל הבית תמיד יש מה להגיד

 
 
 
 
 

המקום של אנשי האוכל


דוכני הירקות והפירות, והחנויות לממכר דגים ופיצוחים, מהווים תפאורה מושלמת לקפה של הבוקר. אפילו “ארומה” פתחה כאן באסטה. אבל החלוץ ומייסד הז’אנר הוא ללא ספק אלי מזרחי ובית הקפה שלו הכל לאופה וגם קפה. את מזרחי, בן למשפחת זבנים, היכרתי כשעוד היתה לו באסטה קצת אחרת: חנות למוצרי אפייה. אותי ושכמותי הוא היה מכבד באספרסו קטן, “שיהיה נעים יותר לסגור עסקה”. לימים שינה המקום את פניו והפך לבית קפה. העיצוב החמים והכנסת האורחים של מזרחי הפכו את המקום לתחנת עגינה בקרב באי השוק. בשעות הבוקר זהו מקום המפגש של אנשי האוכל. מזרחי יושב בפתח ומקבל את פני הבאים. שפים, מנהלי מסעדות ואפילו מלצרים גודשים את החלל הקטן ומתעדכנים בנעשה בסצנה. זוהי השעה שבה אפשר למצוא את מאפי הבוקר הנהדרים - קרואסון חמאה או שקדים ובריוש רגיל או עם ריקוטה וצימוקים - של הבת מורן. הקיר הפנימי של בית הקפה מתפקד כגלריה, ואמני האזור מחכים בסבלנות לתורם להציג את עבודותיהם. מדי יום א’ בערב משנה המקום את פניו והופך לחמארה עכשווית עם הופעות חיות ותפריט קטן של מנות טאפאס ואלכוהול. כשרוצים להרגיש את הדופק הקולינרי של העיר.

הכל לאופה וגם קפה [השזיף 12, מחנה יהודה, טל’ 02-6242105, א’-ה’ 20:00-07:00, שישי מ-06:30 עד שעתיים לפני כניסת השבת. ימי א’ ערבי טאפאס מ-20:00 עד השעות הקטנות של הלילה. כשר] .

 

הפרלמנט הקולינרי העירוני

שעות הצהריים הן השעות הטובות ביום לחצות את רח’ שמואל הנגיד לכיוון המדרחוב החדש ברח’ שץ ולהתיישב בנאדי (מועדון בערבית). שייקה כהן, תלמיד מבית מדרשו הירושלמי של אייל שני, פתח לפני כשנה את מועדון החברים שלו. בית הקפה, המשקיף על ציר תנועה מרכזי מחד ועל מדרחוב רומנטי מאידך, מושך אליו תמהיל מעניין של כל גווני החברה הירושלמית: גברות במסע קניות, עסקנים ובורגנים מכל עבר, ובכל זאת יש תחושה שכולם מתלהבים מהאסתטיקה והטעמים. האוכל - כריכים, טרינים, קינוחים - טעים ומוקפד. אחר הצהריים מתכנס שם לעיתים הפרלמנט הקולינרי העירוני (זה שפגשנו בבוקר ב”הכל לאופה”), והיושבים אל השולחנות הסמוכים יוכלו לשמוע אודות הספיישלים במסעדות האופנתיות של העיר. לאלה שחשובה להם איכות הכריך לא פחות מהחברה.

נאדי [שמואל הנגיד 5 פינת שץ, טל’ 02-6251737, א’-ה’ 24:00-7:00, שישי מ-7:00 עד שעה לפני כניסת שבת. כשר].

 

בשביל הנוסטלגיה

יורדים במורד רח’ שץ, חוצים את רחוב קינג ג'ורג’ ומגיעים למוזיאון האמיתי. מרדכי קופ פתח את טעמון בשנות ה-60’ לאחר שקנה את המקום מגב’ יקית, שעסקה בקלייה ומכירת קפה. כיום, כשהוא בן 80 לערך ונושא בתואר יקיר ירושלים, קופ עדיין מקבל את פני הבאים ומתפקד כמנהל לכל דבר. חלק גדול מן הלקוחות הוותיקים עברו מזמן לעולם שכולו טוב, אבל בכל פעם מגיעים אורחים חדשים ששמעו על המקום. אביו של קופ ייסד מגדנייה אוסטרו-הונגרית, ורבים מבעלי המגדניות הירושלמיות עבדו אצלו. “אפינו גם בשנות הצנע. סוכר וקינמון קנינו בשוק השחור, ואנשים חיכו לחלוקת העוגות שלנו,” מספר בנו.

הנוסטלגיה המקומית כוללת סיפורי כנסת ישנים. הכנסת הראשונה, שהתמקמה בבניין ממול, הביאה לשערי בית הקפה פוליטיקאים, לוביסטים ושאר אנשי שררה. לעיתים נדמה היה כי הכנסת בכלל עברה ל”טעמון” - בעל בית עם דעות ימניות, אנשי שמאל מובהקים כמו “מצפן” ו”הפנתרים השחורים”. אלא שבניגוד לכנסת, כאן כולם נוהגים כבוד הדדי. לאחרונה שופץ המקום, ועל הקירות תלויים מיצגי אמנות. קהל של צעירים אידיאליסטים הצטרף למערך הלקוחות הוותיקים. נראה שכולם נהנים מקפה ואוכל סבירים, ובעיקר מנוכחותו של קופ, שכמו שמעון פרס מוכיח לכולם שגיל זה עניין יחסי. קפה במוזיאון חי.

טעמון [קינג ג’ורג’ 27, טל’ 02-6254977, א’-ה’ 23:00-06:00, שישי מ-06:00 עד שעה לפני כניסת שבת. כשר].

 
 

סרוגים

אלה שימשיכו במורד רחוב הלל, יחצו את כיכר החתולות וימשיכו עוד קמעא, יפגשו בין סמטאות נחלת שבעה את תמול שלשום, אחד ממוסדות הקפה הוותיקים בעיר: ספק קפה, ספק ספרייה, ספק מועדון תרבותי בתוך בית יפה ועתיק, שמקבל את כולם באהבה. הנוף האנושי הוא ערבוב משעשע ובלתי אפשרי של חובשי כיפות סרוגות, אנשי הקהילה הגאה, משוררים בתחילת הדרך וגם סופרים ותיקים שקופצים מדי פעם לומר שלום. זה מקום התרחשותה של סצנת “הסרוגים” בירושלים. התפריט שופץ לאחרונה על ידי השף ירון וינקלר, וערב ספרותי במקום עשוי להתגלות כטעים במיוחד. למי שיכולים לקרוא ספר בלי לשפוך את הקפה.

תמול שלשום [סלומון 5, טל’ 02-6232758, א’-ה’ מ-09:00 עד לקוח אחרון, שישי מ-08:30 עד שעה לפני כניסת השבת, מוצ”ש עד לקוח אחרון].

מעוז החילוניות

בתיה היפים של רחביה ומלון “המלכים” עטור הבוגנוויליות האדומות מהווים את התפאורה. עצרת או הפגנה בכיכר הסמוכה הם עניין שבשגרה: נשים בשחור, מתנחלים בכתום והרבה שלטים לבנים מובילים לרסטובר - אחד מבתי הקפה התוססים בעיר. המקום רחב הידיים, אחד הבודדים עם אזור עישון וחצר נעימה, מצליח לספק תצוגת תכלית ירושלמית מרתקת. זה המקום בו יושבים גב אל גב בני האליטות האשכנזיות של רחביה לצד חבורות של קבלני בניין כורדיים. מבעד לחלונות נשקף לו בית ראש הממשלה, ושיירות הלימוזינות השחורות העוברת בסך מספקת טאץ’ בינלאומי. הבעלים שחר ואביגיל לוי עוסקים במלאכת הקפה והאירוח משחר נעוריהם. כחילונים גאים הם פתחו את ה”רסטובר” בשבת וביססו אותו כמעוז חילוני. התפריט רחב ומשתנה בהתאם לשעות היום, מה שמאפשר לקבועים לפקוד את המקום גם פעמיים ביום. השכונתי הכי גדול.

רֶסטוֹבַּר [בן מימון 1, טל’ 02-5665126, כל השבוע מ-07:30 עד 02:00].

 

מבית קפה למסעדה

מעוז קפה חילוני נוסף הוא קפה פרדיסו, הנמצא לא הרחק משם במורד רח’ קרן היסוד. המקום, שנוסד לפני כ-15 שנה ברחביה, היה מן הראשונים שהעזו לפתוח בשבת. הפגנות החרדים גרמו לקפה לעקור למשכנו הנוכחי, וכך הפך המקום הפשוט ונטול הפוזה למעוז האליטה החילונית. בשבת בבוקר המקום עמוס לעייפה במשפחות של עורכי דין ואנשי עסקים מקומיים ובילדיהם שהגיעו מתל אביב כדי לפגוש את ההורים, החברים והשכנים. המלצרים פרקטים ונטולים כל גינוני חביבות. אין צורך, כי בבית לא תמיד צריך להיות נחמד למשפחה. אריק בלום, הבעלים, הוא פריק של חומרי גלם. הרקע הקולינרי כטבח באוקיינוס והחינוך של האמא הרומנייה בא לידי ביטוי בתפריט מעניין עם טעם של בית ירושלמי מהצד היותר אשכנזי של המפה. מזטים של מטיאס בשמנת לצד עלי גפן חמצמצים. כשרוצים להבין תרבות אירוח אירופאית מהי.

פרדיסו [קרן היסוד 36, טל’ 02-5634805, ב’-שבת 24:00-10:00].

בשביל הקפה

“טחנת קפה” הוא אחד מבתי הקפה הבודדים בעיר, שאצלם הקפה הוא כן הסיבה. המקום הפצפון מכיל בקושי 15 מקומות ישיבה, אבל בספריית המגירות התלויה על הקיר מצויים למעלה מ-40 סוגים של פולים ותערובות. אפשר לטחון ולקחת הביתה, או לשתות במקום לצד כריך או עוגייה נימוחה שנאפתה במקום. ילדי בַּקעה והמושבה הגרמנית ממלאים את המקום לצד פליטי האַפֵּר-ווסט הניו יורקי, שהם למעשה חסידיו הגדולים. אנגלית טובה לא תזיק למי שחשוב לו להשתייך למעגל הפנימי. כל השאר יכולים פשוט ליהנות מהקפה הנפלא. ניו יורק בלב המושבה הגרמנית.

עוד במדור סיורי אוכל >>

 
עוד כתבות במדור סיורי אוכל
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.