שוקולד - בין דמיון למציאות. חלק ב'

 
האם הוא באמת מזיק לשיניים?
האם הוא באמת מזיק לשיניים? צילום: getty images
 
עודכן 09:58 03/02/2010
רואי גרשון

האם שוקולד באמת טוב ללחץ דם, כמה אם בכלל הוא פוגע בשיניים ולמה אסור לתת אותו לבעלי חיים. כל מה שרציתם לדעת על שוקולד. חלק ב'

 
 
 
 
 
שוקולד, לחץ דם וכולסטרול
האגודה האמריקאית ללב ויתר לחץ דם פרסמה מחקר שהעלה כי שוקולד מריר עם אחוזי קקאו גבוהים מסייע בצורה משמעותית בהפחתת לחץ הדם ובהורדת רמות הכולסטרול הרע, כמו גם בהגנה על מערכת הלב וכלי הדם. הפלבנואידים, נוגדי חמצון המצויים בקקאו, הם האחראים לתכונה זו של השוקולד. המחקר גילה כי בקרב אנשים שאכלו כ-100 גרם שוקולד מריר ליום במשך שבועיים, לחץ הדם הסיסטולי (הגבוה) ירד ב-12 מ"מ כספית והדיאסטולי (הנמוך) ירד ב-9. בנוסף, רמות הכולסטרול הרע ירדו בכ-10% בקרב אותם אנשים.

שוקולד ובריאות השן
קקאו מכיל חומרים העוזרים להגן על זיגוג האמייל ולמנוע חורים בשיניים. לא יאומן, אבל אמת. קקאו מכיל כימיקלים המסייעים להלחם בבקטריות הגורמות להיווצרות ריקבון בשיניים. מצד שני שוקולד מריר בעל אחוזי קקאו נמוכים ושוקולד חלב ולבן, הם עשירים בסוכר, אשר מזין את אותן בקטריות.
בכל מקרה, אם נשווה שוקולד לממתקים אחרים, או למאכלים אחרים בכלל, הרי שהוא פחות מזיק לשיניים. הוא אינו נשאר זמן רב בפה כמו סוכריות מציצה, הוא אינו נדבק לשיניים כמו סוכריות גומי, הוא אינו מותיר שאריות ברווחים שבין השיניים כמו מאכלים רבים. מסיבות אלה ההשפעות הרעות שיש להמצאות אוכל בפה על השיניים, יהיו קצרות יותר במקרה של שוקולד, מאשר ברוב הממתקים והמאכלים האחרים, זאת בנוסף לאותם כימיקלים הטובים לשיניים.

שוקולד ושיעול
מסתבר שתאוברומין, חומר המצוי בקקאו ובשוקולד, נמצא יעיל נגד שיעול. התאוברומין נמצא פי שלושה יעיל יותר נגד שיעול מאשר הקודאין, תרופה המשמשת כיום כנגד שיעול והוא אינו גורם לתופעות לוואי כפי שהקודאין גורם.

שוקולד ובע"ח
יש לכם כלב בבית? אתם נותנים לו מפעם לפעם שאריות שוקולד? שימו-לב, זה עלול להיות מסוכן.
אותו תאוברומין שטוב לנו, לבני-אדם, עלול להיות מסוכן לבע"ח כגון סוסים וכלבים. 100-150 מ"ג של תאוברומין עבור כל קילו של כלב נחשב לרעיל. טבלה ממוצעת של 100 ג' שוקולד חלב עלולה להכיל כ-150 מ"ג, בעוד טבלת שוקולד מריר ממוצעת עלולה להגיע ל1300-1400 מ"ג תאוברומין. במילים אחרות, אם כלב בגודל ממוצע צד ומחסל מארז שוקולד מריר של "שלוש בעשר" מהסופר (300 גרם), או 2 חבילות שוקולד מריר איכותי, הוא עלול להיות בסכנה. הסימפטומים יכולים לבוא לידי ביטוי בצורת קצב לב לא סדיר, הפרעות בנשימה, פגיעה במערכת העצבים ואף מוות.

שוקולד - בין דמיון למציאות. חלק א' >>>

המדריך באדיבות רואי גרשון - שוקוליטייה, שוקולד Roy
 
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.