הבחירות: מטבח פתוח או סגור?

 
הירוק היום ירוק מאד. וכולם רואים את זה
הירוק היום ירוק מאד. וכולם רואים את זה צילום: יח"צ
 
עודכן 13:48 01/08/2010

ריחות הבישול, נקיון, עיצוב ואיחסון הם רק חלק מהאלמנטים שאנחנו צריכים לקחת בחשבון לפני ההחלטה הגורלית שתעלה לנו לא מעט כסף

 
 
 
 
 

המטבח הינו אחד ההוצאות היקרות בשיפוץ או רכישת בית חדש. אחת השאלות העיקריות העולות בתכנון המטבח הוא -  מה עדיף מטבח סגור או מטבח פתוח? על היתרונות והחסרונות שיעזרו לכם בקבלת ההחלטה.

 

בישול

 

במטבח הפתוח: במטבח הפתוח המבשל נמצא בקשר עין עם הילדים או הנוכחים בסלון. העניין מקל במקרה של משפחות עם ילדים קטנים הזקוקים להשגחה מתמגת וגם כאשר יש אורחים ניתן להמשיך בשיחה גם בעת הכנת הקפה.

 

במטבח סגור: במטבח הסגור למבשלים ישנה פרטיות ושקט בזמן הבישול. וכן פחות חדירה של ריחות הבישול לחלל הבית.

 

ניקיון

 

במטבח הפתוח:  המטבח הפתוח חשוף לכל מי שנכנס לבית, ולכן יש חשיבות רבה לניקיונו ולאסתטיקה שבו. יש לשמור כל הזמן על כיור ריק מכלים ומשטחים נקיים.

 

במטבח הסגור: במטבח סגור אפשר ל"חפף" בניקיון היום-יומי של המטבח ובמצבים קריטיים, פשוט לסגור את הדלת.

 
חשופים?
חשופים? צילום: יח"צ

עיצוב

 

במטבח הפתוח: במטבח הפתוח לעיצוב חשיבות רבה, ויש להתאימו לסגנון העיצובי של הסלון מבחינת בחירת החומרים והסגנון. לכן, בשנים האחרונות, הופיעו מטבחים מינימליסטיים בסגנון יפני, מטבחים המשלבים ויטרינות מעוצבות, ארונות ייעודיים לאיחסון המקרר, התנורים וכד'.

 

במטבח הסגור: במטבח סגור ניתן לשים דגש בעיקר על פונקציונליות ואין הכרח בהתאמתו לסביבה העיצובית של הבית והסלון.

 

מקום אחסון ומשטחי עבודה

 

במטבח הפתוח: במטבח פתוח יש בדרך כלל קיר אחד פחות, ולכן שטחי האחסון והעבודה בו מצומצמים, הפתרון- הצבת "אי בישול" במרכז החדר המשמש כמשטח עבודה עם מקום נוסף לאחסון וגם כשולחן האוכל.

 

במטבח הסגור: המטבח הסגור מאפשר הצבת ארונות רבים יותר. משפחות דתיות שלהן מטבח כפול - בשרי וחלבי וכן משפחות מרובות ילדים בוחרות בדרך כלל במטבח סגור עם מזווה גדול ומשטחי בישול גדולים.

 

 

פינת האוכל

 

במטבח הפתוח: במטבח הפתוח "חוסכים" בשולחן ובדרך כלל מציבים בחלל שבין המטבח לסלון פינת אוכל המשמשת גם לארוחות משפחתיות יומיומיות וגם לאחרות חגיגיות.

 

במטבח הסגור: במטבח הסגור יש בדרך כלל צורך בשני שולחנות. שולחן קטן בתוך המטבח לארוחות המשפחתיות הקטנות ופינת אוכל ייצוגית מחוץ למטבח.

 

גודל הדירה

 

במטבח הפתוח: בדירות קטנות, תכנון מטבח פתוח מסייע ביצירת חלל גדול עם הסלון המקנה לדירה מראה מרווח יותר.

 

במטבח הסגור: בדירות גדולות ניתן להקצות חדר גדול לבניית מטבח סגור ופונקציונלי למשפחה מבשלת. ישנם בתים בהם בונים אפילו שני מטבחים: מטבח סגור המשמש לבישולים "כבדים" ומטבח פתוח, קטן וייצוגי לטובת האורחים.

 

הכתבה באדיבות מטבחי "רגבה".

 

כתבות נוספות במטבח של המחר:

 
עוד כתבות במדור המטבח של המחר
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.