10 טיפים לרכישת המטבח המושלם

 
אדום בעיניים
אדום בעיניים צילום: יח"צ
 
עודכן 05:37 03/08/2010

מתי להתחיל בתכנון המטבח? כיצד מתקצבים? איך ניתן להפיק מהשטח את מירב האיחסון? באיזו תאורה להשתמש ומהו החומר המתאים ביותר לארונות? המדריך שלכם

 
 
 
 
 

מתכננים לרכוש מטבח חדש? כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם המשימה, שעשויה להיות לא זולה במיוחד, ולכן כדאי להיעזר בכמה שיותר אינפורמציה על מנת להגדיל את הידע שלכם בתחום ולמנוע טעויות.

 

1. מתי צריך להתחיל בתכנון המטבח?

 

בבית או בדירה חדשים רצוי להתחיל בתכנון המטבח כחלק מתכניות העבודה לבניית הבית ובטרם הגשת התכניות לאישור הבנייה. בבית או בדירה לשיפוץ, יש להתחיל תכנון מיד אחרי החלוקה הבסיסית לאזורים ציבוריים (סלון, מטבח) ופרטיים (חדרי שינה) במבנה. תכנון המטבח עשוי להשפיע על תכנון הבית כולו. בכל מקרה, יש להביא את תכנון המטבח לסיומו בטרם יוגשו תכניות חשמל ואינסטלציה לקבלן (או הגורם המטפל בכך - חשמלאי, שרברב וכד').

 

 2.מהם הכללים החשובים בתכנון מטבח?

 

בכל חדר מטבח יש מספר אפשרויות שונות לתכנונו. כל תכנון יביא בחשבון את הצרכים, המבנה והכללים הבסיסיים לשימוש נאות של הארונות וציוד חשמלי ואחר שישמשו אתכם במטבח. בכל תכנון מטבח, הכיור, הכיריים והמקרר יתוכננו באופן היוצר שטח משולש להקלת השימוש ותנאי העבודה. בין שלושת הקדקודים הללו מתבצעות עבודת ההכנה, הבישול, הניקיון וכד'. ככל שהמרחק ביניהם גדול יותר, כך העבודה יעילה פחות. מאידך, יש להקפיד על מינימום הכרחי שיאפשר שימוש מושכל במשטחים.

 
מדובר בהוצאה הגדולה ביותר בבית החדש
מדובר בהוצאה הגדולה ביותר בבית החדש צילום: יח"צ

 3. כיצד מתקצבים מטבח?

 

יש להתייחס לכל התהליך ולכן גם לעניין התקציב כאל פרוייקט לכל דבר ועניין. תקציב המטבח מורכב מהסכום הכולל אותו אתם  מעונינים להשקיע. סעיפי התקציב יכללו את הסעיפים הבאים:

 • ארונות מטבח
 • משטחי עבודה וקיר
 • כיור
 • ברז
 • ציוד חשמלי
 • ריהוט כמו שולחן וכסאות

לאחר קביעת הצרכים, יתחיל שלב הבדיקה, הברור וקבלת המידע על עלויות הסעיפים. צירוף הסכומים יקבע את היחס בין התקציב לבין העלות בפועל. בשלב זה יתבררו גם סדרי עדיפויות, מקורות מימון, אפשרויות אשראי אצל הספק, ויתרונות הרכישה של כל סעיפי התקציב תחת גג אחד.                

 

4. מה להביא לפגישת תכנון מטבח?

 

תכנון ארונות המטבח מתחיל בפגישה ראשונה עם מעצב/ת מטבחים. פגישה מסוג זה עשויה להמשך כשעתיים, ולכן רצוי לקבוע אותה מראש ולפנות את הזמן הנחוץ. לפגישה עם המעצב/ת יש להביא שרטוט כל שהוא של חלל החדר בו מתכננים למקם את המטבח. כמו כן, רצוי לעשות מעט "שעורי בית" ולערוך רשימה של העדפות אישיות. אופן הבישול, מספר ה"טבחים" במטבח, אורח החיים והאירוח, מספר הנפשות בבית וגילן, מטבח כשר או לא וכן הלאה. במידה ונתוני הכלים החשמליים כבר בידיכם, רצוי להביא נתונים אלו לפגישה.

 
על המטבח להיות פרקטי לא פחות ממעוצב
על המטבח להיות פרקטי לא פחות ממעוצב צילום: יח"צ

5. המטבח שלי קטן. כיצד ניתן להפיק מהשטח את מירב האחסון?

חלוקה נכונה של הארונות יכולה להוסיף נפח אחסנה בשיעור של למעלה מ-50% בין תכנון טוב ללקוי. יש להבטיח שמידות האבזור המסופק וחלוקתו, יתאימו לניצול מרבי של נפח הארונות. יש לוודא שארונות המטבח העליונים יהיו בעומק מרבי שלא יפחת מ-36 ס"מ.

 

6. מהו החומר המתאים לארונות מטבח?

 

תעשיית הריהוט העולמית עושה שימוש בחומרים שונים למטרות שונות. רובן המכריע של החברות המובילות באיטליה וגרמניה משתמשות לייצור ארונות המטבח בשבבית (מוכרת בארץ כסיבית). חומר זה פותח לפני כ- 50 שנה לתעשיית העץ על פי מפרטים שנדרשו על ידי יצרני הרהוט. חשוב לציין שהפרזול המיוצר בעולם ונמצא בשימוש בארץ הותאם בפועל לשימוש

בשבבית לרבות מחברי הצירים והמסילות. חומר נוסף המקובל לשימוש בדלתות בארונות המטבח הנו סיבית (מוכרת בציבור

בכינוי המקצועי MDF) ה- MDF עשוי מסיבי עץ ועיקר יתרונו הוא בהתאמה לצביעה וכן לאפשרויות עיצוב בחריטה על פניו.

 

 7. מהו המיקום הנכון למדיח?

 

מיקומו הנכון של המדיח הוא קודם כל עניין של הרגל. שני הצדדים טובים כאחד. יחד עם זאת, כדאי תמיד לבדוק אם מיקום המדיח במקום מסוים אינו יוצר מגבלה בשימוש בחלקי ארונות אחרים. (ליד פינה למשל).       

 
 

8. באיזה סוגי תאורה נהוג להשתמש במטבח? 

 • תאורת חלל כללית המאירה את המטבח וממוקמת בדרך כלל בתקרת המטבח.
 • תאורת משטח שתפקידה להאיר את המשטח וממוקמת מתחת לארונות עליונים.
 • תאורה לפינת אכילה.
 • תאורת פנים ארונות (ויטרינות).
 • בשנים האחרונות פותחו אמצעי תאורה נוספים, חלקם מטעמים של נוחות וחלקם מסיבות עיצוביות. דוגמאות לכך הן מדפי תאורה המשמשים לאחסון ותאורה גם יחד ותאורה בתוך ארונות הנדלקת עם פתיחת הארון.

  

9. מה זמן האספקה של ארונות מטבח? 

 

זמן האספקה נע בין חודשיים לשלושה חודשים בהתאם למורכבות התכנית, אפשרות המדידה ורכיבי המטבח. דגמים מסוימים דורשים זמן ייצור נוסף.

 

10.מה נמצא בתהליך הרכבת המטבח, וכמה זמן הוא עשוי להימשך?

 

הרכבת הארונות תימשך בשלב הראשון בממוצע כ7-8 שעות עבודה. לאחר מכן, יש להביא בחשבון את השלמת משטחי העבודה, חיבור מערכת מים וביוב וחיפוי הקיר. תהליך זה עשוי להימשך כ-3-7 ימי עבודה בהתאם לסוג הפריטים שנבחרו. חיבור מוצרי החשמל (בעיקר המדיח ואבזרי תאורה) יעשה רק לאחר השלמת העבודות האחרות.

 

הכתבה באדיבות מטבח "רגבה".

 

מחפשים מוצרי חשמל למטבח? הכנסו >>

הצביעו למטבח המעוצב ביותר >>

ראיתם כבר את מקרר טריפל הענקי?

הדבר החם הבא: כיריים אינדוקציה >>

תנור הפלא: שני מתכונים שונים בתנור אחד >>

מה חשוב לפני שקונים מקרר חדש?

להגשים את החלום: אי במטבח >>

סידור נכון של ארונות המטבח >>

 
עוד כתבות במדור המטבח של המחר
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.