דל, שמן או מסויה • על קפה וחלב

 
החלב מעדן את חמיצותו הטבעית של הקפה ואת המרירות שלו
החלב מעדן את חמיצותו הטבעית של הקפה ואת המרירות שלו צילום: Getty Images / אימאג'בנק
 
עודכן 07:25 03/07/2011

שאלות רבות קיימות בקשר לחלב שאנו מוסיפים לקפה. האם יש סוג שעדיף על פני האחר ומה הוא אחוז השומן הנדרש לצורך הקצפה מושלמת? בואו ללמוד על רזי החלב

 
 
 
 
 

באיטלקית חלב הוא "לאטה" ומכאן גם שמות המשקאות קפה לאטה (קפה בחלב) או לאטה מקיאטו (חלב חם מוכתם במעט קפה). רבות הן התפיסות והאמונות הקיימות בקשר לחלב שבקפה ועל כן בחרתי להתחיל דווקא בעובדה עליה אין עוררין לפיה החלב והקפה מתקשרים היטב. החלב מעדן את חמיצותו הטבעית של הקפה וכן את המרירות שלו ומי שמעדיף את הקפה שלו מעודן יותר פשוט זוכה לתוספת של חלב. דוגמא למשקה רווי חלב שכזה הוא הקפוצ'ינו הידוע (קפה הפוך בישראל), שבו כמות החלב גדולה בהרבה מכמות הקפה שבכוס ומכאן גם שמו -"הפוך".

 

חלב וקלוריות

 

חשוב לציין כי לקפה אין ערך קלורי והוא אינו משמין לכשעצמו, מה שמעלה את המאזן הקלורי הוא החלב. בקפה שחור (בוץ, טורקי או פילטר) מוסיפים לרוב רק מעט חלב ולכן לגימת קפה שכזה פחות משמינה. משקה הקפוצ'ינו, שבו כמות גדולה של חלב ויתרה מכך קפה לאטה, הינם משקאות משמינים כאשר למותר לציין ששימוש בחלב בעל אחוזי שומן גבוהים יותר (3% או שמן יותר) גורמים להעשרת המשקה ולתוספת מכובדת במספר הקלוריות שבהם. לצורך הכנת משקאות קפה שונים נוהגים בבתי קפה בישראל להשתמש בדרך כלל בחלב עם 3% שומן כאשר לבקשה מיוחדת של הלקוח ניתן להכין לרוב גם קפה על בסיס חלב דל שומן.

 

עם או בלי קצף

 

לשם הקצפת החלב נדרשת מיומנות וחלב טרי כשלאחוזי השומן אין השפעה על איכות או אופן ההקצפה אלא רק על טעמו ועושרו של המשקה. הגורם התורם להקצפה הוא חלבון מי גבינה שהינו חלק מהחלב והוספתו לחלב מקילה על ההקצפה. נציין כי ניתן להקציף בנקל כל חלב, קל, שומני, חלב פרה או חלב סויה ובתנאי שקיימת מיומנות בסיסית של הקצפה.

 

קיטור, פלנג'ר או מקציף

 

קיימות מספר שיטות להקצפתו של החלב: במכונת קיטור, בפלנג'ר או במקציף. בשיטה המסורתית משתמשים בקיטור המצוי ברוב מכונות האספרסו ואף במכונות בייתיות. עדיף להשתמש בקנקן הקצפה מנירוסטה ולהתחיל את הפעולה כשהחלב קר מאד. כל שיש לעשות הוא להכניס את צינור הקיטור עמוק לתוך נוזל החלב, לפתוח את ברז הקיטור בשיא העוצמה, להביא את קצה הצינור לפני החלב כך ששומעים צקצוקים ורואים את החלב מתערבל בסיבוביות. את היד בה עושים שימוש על מנת לסובב את ברז הקיטור, מעבירים לתחתית קנקן החלב והיא משמשת כמדחום טבעי. ברגע שהיד אינה יכולה לשאת עוד את חום הקנקן, סוגרים את ברז הקיטור. במידה ונוצרו בועות בחלב, טופחים את הקנקן על משטח קשה עד להיעלמותן, אז מוזגים את החלב על האספרסו לקבלת משקה קפה נימוך וטעים.

 

 
הוסיפו לקפה שלכם חלב על פי הטעם ותתמוגגו על כל לגימה
הוסיפו לקפה שלכם חלב על פי הטעם ותתמוגגו על כל לגימה צילום : Getty Images / אימאג'בנק
 

השיטה השניה להקצפת חלב היא בעזרת פלנג'ר המשמש בד"כ להכנת קפה מסונן באמצעות בוכנה. מוזגים חלב קר לפלנג'ר קטן, מכניסים למיקרוגל ומחממים למשך כדקה כשהחלב צריך להיות חם אך לא חם מידי . מכניסים את הבוכנה כולל הפילטר המתכתי,מפמפמים מספר פעמים עד לניפוח החלב ומוזגים את החלב דרך הרשת שבמכסה לקפה. תפקידה של הרשת לסנן את הבועיות שבחלב לקבלת נוזל שמנתי חלק נטול אוויר.

 

השיטה השלישית להקצפה היא בעזרת מקציף קפיץ הנקרא מג'יק קרימר. מחממים את החלב בכוס במיקרוגל וכאשר הוא חם מספיק (אך לא יתר על המידה) מכניסים את הקפיץ עד לתחתית הכוס בצמוד לדפנותיה. מפעילים את המכשיר בעזרת המפסק ופעולתו גורמת "לניפוח" החלב. המכשיר עובד על סוללות מתחלפות או נטענות כאשר חשוב להקפיד לשטוף היטב את קפיץ ההקצפה תחת ברז מים.

 

שיטה נוספת באמצעותה ניתן להקציף חלב היא במכשיר הקצפה שגם מחמם וגם מקציף, הדומה בפעולתו למקציפי החלב שבמכונות האספרסו לשימוש עם קפסולות. מוזגים לתוך המכשיר את החלב הקר, סוגרים היטב את המכסה ומפעילים. המכשיר מנפח את החלב בדומה למג'יק קרימר ומחמם את החלב על ידי גוף חימום שנמצא בתחתיתו. מכשיר זה מאפשר הקצפתו של חלב סמיך במיוחד.

 

בכל אחת משיטות ההקצפה ועל מנת להנות מקרמה עבה וקפה טעים, חשוב להקפיד על שימוש באספרסו איכותי שיאפשר ליהנות מערבוב נעים של החלב בקפה.

 

רוצים לטעום עוד מהקפה? נסו את אלה:

הכנת קפה במקינטה

היסטורית הקפה

זני קפה מרחבי העולם

כך תקציפו חלב לקפה

משקאות הגרניטה של הקיץ

הוט ווטר סמול גלאס 

הכירו את הבריסטה

כל מה שרציתם לדעת על אספרסו

אייריש קופי

אמרתם קפה אמרתם איטליה

 

 
עוד כתבות במדור עולם הקפה
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.