סיור יקבים ברמת הגולן

 
סביבה יחודית לגידול ענבי יין. כרם שעל של יקבי כרמל ברמת הגולן
סביבה יחודית לגידול ענבי יין. כרם שעל של יקבי כרמל ברמת הגולן צילום: יקיס קדרון
 
עודכן 17:07 15/11/2011

הרים, אדמה קשה ותנאים מושלמים לגידול ענבים והפקת יין מיוחד. יוצאים לסיור יקבים בסביבה הייחודית של רמת הגולן. וגם: מסעדות באזור ששווה לבקר

 
 
 
 
 

אחרי ששבוע שעבר למדנו מהם אזורי היין השונים בארץ, ומה זה בכלל אזור יין, הגיע הזמן להתחיל לטייל. את טיולי היין שלנו נתחיל באזור הצפוני, ובחלקו הגבוה ביותר, במדינת ישראל, אזור רמת הגולן.

  

רמת הגולן היא רמה בזלתית שחורה מכוסה במרבדים של כרמים ויקבים, שמזמנים חווית טיול מקסימה, אם כי בקיץ היא פחות ירוקה מאשר הרי הגליל העליון. אך נופים של כרמים ירוקים על אדמת הבזלת, או גזעי הגפנים בשלג הלבן הבוהק, מפצים על האדמות החשופות שמסביבם. אדמת הגולן הבזלתית מצוינת לגידול ענבי יין, ויש לה השפעה רבה וטובה על איכות וטעמו. אליהם מצטרף מזג אויר קריר ונוח יחסית שמשלים את תנאי בית הגידול, והופכם כמעט לאידאלי.

  
הסיורים באזור מגוונים, מעניין לראות את ההבדלים התהומיים במקום בין עונות השנה והעונות החקלאיות השונות. באזור אפשר למצוא מספר יקבי בוטיק משפחתיים ויקב אחד גדול ומוכר מאוד, יקבי רמת הגולן. יום טיול וביקור בכמה מן היקבים באזור משלב בתוכו נופים מדהימים, אנשים מעניינים, יקבים ציוריים וטעימות יין מגוונות. 
 
לפני שיוצאים

רגע לפני הטיול כדאי לדעת כמה פרטים חשובים: היקבים הכשרים אינם פתוחים בשבת, ואילו יקבי הבוטיק שאינם כשרים בדרך כלל יעדיפו ביקור בשבת. תיאום מראש עם היקב, בעיקר ביקבים הקטנים, תמיד מועיל, גם אם לא מחייב בחלקם.

 

 
אחד מהיקבים המובילים בארץ. מרכז המבקרים של יקבי רמת הגולן
אחד מהיקבים המובילים בארץ. מרכז המבקרים של יקבי רמת הגולן צילום : כפיר חרבי
 

אם ברצונכם לבקר במספר יקבים באותו יום, מרחק נסיעה מדרום הרמה לצפונה ברציפות בסך הכל כשעה. אם התכוונתם גם לרכוש יין ומזג האויר חמים, תכננו את הטיול כך שהרכב לא יעמוד זמן רב מדי בשמש עם בקבוקי היין שבתוכו. לפניכם רשימת היקבים הבולטים ברמת הגולן, על מנת לסייע לחובב היין לתכנן סיור יקבים בגולן:

 

יקבי רמת הגולן 

סיפורו של היקב החל בשנת 1972, כאשר פרופ' קורנליוס האיוו מהמחלקה ל Viticulture & Oenology באוניברסיטת דייויס בקליפורניה, הגיע לביקור ברמת הגולן כאורח הסוכנות היהודית. הפרופסור התרשם עמוקות מן השילוב של אקלים קר וקרקע בזלתית בגובה רב, היוצרים שילוב אידיאלי לגידול גפן יין באיכות גבוהה. הוא עודד את אנשי הסביבה והדבר היווה תמריץ לנטיעת כרמים והקמת היקב.

 

בשנת 1976 ניטעו הכרמים הראשונים ביישובים גשור ויונתן ומבציר 1983 יוצרו היינות הראשונים של היקב תחת המוטו של "איכות מעל הכל". היקבים נמצאים בבעלות של שמונה יישובים: אל-רום, עין זיוון, אורטל, אלוני הבשן, יונתן, רמת מגשימים, וגשור ורמות נפתלי אשר בגליל העליון. יקבי רמת הגולן הוא בין הבולטים בתחומו בפיתוח והשקעה בגידול כרמי יין, ומומחים בעלי שם עולמי מהווים חלק בלתח נפרד מצוות המחלקה לגידול היין, בניהולו של ויקטור שונפלד, היינן הראשי של היקב.

 

ליקב מרכז מבקרים מרשים וחנות יין המציעה מגוון עשיר של יינות, כולל יינות מתיישנים יחודיים. היקב כשר ואינו פתוח בשבתות וחגים. מרכז המבקרים מציע סיורים מודרכים לקבוצות ויחידים, בהם ניתן לצפות בתהליך ייצור היין, לטעום ממגוון יינות היקב ואף לקנות מיינותיו. מומלץ לתאם סיורים מראש. כתובת: אזור תעשיה קצרין. טלפון: 04-6968435.

 

 
שאטו גולן - יקב בוטיק גדול ויוקרתי
שאטו גולן - יקב בוטיק גדול ויוקרתי צילום : שאטו גולן
 

שאטו גולן 

היקב הדרומי ביותר ברמת הגולן הוא יקב בוטיק גדול ויוקרתי, הממוקם במושב אליעד ושמו שאטו גולן. היקב החל את דרכו בקיץ 1999. היקב פתוח (בתאום מראש) למבקרים בכל ימות השבוע, ומאוד מעניין ונעים לבקר בו. לא כשר.

 

היקב הוקם על ידי שתי משפחות: בר-און - שי - שבאו מעולם העסקים, ונתנו ליקב את הבסיס העסקי, ריבק - בני המקום, שהם גם מגדלי הכרמים. אליהם הצטרף כשותף חלקי בשנת 2004 גם היינן אורי חץ, בוגר אוניברסיטת אורגון, שעבד ביקב של Phelps, טרם הצטרפותו, עוד בשלב ההקמה.

 

אופיו ותכנונו המיוחדים של שאטו גולן - על עיצובו הארכיטקטוני המרשים, הדגש המושם בכל על אסתטיקה ואומנות, בשילוב יינותיו המשובחים וצוות מסור וחם, מבטיחים ביקור בלתי נשכח. הביקור הוא בתיאום מראש בלבד, והוא כולל סיור ביקב עם הסבר על המקום ועל תהליך עשיית היין, ביקור במרתף היינות וטעימת יין. הביקור עד 10 איש אינו בתשלום. שאטו גולן: 04-6600026

 

יקב הר אודם 

היקב הכי צפוני, יקב הר אודם, ממוקם במושב אודם שבצפון רמת הגולן, בגובה של 1100 מטרים מעל פני הים. ביקב מרכז מבקרים וחנות יין. משנת 2007 היקב כשר. היקב שייך למשפחת אלפסי, שחיפשו ממה להתפרנס כשהמושב הופרט. ההורים, עדית ומיכאל, החליטו להקים מפעל משפחתי, בו יהיו שותפים שתי בנותיהם ושני בניהם, במטרה לגרום להם להישאר במושב ולמצוא בו את ייעודם. מתוך אהבת החקלאות והיין הוחלט על הקמת יקב בוטיק. למיכאל, אגרונום במקצועו, הצטרף אחיו שי. שניהם למדו ייננות, והבנות הצטרפו כמנהלות. הבציר הראשון היה בשנת 2003.

 

במרכז המבקרים של היקב אפשר להכיר את סיפור המשפחה ולטעום את יינות היקב.
טלפון לתיאום ביקור: 04-6871122

 

 
כרמים בגובה קילומטר מעל פני הים ביקבי פלטר
כרמים בגובה קילומטר מעל פני הים ביקבי פלטר צילום : יקב פלטר
 
 

יקב פלטר 

יקב פלטר הוא יקב בוטיק גדול ומודרני הממוקם בקיבוץ עין זיוון. ביקב אין מרכז מבקרים, ביקורים בתיאום בלבד. היקב הוקם בשנת 2001 ע"י טל פלטר, שחזר מאוסטרליה לאחר סיום לימודי ייננות וגידול גפנים, ונכבש בקסמיה של התפיסה האוסטרלית לעולם היין, ושאף להציגה לשוק הישראלי.

 

את ייצור היין התחיל טל במושב צופית בבציר 2002, אז גם חבר אליו כשותף אחיו ניר. כבר בשנה זו התקבלה ההחלטה לעזוב את השרון לטובת אזור רמת הגולן ושפע היתרונות הגלומים בו. גובה של 1000 מ' מעל פני הים, אדמת טוף געשית, חורף ארוך וקר, קיץ קריר ויבש, משרע טמפרטורות גדול בין לילה ליום וקרינה חזקה.

 
תנאי אקלים אלו מהווים סביבה אידאלית להבשלה ארוכה ואיטית של הפרי ומעניקים מגוון של טעמים ואיכות פרי גבוהה. בנוסף הנוף הפתוח, עצי האקליפטוס ותחושת החופש אישרו שזה המקום המתאים עבור היקב.  

לתיאום ביקור ביקב: טל פלטר, 052-8666384 או 054-2177760.

 

יקב בזלת הגולן 

קדמת צבי היא מושבה הנמצאת צפונית לקצרין, בגובה של 480 מטרים מעל פני הים. במקום מצויים מספר יקבים. היקב הוותיק והגדול ביותר שהוקם במושבה, הוא יקב בזלת הגולן. ביקב המקסים חנות יין ומרכז מבקרים מזמין וחמים. אין צורך בתיאום. היקב כשר ולכן סגור בשבתות ובחגים.

 

פעילות היקב החלה בשנת 1998, על ידי יואב לוי, חקלאי ואיש אדמה, בעל כרמים, שהחליט לנסות להכין יין לקראת מסיבת בר המצווה של בנו, בהנחייתו ובעזרתו של ויקטור שונפלד, יינן יקבי הגולן. יואב ייצר כ-200 בקבוקים משאריות יבול של שנת שמיטה וזכה לשבחים על טעמו הטוב של היין.

 

ההצלחה עודדה אותו להמשיך ולבצע השתלמות בנושא היין במכללת תל חי, וההשכלה אף התרחבה יותר דרך קורסים באיטליה ובארצות הברית. היקב עבר ממבנה הרפת הישן, אל מבנה חדש, נרכש ציוד מודרני והוקם מרכז מבקרים נאה. להזמנת ביקורים בתאום מראש: 04-6965010 או 050-8485010.

 

 
יותר מ15 שנות ניסיון. חדר חביות ביקב אסף
יותר מ15 שנות ניסיון. חדר חביות ביקב אסף צילום : יקב אסף
 

יקב אסף 

יקב נוסף הממוקם בקדמת צבי, יקב בוטיק איכותי, שהוקם על ידי היינן הוותיק אסף קדם, הוא יקב אסף. ביקב מרכז מבקרים וחנות יין. ביקורים בתיאום. לא כשר.

 

אסף קדם, לשעבר שותף ובעלים ביקב בזלת הגולן, הקים את היקב בשנת 2004 לאחר יותר מעשר שנים בתחום. אסף, שהתחיל דרכו ככורם, למד בטכניון כימיה והנדסת מזון, השתלם במכללת תל חי ולמד ייננות בדרום אפריקה ועבד שם. כיום מייצר יינות מכרמיו הנמצאים באזור, תוך שימוש בציוד מודרני וטכנולוגיה חדישה החוסכת בידיים עובדות. הבציר ידני. אסף מאמין באיכות, הנובעת מאדמת הגידול ומזג האוויר המתאים. לדעתו, נתונים אלו הם המרכיב העיקרי בהצלחת יינות האזור.

 

במרכז המבקרים של יקב אסף ניתן לטעום מיינות היקב וכן לסייר ביקב ובחדר החביות. לתאום מראש: אסף קדם: 054-4779722, הדסה קדם: 054-4774667.

 

יקב עין נשוט 

יקב נוסף הממוקם בקדמת צבי. יקב משפחתי קטן, חלק מגלריית בל-עפרי בקדמת צבי. פתוח למבקרים. המתחם מציע סדנאות יין, ארוחות, סיור בחווה הבנויה מחומרים ממוחזרים ואבן בזלת, ועוד. החווה משחזרת הכנת יין כמו בתקופה התלמודית, כולל דריכת הענבים, ובמקביל אפיית לחם בתנור חומר.

לתאום והזמנות: טלפון: 052-8805026 או 052-2791457

 

 
יקב אורגני יחודי. מרכז המבקרים ביקב בשן
יקב אורגני יחודי. מרכז המבקרים ביקב בשן צילום : יקב בשן
 

יקב בשן

יקב בשן ממוקם במושב אבני איתן שבדרום רמת הגולן, בגובה של כ-450 מטר מעל פני הים, על דרך הגישה למפל השחור שבנחל אל על. יקב אורגני אקולוגי. כשר.

 

הרעיון לבניית היקב נולד אצל אורי ראפ ועמנואל דאסה בשנת 1999, והחל לקרום עור וגידים בשנת 2000, עם נטיעת כרם אורגני בן 20 דונם בשטחי מושב אבני איתן. לקראת הבציר הראשון, בשנת 2004, החלו בהכנות להקמת היקב. מבנה מכון החליבה הוסב להיות יקב לכל דבר, הכולל בתוכו חדרי קירור, חדר חביות, מעבדה ומרכז מבקרים.
 

יקב בשן מייצר יינות אורגניים בלבד, ועומד תחת פיקוח מלא של אגריאור. את החזון האקולוגי מיישמים באמצעות שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, מים מותפלים וממוחזרים, ענבים המטופלים בשיטות ביו אורגניות, ללא כימיקלים ועוד.

במקום מרכז מבקרים, הביקור מלווה בסיור המתאר את דרך ייצור היין וטעימות. לתאום ביקורים טלפון:  050-7330866 או 054-4603213.

 

יקב מאור 

יקב מאור הוקם במושב רמות שבדרום רמת הגולן על ידי דני וטל מאור בשנת 2003. יקב קטן ואיכותי. פתוח למבקרים בתיאום מראש. לא כשר.

 

לקראת בציר 2010 היקב נבנה מחדש באזור התעשייה של קיבוץ עין גב, צמוד למתחם 'מרינדו'. היקב כיום גדול ונוח לעבודה בצורה משמעותית ומאפשר לקלוט ולייצר כמות בקבוקים יותר גדולה מבעבר.

הביקורים ביקב בתיאום בלבד. לתיאום: דני מאור 6713011-054.

 

 
מסעדת הבוקרים - מסעדה מקומית שצברה פופולריות
מסעדת הבוקרים - מסעדה מקומית שצברה פופולריות צילום : סטודיו M
 

וכמובן שלא רק יקבים יש באזור, אלא גם מסעדות נפלאות, אשר משתמשות במיטב התוצרת המקומית:

 

מסעדת הבוקרים

המסעדה, הממוקמת בקיבוץ מרום גולן מתמחה בבשרים משובחים, מעדרים הגדלים ברמת הגולן מציעה תפריט בשרי כשר ומגוון. המסעדה החלה דרכה כקרון רכבת ישן, ששימש לבוקרים לסעודות ומפגש גברים ,לאחר יום עבודה מתיש בשטחי המרעה הרחבים בגולן. עם הזמן גדלה כמות הבוקרים ואורחיהם מכל האזור, אז גם הביאו גריל מן, והרחיבו את המקום שהפך למסעדה מבוקשת, שכיום משמשת בית לתושבים מקומיים ולכלל האורחים המגיעים לנופש בצפון רמת הגולן.

 

בין המנות: סינטה ואנטריקוט 300 גרם ומעלה בקפיצות של 100 גרם, קבב גלילי - בשר כבש מוגש עם טחינה ורוטב צ'ימיצ'ורי, נזיד הבוקרים מוגש בקדירת ברזל- בשר בקר בבישול איטי עם ירקות שורש, פטריות ויין מרלו. מוגש על מצע אורז בעשבי תיבול ו-איקסמיקס גריל - מנת הדגל של המקום, אנטריקוט, צלעות טלה, סטייק פרגית, חזה עוף במרינדה וקבב הבית.

 

ימים ושעות פתיחה: ראשון-חמישי, מהשעה 12:00 עד אחרון הסועדים. שישי: מהשעה 12:00 עד שעה לפני כניסת שבת, שבת: החל מצאת השבת. מסעדת הבוקרים: 04-6960206 

 

 
סטייק במסעדת מרינדו הצופה לכנרת
סטייק במסעדת מרינדו הצופה לכנרת צילום : עדי שביט
 

מרינדו בנמל

המסעדה, הממוקמת בנמל עין גב, מאופיינת באווירה קסומה ושלווה המוקפת בסירות העוגנות במזח, ומציעה תפריט בשרי כשר ומגוון ממטבחו של השף גיא בן שמחון הכולל:

 

נתחי פרגית ממולאים בלימון כבוש ומרווה עם פירה שורשים, פילה עגל צלוי על גריל עם נתחי כבד אווז על האש, אסאדו אסיאתי ללא עצם, אנטריקוט ורוטב צ'ימיצ'ורי, קבב מרינדו מבשר עגל מתובל בנענע וצנוברים,סטייק פורטובלה, המבורגר עגל, קונכיות פסטה ממולאות תרד ועוד מנות מפתיעות. עוד מציעים במסעדה ארוחות עסקיות אטרקטיביות בימי חול בין השעות 12:00 ועד 17:00.

 

להשלמת החוויה הקולינרית- מבחר יינות גליליים ובירות בוטיק.

המסעדה פתוחה בימים א'- ה' בין השעות: 12:00- עד אחרון הסועדים

יום שישי- בין השעות 12:00- עד שעה לפני כניסת שבת (רצוי בתאום מראש)

יום שבת- משעה לאחר צאת השבת ועד אחרון הסועדים (בהזמנה מראש)

"מרינדו בנמל"- בקיבוץ עין גב - 04-6658037

  

בפעם הבאה: סיור בעקבות האדמה והיקבים המיוחדים באזור הגליל.

 

לעוד מתכונים וכתבות בעולם היין:

קינוח מגניב - מתכון למלבי רימונים

מה מציעות המסעדות לקראת חגיגות הבוז'ולה

ראיון עם מנהל היצוא של יקב בלו נאן

אזורי יין בישראל - כתבה ראשונה בסדרה

רשמים וטעימות מתערוכת סומלייה 2011

מתכון למאפינס עם בננה ופקאן סיני

יין ובריאות מאז ועד היום

 
עוד כתבות במדור תרבות היין
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.