סיור יקבים באזור הכרמל

 
מרכז תרבות היין של יקבי כרמל - מציע סיור חוויתי בעקבות המשקה
מרכז תרבות היין של יקבי כרמל - מציע סיור חוויתי בעקבות המשקה צילום: יקבי כרמל
 
עודכן 18:20 29/11/2011
מירה איתן

בריזה מהים, נחלים והרבה חורש טבעי חוברים יחד ליצירת סביבה מעולה להפקת יין. יוצאים לסיור בעקבות היקבים והמסעדות באזור ההר הירוק. כתבה רביעית בסדרה

 
 
 
 
 

 

השומרון הוא אחד מאזורי גידול הכרמים הגדולים ביותר בארץ. הוא מתאפיין בגבעות נמוכות ובעמקים נרחבים, וכולל את כל אזור השרון, מורדות הכרמל, זכרון יעקב, גבעת עדה, בנימינה ומעלה אפרים. הסיור שלנו השבוע יתמקד באזור הכרמל.

 

>>> לכתבה הראשונה בסדרה: מה הם אזורי היין בישראל

>>> לכתבה השניה בסדרה: טיול יקבים באזור רמת הגולן

>>> לכתבה השלישית בסדרה: טיול יקבים באזור הגליל

 

אזור הכרמל

הכרמל הוא שלוחה צפונית מערבית של השומרון המשתרעת עד למפרץ חיפה ומתנשאת לגובה מרבי של 546 מטר מעל פני הים. מכל הרי ישראל, הכרמל הוא הקרוב ביותר לים התיכון. האקלים ברכס הכרמל ממוזג והאזור עשיר במשקעים בזכות הקרבה לים התיכון והמורדות התלולים הפונים אליו במערב הכרמל.

  

האזור מאופיין במורדות תלולים ובקרקע סלעית ומחורצת היוצרת ערוצי נחלים עמוקים ומצוקים. הצמחייה הרבה, המורכבת ברובה מחורש ים תיכוני, הנובעת מכמות המשקעים הרבה, העניקה לכרמל את הכינוי 'ההר הירוק'.  

  

הכרמל זכה לעדנה החל מתקופת ההתיישבות הראשונה בארץ, בשנת 1882, אז הוקמה המושבה זכרון יעקב בתמיכת הברון רוטשילד ואחריה מושבות נוספות. יש המשערים כי מקור השם כרמל הגיע מהצירוף 'כרם־אל' - כרמו של האל, מכיוון שהיה עשיר בכרמים ועצי פרי עוד מימי קדם. ומכאן סיור היקבים שלנו באזור מתבקש מאליו:

 

יקבי כרמל

סיפור יקבי כרמל הוא סיפור מדינת ישראל, החל מהעלייה הראשונה ועד לימינו אנו. סיפור שכולל בתוכו חיים, אנשים, תעשייה, חקלאות, שושלות של כורמים, שימור מבנים, תמונות וכתבים מהעבר ועוד הרבה אגדות, מיתוסים ופעילויות רבות.

 

יקבי כרמל נוסדו בשנת 1882 ביוזמתו ובתמיכתו של הברון אדמונד דה רוטשילד, בעליו של יקב שאטו לאפיט המפורסם מבורדו, וזאת לאחר שתושבי המושבות, ראשון לציון וזכרון יעקב, כשלו בגידול תבואה ובענפים חקלאיים אחרים, והחליטו לנסות לגדל גפנים. גידול הגפנים הצליח, אבל מאחר ולא היו להם משאבים כלכליים לבניית יקבים, פנו לנדיב הידוע, שסייע להם בבניית היקב וברכישת המכונות. הבציר הראשון של היקב היה בשנת 1890.

 

 
גדלו ביחד עם המדינה - יקבי כרמל
גדלו ביחד עם המדינה - יקבי כרמל צילום : יקיס קדרון
 

יקבי כרמל, שחגגו בשנה שעברה 120 שנות בציר, הם היקבים הגדולים הוותיקים ביותר במדינה, ומייצרים 15 מיליון בקבוקים בשנה. הפעילות נעשית עדיין באתרי היקב ההיסטוריים בזכרון יעקב, אליהם הועבר השנה כל הייצור, גם מהיקב הגדול וההיסטורי בראשון לציון, כשהציוד, הידע והעשייה חדישים ומודרניים. בעשר השנים האחרונות הצטרפו עוד שני יקבים, יקב הבוטיק יתיר בתל ערד ויקב קאיומי בגליל העליון.

 

עולם היין בישראל עולה מדרגה ומתחיל לתפוס מקום של כבוד בהווי התרבותי שלנו. תרבות יין אינה מתרכזת אך ורק בלגימה להנאה, אלא גם בצבירת ידע ולימוד המקנים ערך מוסף לטעם ולבשומת המשכרת של היינות. ביקבי כרמל 'הרימו את הכפפה' והקימו לפני כשנתיים מרכז ייחודי לתרבות יין ביקב בזכרון יעקב, שהפך עד מהרה לסיפור הצלחה ולמוקד בילוי והנאה למבקרים רבים.

 

מרכז תרבות היין מציע חוויה הוליסטית שקשורה ליין ולכל מה שסובב אותו, סיור הכולל 'נגיעות' בהיסטוריה, מסורת, כרמים, מבנים, מרתפי היקב האותנטי ועוד. הסיור החוויתי ומרחיב הדעת מיועד לקבוצות קטנות ונערך בתיאום מראש בלבד. אפשר  להתחיל אותו במסעדת היקב, 'ביסטרו דה כרמל', שמחלונותיה ניתן לראות את פריקת הענבים לבורות המיועדים לכך בימי הבציר. משם ממשיכים אל מבוכי מרתפי היקב האותנטיים, שנבנה לפני למעלה מ-120 שנה. במרתפים, בין החביות, שוכנים חדרי טעימות קסומים המציעים אווירה מסתורית. בהמשך הסיור אפשר לראות סרטים המתעדים את תולדות היקב והתפתחותו באולם 'ג'יימס רוטשילד'.

 

בכל סיור נערכת מיני סדנה המתמקדת ביין עצמו, מותאמת אישית לכל אדם, ומאפשרת לשלב סיור ביקב, בכרם, סדנת טעימות, ארוחה במסעדת 'ביסטרו דה כרמל' ועוד. כל הסיורים והסדנאות מקצועיים ומלווים ביינות איכותיים וצוות מיומן.  הסיורים ביקב נערכים בתיאום מראש בלבד בימים א'-ו'. היקב כשר. יצירת קשר - מרכז תרבות היין - טל. 04-6920977

 

 
התחילו במפעל בשמים. בציר בכרם של ביקבי בנימינה
התחילו במפעל בשמים. בציר בכרם של ביקבי בנימינה צילום : נופר חצבני
 

יקב בנימינה

הברון בנימין רוטשילד, שעל שמו קרויה המושבה בנימינה, הקים בשנת 1925 מפעל לבשמים. מיקומו של המפעל נקבע בזכות פרחי היסמין הרבים שפרחו באזור המושבה, ממנו יוצרו תמציות בושם. בשנת 1937 המפעל כשל ונסגר. לאחר קום המדינה, הגיע יוסף זלצר, שעלה לישראל עם רצון עז להיות יינן כפי שהיה בארץ הולדתו, הונגריה, וייסד במקום את יקב בנימינה בשנת 1952.

 

זלצר, שרצה להקים יקב לייצור יינות מתוקים וליקרים, מצא עצמו מתמקם בלב המושבה, לב אזור היין המפורסם דאז, סמוך לכרמים ובבניין עם היסטוריה. 'אליעז', שמו הראשון של היקב, ניתן על שם בנו של זלצר שנפל בקרבות פלוג'ה במלחמת השחרור.

   

היקב עבר גלגולים רבים עד אמצע שנות התשעים, ועבר ידיים רבות, ביניהן: בנקאים, אנשי נדל"ן ואנשי קולנוע. באוגוסט 2008 נרכש היקב על ידי קבוצת משקיעים פרטיים, שזיהו את הפוטנציאל המתממש של היקב, והספיקו כבר לבצע השקעות אדירות ביקב בתחומי הכרמים, הייצור וההון האנושי.

  
מרכז המבקרים היפה של היקב שוכן באותו מבנה שהוקם על ידי הברון בנימין רוטשילד בשנת 1925 ושימש כמפעל לבשמים. המרכז מקרין חמימות וביתיות, ומציע סיורים מודרכים ביקב, הכוללים טעימת יינות, הסבר על התהליך שעוברים הענבים מהכרם אל הבקבוק וביקור במרתף החביות ובאולמות מכלי הנירוסטה החדישים. ניתן לקיים במרכז המבקרים ערבי טעימות יין וסדנאות. חנות היין של היקב ממוקמת במתחם מרכז המבקרים. היקב כשר. תיאום סיורים וחנות היקב בכל ימות השבוע בטלפון: 04-6107535 / 04-8703040  

 

 
יקב משפחתי בן חמישה דורות. מרכז מבקרים יקב תשבי
יקב משפחתי בן חמישה דורות. מרכז מבקרים יקב תשבי צילום : באדיבות יקב תשבי
 

יקב תשבי

יקב תשבי הממוקם בזכרון יעקב, שייך למשפחת תשבי ומנוהל על ידה. היסטוריית המשפחה בארץ החלה בשנת 1882, כשמיכאל חמילצקי הגיע לזכרון יעקב בשליחות הברון אדמונד ג'יימס דה רוטשילד במטרה לגדל כרמים. הוא התיישב יחד עם משפחתו במושבה שפיה הסמוכה. בשנת 1902, על פי הצעתו של חיים נחמן ביאליק, הם עברתו את שמם לתשבי, ראשי תיבות של 'תושבי שפיה בארץ ישראל'.

 

בשנת 1985 החליט יונתן תשבי, דור רביעי במשפחת הכורמים, להפסיק למכור את ענביו ולהקים למשפחתו יקב עצמאי. בתחילה הוא קרא ליקב על שם רוטשילד 'יקבי הברון' אך מאוחר יותר השם התחלף ל'יקב תשבי', על שם המשפחה. כיום, עובדים ביקב רבים מבני משפחת תשבי, כשגולן, בן הדור החמישי למשפחה, משמש בתור יינן ראשי וסמנכ"ל היקב.

 

מרכז המבקרים של יקב תשבי מצוי במתחם היקב, בדרך הציורית העולה מבנימינה לזכרון. במרכז אוירה כפרית ומכניסת אורחים. במקום, חנות יין המציעה פרט ליינות גם אביזרי יין נלווים, מרכז טעימות שוקולד של חברת וולרונה הצרפתית, ריבות יין (תוצרת הבית של משפחת תשבי), שמן זית ומגוון מוצרים מסדרת המזון Fine Food by Oshra Tishbi , מבחר גבינות גורמה ממשק יעקובס ומחלבת הזורע ויצירות קרמיקה מיוחדות מעשי ידיה של קארן תשבי.

 
במקום פועלת מסעדה כפרית-חלבית (כשרה). במסעדה תנור אפייה גדול, שנבנה במקום מלבני שמוט. התנור משמש להכנת לחמים, עוגות, עוגיות, פיצות ודגים. במסעדה מרפסת סגורה ובה שולחנות ארוכים, ורחבה פתוחה בצילה של גפן ממנה ניתן להשקיף על חלק מכרמי היקב. ממרכז המבקרים יוצאים סיורים מודרכים, במהלכם מבקרים במתקני היקב, במזקקת ברנדי אותנטית ובמרכז השוקולד ויין. היקב כשר. סיורים בתיאום מראש בלבד בטלפון: 04-6288195.

 

 
יקב בוטיק בלב הטבע. יקב אמפורה
יקב בוטיק בלב הטבע. יקב אמפורה צילום : רוני סופר
 
 

יקב אמפורה

יקב הבוטיק אמפורה הוקם בשנת 2000 למורדות הכרמל בחוות מקורה שליד כרם מהר"ל. אמפורה הוא כינויו של כד החרס ששימש לאחסון היין בעת העתיקה. בשנת 2008 נרכש היקב על ידי ולדימיר דובוב, ביחד עם יועץ היינות ד"ר ארקדי פפיקיאן, שנהפך ליינן הראשי ולשותף ביקב.

 

היקב היפהפה שוכן באזור המשופע בנופים מהיפים ביותר בארץ, יקב ציורי בנוף צבעוני ומרהיב, שממוקם בלב ליבם של 1600 דונמים של אזור טבעי ירוק.  מרכז המבקרים של היקב בלב חוות מקורה, פועל בכל ימות השבוע ופתוח לביקורים. אירוח קבוצות - בתיאום מראש בטלפון: 04-9840702.

 

יקב סומק

יקב סומק הוא יקב משפחתי ואינטימי, הממוקם בזכרון יעקב, ופועל על פי פילוסופיית 'עולם ישן'. היקב מקפיד להשתמש רק בענבים שמגיעים מכרמי המשפחה, הנטועים באזור בקעת הנדיב, ומעובדים ע"י המשפחה מאז שנת 1882, באמונה כי מדובר באזור איכותי וייחודי לגידול ענביי יין.

 

ברק דהן, דור חמישי לכורמים בזכרון יעקב, גדל כששורשיו נטועים עמוק במסורת המשפחתית והאהבה ליין טבועה בו מאז ומעולם. יחד עם אשתו, הילה, בעלת תואר ראשון בחקלאות ותואר שני בייננות הקימו בשנת 2003 את יקב סומק. העבודה ביקב מתבצעת בשיתוף פעולה מלא של השניים. היקב פתוח לביקורים יום יום, ומציע  סיורים מודרכים חווייתיים, בהם ניתן לראות את תהליכי ייצור היין מהכרם ועד לבקבוק, כולל טעימה מודרכת של יינות היקב. טלפון לתאום מראש: 04-6397982 או 050-5346490/1

 

 
מסעדת שף עם תפריט מגוון. מסעדת גאיה בבנימינה
מסעדת שף עם תפריט מגוון. מסעדת גאיה בבנימינה צילום : באדיבות מסעדת גאיה
 

לאלו שממשיכים את הטיול אחרי ארוחת הצהריים במסעדות של היקבים, באזור יש כמה מסעדות מצוינות, שמציגות מנות מעניינות שבהחלט שוות ביקור: 

 

מסעדת גאיה

גאיה, ביסטרו בנימיני של השף גיא בן אשר, ממוקמת במושבה הציורית בנימינה ומציעה אוכל אקלקטי, עשיר בטעמים הנשען על תוצרת מקומית משובחת. תפריט המסעדה עשיר במנות בהשראת המטבח הצרפתי ובעל השפעות של מסורות קולינריות מסביב לעולם. בין המנות: רביולי ארטישוק וגבינת ריקוטה בחמאת טימין ויין לבן, כיסוני סלק במילוי גבינת סנט מור ורוטב שמנת ופרג, מנדולג ממולא בבורגול, אגוזי מלך ושזיפים ביוגורט, ריזוטו דלעת וערמונים ונקנקיות תוצרת בית. 

 

מדי יום חמישי מציעה המסעדה תפריט טעימות ממטבח השף בשיתוף עם יקבי בנימינה. התפריט משתנה משבוע לשבוע וכולל 6 מנות מהמטבח, שני קינוחים, כראף של אחד מיינות יקב בנימינה, צ'ייסרים ושתייה חמה, בעלות של 150 ש"ח לסועד. רחוב האמן 1 פינת הטחנה א.ת. הרכבת , בנימינה. טלפון 04-6181818

 

 
בשר משובח במסעדת דוריס קצבים
בשר משובח במסעדת דוריס קצבים צילום : מעיין בוכניק
 

דוריס קצבים

בדוריס קצבים בוחרים את נתחי הבקר והצאן האיכותיים ביותר. תהליך העיבוד של הנתחים מתבצע בקצביות של דוריס, ומשם הנתחים העסיסיים מגיעים ישירות לצלחת הסועדים. למסעדה סניף נוסף בראש פינה. מעבר למסעדה ולבר האיכותי, המקום משמש גם כאטליז לכל דבר, והלקוחות המעוניינים להכין את הבשרים המשובחים של המסעדה בביתם מוזמנים לרכושם במקום.

 

בתפריט המסעדה תוכלו למצוא: אנרקוט, סינטה ופילה לפי משקל, סטייק פורטרהאוס ופריים ריב 650 גרם, טי בון וסינטה מטלה טרי, שניצל וינאי, מנות ילדים ומגוון דגים טריים. אם הגעתם בקבוצה שווה להזמין את פלטת הבקר (1.3 ק"ג) או את פלטת הטלה (1.1 ק"ג). המסעדה פתוחה בימים א-ה 12:00-לקוח אחרון. כתובת: זכרון יעקב, בכניסה לגני רמת הנדיב. טלפון: 04-6397030

 

 

לעוד מתכונים וכתבות בעולם היין:

מתכון לפילה דניס על פירה עדשים

לכל אירוע יין משלו - מדריך

טיול יקבים באזור הגליל

ראיון עם סומלייה מסעדת ליליות

מתכון לקציצות ברוטב עגבניות ואפונה

אפרת אנזל והרומן עם היין. ראיון

טיול יקבים ברמת הגולן

 
עוד כתבות במדור תרבות היין
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.