יין טוב בא בסדרות

 
יינות סדרת סינגל ויניארד יקבי כרמל
יינות סדרת סינגל ויניארד יקבי כרמל צילום: יקיס קדרון
 
עודכן 02:53 16/02/2012
אוכל נענע 10

עולם היין המקומי מתחדש ולא מפסיק להתפתח. 3 סדרות מרגשות של יין משובח ששווה לשים אליהן לב

 
 
 
 
 

סדרת סינגל ויניארדס, יקבי כרמל

 

יינות 'הכרם היחידני' מופקים מכרמים נבחרים המניבים באופן עקבי ענבים באיכות גבוהה במיוחד. יינות אלו מבטאים את התכונות והאופי יוצא הדופן המזוהה עם הטרואר הייחודי של הכרם. כרמים אלו זוכים לטיפוח ייחודי ומעקב צמוד שתורם למימוש הפוטנציאל הגלום בהם. תהליך הפקת יינות 'הכרם היחידני' הוא תהליך מוקפד מאוד המשלב בין הסטנדרטים הגבוהים ביותר בייצור היין תוך שמירה על זהות חלקות הכרם.

 

היינות מהסדרה החדשה הינם הצאצאים של סדרת כרם, שהייתה ניסיון ראשון מסוגו בישראל ליצור מעין 'אפלסיון קונטרולה' מקומי - שיטת ייצור יין המוגדרת בראש וראשונה על פי האזור ממנו הגיעו הענבים. מתוך אזורי היין המצטיינים של ישראל בודדו כרמים יחידניים יוצאי דופן בטיבם והוענק להם יחס מיוחד בעיקר בכרם, וגם אחר כך, כפועל יוצא, ביקב.

 
יין גוורצטמינר כרם שעל של יקבי כרמל
יין גוורצטמינר כרם שעל של יקבי כרמל צילום: יח"צ

יינות מזני ענבים אציליים יוצרו באופן אישי ואינדיבידואלי על ידי מיטב הייננים הצעירים של היקב, חניכי אסכולות שונות מכל רחבי עולם היין, בתחילה בעידודו ובפיקוחו של ישראל פלם, היינן הראשי דאז, ובליווי ייעוצו של פיטר שטרן, ומשנת 2003 בפיקוחו של ליאור לקסר, היינן הראשי עד היום. היינות היו בבואה נאמנה של בית הגידול שלהם ושל חזונם של יקבי כרמל.

 

ליינות הסדרה: ריזלינג כרם קאיומי 2010 (75 ש"ח), קברנה סוביניון כרם קאיומי 2008 (130 ש"ח), שיראז כרם קאיומי 2008 (130 ש"ח), מרלו כרם שעל 2009 (110 ש"ח), גוורצטרמינר בציר מאוחר כרם שעל 2009 (75 ש"ח), יצטרף בקרוב קברנה סוביניון מאזור חדש, אשר מתבגר לו בשלווה המרתפי היקב. יש למה לצפות.

 

 
כרם של יקב הרי גליל - סדרה על שם האזור
כרם של יקב הרי גליל - סדרה על שם האזור צילום : יקב הרי גליל
 

סדרת גליל, יקב הרי גליל

 

היקב הצפוני ביקש ליצור סידרת יינות שתיתן ביטוי למהות של הגליל העליון כאזור גידול יין, ותשקף בתוכה את יופיו הפראי של חבל ארץ זה. כביטוי של כבוד לגליל ולאנשיו, הסדרה נקראה גליל. לפי דברי היקב, מטרת הסדרה היא לבטא את קשת הריחות, הצבעים, הנופים והקרקעות של הגליל באמצעות מגוון רחב של יינות חלקם זניים וחלקם בלנדים.

 

יינות הסדרה (שבעה בסך הכל), התיישנו כולם בחביות עץ אלון, למעט הסוביניון בלאן שהתיישן במיכלי נירוסטה בכדי לשמור על רעננותו.

 
 
גליל פינו נואר
גליל פינו נואר צילום: חגית גורן

הסדרה תכלול, בין היתר, את היינות הבאים:

  • גליל אלון - בלנד של קברנה סוביניון, סירה, פטיט ורדו וקברנה פרנק מכרמי היקב בגליל העליון (70 ש"ח). היין, שקרוי עם שם אחד העצים הנפוצים באזור, הינו סגול כהה בצבעו, בעל ארומה מורכבת מניחוחות פרי בשל ותבלינים, ניחוח עץ אלון קלוי. בטעימה הוא מגלה הרבה אופי וגוף, והוא ישתלב עם מנות כבדות יחסית.

  • גליל פינו נואר - מכרם יראון (70 ש"ח). יין אדום מזן שהדעות לגבי התאמתו לארץ עדיין חלוקות, אבל התוצר הסופי הניב יין מעודן, עם גוף בינוני ונוכחות מורכבת אך מאוד נעים לשתייה. מתאים למגוון רחב מעוד של מנות החל מעוף וסטייקים ועד קינוחים שוקולדיים.

  • גליל סוביניון בלאן - מכרם יראון (55 ש"ח). יין רענן עם ריח פירותי מרענן, טעמים חדים ונקיים, וסיומת עדינה. יחמיא במיוחד לפסטות ברוטב שמנתי או למנות דגים.

את היינות ניתן להשיג בחנויות יין ובמסעדות המובחרות.

 

 

 
אלחנן שור ופיליפ ליכטנשטיין (מזוקן) מציגים את תל ארזה היין הסודי
אלחנן שור ופיליפ ליכטנשטיין (מזוקן) מציגים את תל ארזה היין הסודי צילום : דור מלכה
 

סדרת תל ארזה, יקב ארזה

 

יקב ארזה של משפחת שור, שהחל את דרכו בשנת 1847 בעיר העתיקה של ירושלים והיום נודע בעיקר בזכות יינות במחירים זולים ונגישים במיוחד, עובר סוג של מתיחת פנים בתקופה זו. רק לאחרונה ניהל היקב קמפיין מצליח בשם היין הסודי, בו נמכרו יינות נבחרים מהיקב ללא אמצעי זיהוי כלל. את הבאזז שנוצר בעקבות הקמפיין מקווה היקב להמשיך ולמנף את החשיפה והשיק את היינות שהוצגו בקמפיין תחת סדרת תל ארזה, אשר תכיל בשלב הראשון שני יינות:

 

תל ארזה קברנה סוביניון 2010

יין בעל צבע ארגמני עמוק, בעל גוף מלא וחזק. הענבים ליין נבחרו משני כרמים הררים - כרם אחד נטוע בשיפולי מושב מטע בהרי יהודה, והשני בכרם בן זימרה שבגליל העליון. יין זה ילווה מצוין מנות בשר צלוי וקדירות עשירות (65 ש"ח).

 

תל ארזה מלבק 2010

יין בעל צבע אדום עז, עם ניחוח פירותי של תותים ודובדבנים שחורים עם רמזים של וניל וטבק, בעל גוף בינוני חם ורענן. היין ילווה מצוין מנות של עופות, רטבים פיקנטיים ואפילו חריפים (65 ש"ח).

 
יין מסדרת אוטר יקב ארזה
יין מסדרת אוטר יקב ארזה צילום: יח"צ

בנוסף השיק היקב את יין הדגל שלו 'אוטר', מלשון יוצר, אמן (בצרפתית). הבקבוק נושא את צדידיתו של הינן, פיליפ ליכטנשטיין, על תוית הבקבוק. את הפרי ליצירה יין הדגל בחר ליטכשטיין אישית מהחלקות הנבחרות של היקב בכרם בן זמרה בגליל. זהו יין מענבי קברנה סוביניון מבציר 2009 מכרם בן זמרה בגליל העליון. היין התיישן 14 חודשים בחביות עץ מצרפת ואחר כך יושן כ- 9 חודשים בבקבוקים (150 ש"ח).

 

ריוחות מבית ברוניה הספרדי

 

 
ריוחה קריאנזה 2008 מיקב ברוניה
ריוחה קריאנזה 2008 מיקב ברוניה צילום: יח"צ

לאחרונה הושקו בארץ משקאות יינות ריוחה ספרדיים חדשים מבית יקב ברוניה. ביניהם ניתן למצוא את הריוחה קריאנזה 2008, אשר מורכבת מזנים מקומיים בעיקר כגון טמפרניו גרציאנו ומזואלו, ויושנה 18 חודשים בתערובת של אלון אמריקאי וצרפתי.

 

טעימה של הריוחה (בשילוב עם סטייק משובח), גילתה משקה מאוזן מאוד עם טעמים נקיים ותחושה מאוד נעימה על הלשון, שמתאים מאוד לטעמים בשרניים כבדים, וזאת בלי להיות עוצמתי מדי, כמו שלפעמים קורה עם יינות אחרים. במחיר של 60 ש"ח לבקבוק, מובטחת לטועמים החזר מעולה על ההשקעה.

 

 

לעוד מתכונים וכתבות בעולם היין:

טיול יין בטוסקנה היפה

מתכון לשבלול גבינות וחציל קלוי

איך בונים בר יין עם אופי?

טיול יין בחבל אלזאס בשמפאן

מתכון לשטרודל גבינות וצימוקים

ראיון עם סומלייה מסעדת מסה

טיול יין בחבל שמפאן בצרפת

ראיון עם דורי בן זאב

 
עוד כתבות במדור מרתף היין
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.