עד דלא ידע או: ההיסטוריה מאחורי שמות משקאות האלכוהול

 
סיפורים מעניינים והיסטוריה קדומה
סיפורים מעניינים והיסטוריה קדומה צילום: אימג' בנק / Getty Images
 
עודכן 09:59 05/03/2012

למה קוראים לויסקי על שם מי החיים, איך הפך שיקוי לטיפול בהפרעות תפקוד כליות למשקה המפורסם ג'ין ומהיכן הגיע השם וודקה. הסיפורים מאחורי המשקאות האלכוהוליים

 
 
 
 
 

"יין ישמח לבב אנוש" הוא פתגם ידוע, שהוא אחד הגורמים למנהג שתיית יין בפורים. אם אתה יהודי מאמין הרי שחובה עליך לשתות בפורים "עד דלא ידע", שבה מהפסוק "עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי" וכל זאת למה? כששותים עד כדי שוכרה מאבדים את יכולת השליטה, ומכאן אנו צריכים ללמוד כי ה' הוא שמנהיג את הטבע ומנהל את העולם ואנחנו בעצם חיילי המשחק שלו על פני האדמה.

 

מנהג השתייה בפורים כבר מזמן חדר לעולם האלכוהול כולו ולא נשאר רק בעולם היין, ובאלכוהול אנחנו כבר די טובים.  מאות ואלפי ברים נפתחו בשנים האחרונות, וכמעט כל בחור ובחורה בני 18 ומעלה יודעים להזמין בבר מותגי וודקה וויסקי שונים, אך מעטים הם אלה שיודעים את מקור שמות המשקאות. לכל שם יש סיבה ולעתים גם סיפור מאלף מאחוריו.

 

עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה

שתיית משקאות חריפים הייתה מנהג מקובל עוד בעת העתיקה. עדויות רבות לשתיית יין יש בתנ"ך, בציורי קיר מצריים, וכן בשרידי מתקנים ששימשו בייצור יין שנתגלו בארץ ישראל, בגאורגיה (כבני 8,000 שנה), בהרי זגארוס שבאיראן (כבני 7,400 שנה) ובבבל (כבני 5,500 שנה). הפרעונים והעברים הקדמונים נהגו לשתות יין בשמחות ובטקסים דתיים. היוונים והרומאים אפילו סגדו לאל מיוחד שהיה אחראי ליין. השבטים הגרמניים מפורסמים דווקא בתרבות שתיית בירה, שיוצרה לפני אלפי שנים, ואף הוצעה כמנחה לאלים מקומיים. עולם האלכוהול הופך להיות מוחשי גם בארץ ישראל של העת החדשה, והשמות מצלצלים כבר באוזני כולם. לפניכם פירושי כמה מהשמות המוכרים יותר.

 
מאחורי השמות מסתתרים סיפורים
מאחורי השמות מסתתרים סיפורים צילום: דניאל לילה

אלכוהול - מקור השם בשפה הערבית. המצרים שהיה להם ידע רב על תהליך הזיקוק נהגו להשתמש בו כדי לייצר תרופות ובשמים. האבקה הכהה שצבעה את עיני הנשים נקראה קוחול. בשל הדמיון בין ייצור האבקה להפקת האלכוהול, נתנו לו הערבים את השם 'אל קוחול', שפירושו 'התמצית'.

 

יין - מקור המילה Wine בשפה הלטינית. המילה Vinum, פירושה 'גפן'. השם עבר גלגולים רבים ועם השנים שונה ל- Vine, ומכאן קיבל את שמו המודרני. מכיוון שליין חשיבות רבה בדת היהודית, מופיע המשקה בשמות וכינויים רבים כמו, יין, תירוש, דם ענבים, עסיס, סמדר, מזג, רקח ועוד.

 

בירה - מקור השם 'בירה' במילה הלטינית Bibere, שפירושה בעברית לשתות. הבירה נקראת במקורותינו גם שיכר. שם הבירה השומרית הקדומה היה שִיכָּרוּ  - sikaruומכאן כנראה מקור השם 'שיכר' בעברית.

 

וויסקי - הוויסקי קיבל את שמו מהשפה הגלית, שהיתה שפתם של השבטים הקלטים הקדמונים. את הוויסקי ייצרו בתחילה לשימוש רפואי ולכן נתנו לו הנזירים את השם Uisge Beatha, שפירושו מי חיים. בשנת 1170 פלשו האנגלים לאירלנד. החיילים האנגלים שמחו לגלות את המשקה הנפלא וקיצרו את שמו ל- Uisce, ול- Ooshka, ששובש מאוחר יותר לוויסקי ע"י העם.

 

ברנדי - שורשיו של הברנדי המזוקק מענבים צרפתיים, אך את שמו קיבל מההולנדים. המסחר במלח היה אחד ממקורות ההכנסה החשובים של העיר קוניאק כבר מהמאה ה-11. ספינות סוחרים הולנדים ואנגלים הגיעו לחופי העיר להעמיס מלח ובאותה הזדמנות ניסו להעביר גם חביות יין מהאזור. בשל תלאות הדרך איכותו של היין נפגמה. הבעיה נפתרה על ידי הסוחרים בצורה מקורית. הם העבירו את היינות לזיקוק במזקקות האלכוהול שהיו נפוצות בארצם, ועשו ממנו 'ברנדוויין', יין שרוף בשפתם, ומכאן מקור השם.

 
עבודה קשה מאחורי הטקילה
עבודה קשה מאחורי הטקילה צילום: GettyImages/אימג'בנק

וודקה - ברוסית ובפולנית המילה Voda פירושה מים. תוספת ה- ka  הפכה את השם ל'מים קטנים'. מסתבר שבתהליך הזיקוק של הוודקה הופך נפח התזקיק לקטן יותר מאשר הנוזל המקורי, ומכאן כנראה ניתן למשקה הדומה למים שמו.

 

ג'ין - באמצע המאה ה-17, באמסטרדם שבהולנד, ד"ר פרנסיסקוס סילביוס, רופא וכימאי מוצלח, חיפש אחר שיקוי טוב וזול לטיפול בהפרעות תפקוד הכליות. לאחר שערבב אלכוהול עם שמן שהופק מזרעי צמח הערער, יצר שיקוי לו קרא ג'נייבר על שם הצמח (חנייוור ע"פי ההיגוי ההולנדי). השיקוי האלכוהולי הפך להיות פופולארי ביחוד בקרב אנשים בריאים. החיילים האנגלים שנלחמו באותן שנים בארצות השפלה, הביאו את המשקה לאנגליה, שם עוות שמו וקוצר מג'נייבר לג'ין.  

 

רום - רום הוא תזקיק קני סוכר שיוצר בדרום אמריקה ובאיים הקריביים במאה ה-15, אך שמו ניתן לו הרבה שנים מאוחר יותר. יש הטוענים כי השם ניתן לו ע"י חיילים אנגלים שהגיעו לברבדוס וקראו לו 'רומבוליון', שבעגת מוצאם פירושו 'מהומה רבה'. עם הזמן התקצר השם ונשארה ממנו רק תחילתו. סברה שניה אומרת כי המלחים שהגיעו עם ספינות מגלי היבשות נהגו לשתות את המשקה בגביעים גדולים שנקראו 'Rummers', על שם המילה ההולנדית 'Roemer', שפירושה 'כוס שתיה'.

 

טקילה -  הטקילה מיוצרת במקסיקו, באזור חליסקו, בה שוכנת עיירה בשם טקילה. פירוש המילה טקילה הוא 'עבודה'. אנשי העיר טקילה היו ידועים כמתפרנסים מעבודת כפיים, ותושבי האזור היו מכונים טקיליאנוס. פירוש נוסף לשם הוא 'האבן שחותכת'. האזור שוכן למרגלות הר געש, והאבנים הוולקניות בעלות הקצוות החדים שימשו באזור לעבודה. הטקילה נחשבת למשקה שחותך דרך הגרון.

 

אפריטיף - אפריטיף הוא משקה אלכוהולי קל, אותו נוהגים לשתות לפני הארוחה, כדי שיפתח לנו את התיאבון. מקורו של השם מהמילה הלטינית Apereire, שמשמעותה 'לפני' או 'לפתוח'.

 

דז'סטיף - דז'סטיף הוא משקה ששותים אחרי הארוחה כדי לעזור למערכת העיכול לעשות את מלאכתה נכונה. המילה נגזרה מן המילה Digest שפירושה 'עיכול'.

 

ליקר - הליקרים המתוקים משמשים בדרך כלל כדז'סטיפים, משקאות הנלגמים אחרי הארוחה כקינוח. בשל הסוכר הרב שהם מכילים שמם הגיע מן המילה הלטינית Liquefacere, שפירושה 'להמיס בנוזל' או ' להתמוסס', המתאר את התמוססות הסוכר והמרכיבים השונים באלכוהול במשך תהליך הייצר.

 

מירה איתן הינה מנהלת התקשורת של יקבי כרמל.

 

אל תפספסו:

סיפורו של קוקטייל

טיול יין בטוסקנה

איך בונים בר יין עם אופי?

טיול יין בחבל אלזאס בשמפאן

ראיון עם סומלייה מסעדת מסה

טיול יין בחבל שמפאן בצרפת

 
עוד כתבות במדור יין ואלכוהול
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.