זני ענבים: מרלו

 
צבע כחול עמוק. ענבי מרלו
צבע כחול עמוק. ענבי מרלו צילום: clockworknate, flickr
 
עודכן 09:16 23/05/2012
מירה איתן

עם יכולת להתאקלם ולשנות אופיו בהתאם לאזור הגידול, ועם טעמים עשירים ועגולים, אין פלא שזן המרלו הפך להיות מהפופולריים ביותר בעולם. מירה איתן עם כל הפרטים

 
 
 
 
 

מרלו הוא זן ענבים צרפתי מאזור בורדו, השלישי בחשיבותו באזור זה, שהצלחתו בעולם, בקרב חובבי יין, הייתה רבה בשנות ה-90 של המאה הקודמת. בדרך כלל נמצא בממסכי בורדו (בלנדים), אך מצליח גם ביינות זניים. המרלו במקרים רבים מהווה בן זוגו של הקברנה סוביניון בממסכים שונים, ונחשב כמסמל בזוגיות הזו את הצד הנשי, הרך והמעוגל יותר.

 

חוקרים באוניברסיטת דייויס בקליפורניה טוענים כי המרלו הינו תת זן של הקברנה פרנק. האזכור הראשון של הזן מופיע ברשמיו של פקיד מקומי בעיריית בורדו שבצרפת בשנת 1784, בהם הוא מתייחס ליין שנוצר בכרם באזור ליבורנה ומחשיב אותו כאחד הטובים באזור.

 

מקור המילה מרלו בצרפתית, ופירושו 'שחרור צעיר' על שם הציפור. ייתכן שהכינוי נובע מצבעו הכחול עמוק של הענב או מאהבת הענבים הידועה של השחרורים. החל מהמאה ה-19 החלו לשתול את הזן באופן סדיר באזור ז'ירון בדרום מערב צרפת. באיטליה זוהה הזן לראשונה בסביבות העיר ונציה תחת הכינוי 'בורדו' בשנת 1855.

 

מרלו מיוצר בכמויות הגדולות ביותר בצרפת, איטליה, קליפורניה ורומניה. הוא מיוצר בהרבה ארצות נוספות כמו: אוסטרליה, ארגנטינה, צ'ילה, קנדה, ניו זילנד, דרום אפריקה, במזרח אירופה ובישראל, אך במידה פחותה יותר. הזן מגודל בדרך כלל באזורים בהם גדל גם קברנה סוביניון, אך במקומות הקרים יותר.

 

בממסכי בורדו תפקידו להוסיף סמיכות ורכות. בצרפת הזן מגיע לתוצאות טובות במיוחד בסנט אמיליון ובפומרול, וגם בשאטו מרגו מייצרים יינות מרלו מצוינים. מרלו הגיע לשיאו במיוחד ביקב שאטו פטרוס, שם הוא נמצא בכ-95% מהיינות, איכותי מאוד, יוקרתי ויקר מאוד, והיינות המיוצרים ממנו בדרך כלל רכים יותר ועדינים מיינות הקברנה סוביניון.

 

 
ענבי מרלו משמשים לעיתם קרובות בממסכים שונים
ענבי מרלו משמשים לעיתם קרובות בממסכים שונים צילום : wayneandwax, flickr
 

הזן נמצא כיום ברוב אזורי הגידול ותופס מקום מכובד בגידול הגפן בעולם. באיטליה מופיע במקומות רבים, אך לרוב כמרלו קליל ולא מדי משמעותי, פרט למספר מקומות שעשו עמו חיל במיוחד. למרות הפופולאריות הרבה שלו מדורג בדרך כלל רק בין טוב לטוב מאוד (פרט למספר כוכבים).

 

בארץ החלה נטיעת הזן רק באמצע שנות ה-80 ונטיעה מסיבית יותר כעשר שנים מאוחר יותר. הוא מגיע לאיכויות טובות ברוב אזורי הארץ ונושא גידולים נמוכים עד בינוניים. מגיע טוב ומהר להבשלה, בינוני בחוזקו ונוח לריסון. יינות המרלו הישראליים דומים לעתים קרובים ליינות הקברנה סוביניון. בתנאי הגידול בארץ מקבל ענב המרלו מאפיינים כבדים ומורכבים יותר מהרגיל, והיינות כבר לא נחשבים ל'נשיים'.

 

בעולם מופיעים יינות מרלו במספר סגנונות, מרלו בסגנון קברנה סוביניון, הכולל בתוכו אחוז נאה של זן זה, בטעמי דומדמניות ודובדבנים וטאנינים מוצקים. הסוג השני פחות נשען על קברנה סוביניון, אך יותר גמיש, בעל גוף בינוני, פחות טאנינים ומאופיין ביותר טעמים של עשבוניות, דובדבנים ושוקולד. הסגנון השלישי הם יינות קלים יותר ופשוטים למדי, יינות שנמכרים תמיד רק באזור גידולם.

 

בממסכים שונים, קברנה סוביניון יוסיף למרלו יותר עמוד שדרה, צבע וטאנינים חזקים. חיתון עם עץ אלון עושה לו גם כן טוב. כיין, למרלו מיושן פוטנציאל בינוני עד טוב. הוא יכול להתרכך עם השנים וההתבגרות, אך לעתים קרובות הפירותיות דוהה והעשבוניות עולה עם הזמן. ענב המרלו בעל צבע עמוק, מורכבות בינונית ובשומת של פירות כהים וקסיס. ליין סמיכות בינונית וטעמיו מזכירים אוכמניות, שזיפים ודומדמניות.

 

הענבים נחשבים לרכים ובשרניים, ונוכח הבשלתו המוקדמת של הפרי מעורבבים לעתים תכופות עם ענבי קברנה סוביניון המבשיל מאוחר יותר. גמישות זו תרמה להפיכתו של המרלו לאחד מסוגי היין הנפוצים ביותר בארצות הברית ובצ'ילה. מומלץ להגיש יינות מזן מרלו מקוררים מעט ולא מבוגרים מדי - עד ארבע או שמונה שנים מזמן הבציר.

 

שווה לטעום:

 
מרלו אזורית יקבי כרמל
מרלו אזורית יקבי כרמל צילום: יח"צ

מרלו גליל עליון אזורית, יקבי כרמל - יין אדום יבש המורכב רובו מענבי מרלו עם מעט קברנה סוביניון. אזור גידול - אזור הגליל העליון, גבוה וקר. הטמפרטורה והלחות נמוכים יחסית במהלך הקיץ ומתאימים ביותר לגידול ענבי איכות. היין התיישן בחביות עץ אלון צרפתי במשך 12 חודשים, ובעל גוון סגול עמוק וארומות של שזיף, קסיס ומנטה, עם גוף מלא, מרקם קטיפתי עם טאנינים משולבים וסיומת ארוכה ומאוזנת. מומלץ להגישו ב-18 מעלות לצד אומצות או פסטות ברוטב בשר. מחיר: 58 ש"ח.

 
 
מרלו כרם שעל יקבי כרמל
מרלו כרם שעל יקבי כרמל צילום: יח"צ

מרלו כרם שעל, יקבי כרמל - יין אדום יבש שהופק מענבי מרלו, שנבצרו בכרם שעל. הכרם נטוע באחד האיזורים הקרים בישראל ומקבל שלג כמעט מדי חורף. לאחר תסיסה והשריה על הקליפות התבגר היין בחביות אלון צרפתי במשך 10 חודשים. היין בעל גוון ארגמני עמוק, ארומות של שזיף בשל, אוכמניות ומעט מנתה, גוף מלא וסיומת ארוכה ומאוזנת. מומלץ להגישו בטמפטורה של 16-18 מעלות, עם מגוון מנות בשריות. מחיר: 110 ש"ח.

 
מרלו הראל קלו דה גת
מרלו הראל קלו דה גת צילום: יח"צ

מרלו הראל, יקב קלו דה גת - יין זני מ-100% ענבי מרלו מאזור הרי יהודה. היין יושן 12 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי חדשות ומשומשות. בעל צבע אדום כהה עמוק עם גווני סגול. ריחו מגלה ארומות של פירות אדומים ושחורים כמו שזיף, הנבלעים ברמזים של צמחים ותבלינים ים תיכוניים. בעל גוף מלא, ורענן. הסיומת ארוכה, מורכבת ואלגנטית. מומלץ להגישו ב-20-18 מעלות לצד מאכלים בסגנון ים-תיכוני, גריל או צלי בשר, מנות קדרה וגבינות עשירות טעמים. מחיר: 119 ש"ח.

 
טוליפ ג'סט מרלו
טוליפ ג'סט מרלו צילום: יח"צ

ג'סט מרלו, יקב טוליפ - יין זני זה הופק מענבי מרלו מכרם מובחר בכרמי יוסף, שנבצרו בשעות הבוקר המוקדמות. היין תסס תסיסה אלכוהולית בת כשבועיים ויושן 8 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. לפני הביקבוק עבר היין סינון גס בלבד והבקבוקים הונחו ליישון למשך שלושה חודשים נוספים. זהו יין בגוון סגול אטום עם ארומות של פירות שחורים בשלים, טבק ועץ אלון קלוי. טעמו מלא, פירותי ורענן, עם סיומת נעימה. מומלץ להגישו ב-19 מעלות, לצד מנות בשר וגבינות מיושנות . מחיר: 67 ש"ח.

 

מירה איתן הינה מנהלת התקשורת של יקבי כרמל.

 

בהכנת הכתבה סייעו דניאל אביטל ועֹז תלם.

 

לעוד מתכונים וכתבות בעולם היין:

עוגת ביסקוויטים במילוי קרם שמנת

טיולי יקבים בשבועות ועוד חדשות יין

ביקורת מסעדה - בית היין, קיבוץ מעברות

זני ענבים: שרדונה - מלך היינות הלבנים

מתכון ללזנית גבינות וחצילים

יינות לבנים לחג השבועות

שף בשבוע • יואב בר, מראבו

ראיון עם מנהל היצוא של יקב פאוסטינו מספרד

 
עוד כתבות במדור תרבות היין
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.