לפני בוא החורף • טיול ביער יתיר

 
יער יתיר - היער הנטוע הגדול בישראל
יער יתיר - היער הנטוע הגדול בישראל צילום: Yoav Lerman, flickr
 
עודכן 19:04 30/10/2012
מירה איתן

מחורבות עתיקות ומסלולי נוף עד ליקב מודרני ומרהיב, מירה איתן מזמינה אתכם לטייל בהתגשמות חלומו של דוד בן גוריון - יער יתיר שבנגב, היער הנטוע הגדול בישראל

 
 
 
 
 

הקיץ עודנו כאן, עדיין חם, אך בשעות מסוימות אחרי הצהרים אפשר כבר להרגיש את סופו. רוחות אחרות מנשבות ומפזרות את עלי השלכת בכל מקום. עננים כהים יותר מופיעים מעלינו והיורה הספיק כבר לשטוף מעט מאבק הקיץ ברוב חלקי הארץ. זה הזמן לחשוב על טיול מהנה במרחבי הדרום הפתוחים, ליהנות מחום קל ויבש, קרירות קלה של אחרי הצהרים, רגע לפני שמתחיל החורף ושולח אותנו למקומות סגורים יותר.

 

הטיול המוצלח ביותר, הוא זה שיש בו גם טבע, ובעיני, שילוב של מדבר ויער הוא הטוב ביותר, וגם ביקור ביקב טוב וטעימות יין. איפה נמצא את השילוב האולטימטיבי הזה? התשובה במילה אחת קצרה וברורה... יתיר.כה אמר בן גוריון!הרבה לפני שהכרנו את המושג 'אפקט החממה', עסקו בישראל בהפרחת השממה. בשנות ה-30 של המאה הקודמת דוד בן גוריון כבר דיבר על פיתוח הנגב, ועם השנים הפך הנושא לערך בעל חשיבות לאומית.

 

כה אמר בן גוריון!

כשרצה בן גוריון לנטוע יער באזור יתיר הוא קרא לחבורת מומחים שיגידו לו איך ומה כדאי לנטוע באזור. לאחר דיונים ובדיקות רבות פסקו האגרונומים כי המקום לא מתאים לנטיעת עצים, יבש וחם מדי. המלצתם הייתה: "להחליף את המקום!". תשובתו של בן גוריון לא אחרה לבוא: "להחליף המומחים!". אמר וצדק.

 

היער, שגובל במדבר וניטע באזור צחיח למחצה, נהפך לגדול ביערות ישראל. המקום משמש ריאה ירוקה ואתר לטיולים, וכן מודל ניסויי לשיטות מתקדמות במלחמה במדבר. הוא הפך כלי אקולוגי חשוב, ונחקר בידי מדענים רבים בשנים האחרונות.

 

טיול ביער

יער יתיר הוא היער הנטוע הגדול ביערות ישראל. היער נטוע באזור שמסמן ספר המדבר - שער המעבר בין הירוק לשממה, בגבול מדבר יהודה. ראשיתו של היער בשנות ה-60, עת החלה קרן קימת לישראל בפריצת דרכים ובנטיעה כחלק מן האתגר הלאומי של פיתוח הנגב. היער ניטע מטעמי ביטחון וכמוקד משיכה להתיישבות, לפנאי ולנופש.

 

 
חורבת ענים ביער יתיר - רק אחת מתוך שלל אתרים ארכיאולוגיים באזור
חורבת ענים ביער יתיר - רק אחת מתוך שלל אתרים ארכיאולוגיים באזור צילום : DoyleStevenson, flickr
 

היער משתרע על פני 30,000 דונם, שניטעו ב‭1964-‬ על ידי קק"ל, ובו מגוון עצי מחט, עצים רחבי עלים וגם עצי בוסתן. קרוב ל‭5-‬ מיליון ברושים ואורנים, אלות, שיזפים, חרובים, זיתים, אקליפטוסים, וגם כרמי גפנים.

 

שמו של היער על שמה של עיר הלווים המקראית יתיר, השוכנת בתחומו, ששרידיה נותרו בחורבה גדולה. ביער נותרו גם שרידיהם של ישובים קדומים אחרים. תושבי האזור בימי קדם עסקו בחקלאות, בעיקר בגידול תבואות חורף, גפנים, זיתים וגידול צאן. לגידולים אלה נלוותה תעשייה חקלאית.

 

לצד חשיבותו האקולוגית, יער יתיר הוא אתר טיולים יפהפה ומגוון, שמשלב טבע עם ארכיאולוגיה. הוא משופע בשבילי טיול משולטים, חלק מהם סלולים ורובם עבירים לכלי רכב. מזג האוויר היבש באזור הגבוה וסבך העצים מאפשרים טיולים רגליים בימי הקיץ החמים, וכמובן בעונה זו.

 

בתחום היער עוברות שתי דרכי נוף, המעניקות תצפיות מרהיבות על הסביבה. הדרכים טובות, סלולות יותר או פחות, מוצפות בריח אורנים ופינות חמד להתרווח בהן. ברחבי היער אפשר לחזות בשימור הנוף החקלאי הקדום, ולצדו, אתרים ארכיאולוגיים, כמו חורבת ענים וחורבת יתיר. כל חורבה כזאת מוקפת באזור חקלאי שמשולבים בו מסלולי טיול ביער.

 

איך מגיעים?

ניתן להגיע ליער ממרכז הארץ דרך צומת שוקת (כביש מספר 31) לכיוון ערד. כשני קילומטרים אחרי הכניסה לישוב חורה פונים שמאלה לכביש המגיע ליער. בהמשך הדרך לערד, ליד תל ערד, עולה כביש נוסף המגיע לחלק המזרחי של היער. דרך נוספת היא דרך הנוף המערבית, המסתעפת מזרחה (ימינה) מכביש מספר 6002, המחבר בין מיתר ליישובי דרום הר חברון.

איפה מטיילים?

בשטח היער ניתן למצוא כמה מסלולי טיול. אחד היפים הוא דרך הנוף המערבית: דרך עפר כבושה, המסומנת בכחול ויוצאת מכביש מיתר-הר חברון, הנפגשת עם יער יתיר לא רחוק מבית היערן, העומד בראש הר, שנבנה כביתם ובסיסם של יערני קק"ל, בשנת 1967 וכמגדל תצפית אש. אפשר לעלות למרפסת התצפית וליהנות מהנוף. הדרך חוצה את נחל אשתמע, ובחורף אפשר לחזות בנביעת מים במקום.

 

 
היער משתרע על שטח של 30,000 דונם
היער משתרע על שטח של 30,000 דונם צילום : יקיס קדרון
 

סמוך לדרך נמצאת חורבת יתיר: יוצאים מבור המים הסמוך לדרך ועולים במדרון אל שרידי קברי השייח' אל עתרי והשייח' זעבי בפסגת החורבה. צופים על הסביבה ויורדים מערבה, אל שרידי בריכת אגירת מים קדומה. מעט הלאה משם נמצאים שרידי כנסייה ביזנטית בעלת רצפת פסיפס מהמאה השביעית לספירה.

 

מסלול מומלץ נוסף עובר ב'דרך המאגר': דרך כבושה, המסומנת בכחול ומתחילה ליד חורבת ענים, ובה שרידי בית כנסת מהמאה הרביעית לספירה. מסביב מחילות מסתור ומערות מגורים. בהמשך ישנה נקודת תצפית נוספת, מעל חורבת קריות, שממנה אפשר להשקיף על בקעת ערד, הרי מואב ומדבר יהודה. משם היא עולה לחניון בור המים ולשביל המתקנים החקלאיים. היא מגיעה למאגר המים ומסתיימת ליד הר עמשא. שביל המתקנים החקלאיים הוא שביל הליכה שאורכו 600 מטרים. הוא יורד מחניון בור המים ביער האורנים ויש בו בורות מים, גת לדריכת ענבים ומפרכה לריסוק זיתים להפקת שמן זית. הדרך עוברת גם במאגר יתיר, שהוקם לפני כמה שנים לשם סיוע בהשקיית המטעים והכרמים של חבל יתיר.

 

דרך החלמוניות, המסומנת בצבע שחור, מגיעה גם היא מכביש צומת שוקת-ערד (אפשר גם בנסיעה). כמה שבילים יוצאים מהדרך המשולטת. שביל החלמוניות מוליך אל טרסת אבנים. בתחילת החורף ניתן למצוא בה את חלמוניות יפהפיות. שביל הבור והמערה (סימון סגול של קק"ל), אורכו כ-300 מטרים, במדרון מכוסה מדרגות, המוליך אל בור מים פעמוני, החצוב בסלע לצד מערת רועים. ההליכה מסתכמת בכחצי שעה.

 

עם מי מטיילים?

על טיולים באזור אפשר לקבל פרטים ממוקד מידע חבל יתיר, בטלפון:1-599-507-517. סיורי ג'יפים מודרכים ומאלפים באזור אפשר לערוך עם תמיר אדרי. בסיורים ניתן דגש על שביל המתקנים החקלאיים, וכוללים גם ארכיאולוגיה והיסטוריה של האזור, ומשלבים גם ארוחות שטח, סדנאות יין וטעימות של יינות מקומיים. (כולל אירועים לחברות וללקוחות פרטיים ביער יתיר). לפרטים והזמנות: תמיר אדרי - 052-8990412.

 

יקב יתיר

למטייל חובב היין המסייר ביער יתיר נכונה הפתעה מרגשת, יקב השוכן באזור המדברי, שיינותיו זוכים כל שנה בקביעות בציונים, תשבחות ומדליות בארץ ובעולם, יקב יתיר. היקב הדרומי שבלב המדבר הפך עם השנים לסמל האזור, לאחר שהיינות שלו הוכתרו בשנים האחרונות כטובים ביינות ישראל, על ידי מבקרים מפנים ומחוץ.

 

 
חביות יין ביקב יתיר
חביות יין ביקב יתיר צילום : יקיס קדרון
 
 

היקב, שממוקם בתל ערד, הוא יקב קטן ואיכותי, שהוקם בשנת 2000, כמיזם משותף של כורמי האזור ויקבי כרמל, שגילו את הפוטנציאל יוצא הדופן הטמון בחבל יתיר. היקב הוא חברת בת של יקבי כרמל, בבעלות מלאה, ומתפקד בניהול עצמאי.

 

ליקב שתי סדרות יינות: יער יתיר ויתיר. היינות הראשונים של היקב ששווקו הם מבציר 2001. כיום (2012) מייצר היקב 150,000 בקבוקים. היינן הוא ערן גולדווסר שהשתלם באוסטרליה. היינות מיוצרים מהזנים: קברנה סוביניון, שיראז, מרלו, סוביניון בלאן וויונייה.

 

היקב נבנה למרגלות המצודה בתל ערד, מרחק 10 דקות מהכרמים הממוקמים ביער יתיר. המצודה הינה אתר ארכיאולוגי, הכולל שרידי עיר כנענית ואתר מימי מלכי יהודה הראשונים. האזור היה ידוע כאחד האזורים המשובחים לגידול גפן לתעשיית היין, ומכאן ייצאו את היינות למצרים, לרומא ולרחבי ישראל.

 

כיום, כורמי ויינני היקב מחויבים לאיכות הגבוהה ביותר, החל מתהליך בחירת החלקות וטיפוח זני ענבי היין, ועד לתהליך הבציר, התסיסה, היישון והבקבוק, הנעשים כולם בעזרת הטכנולוגיה והציוד העדכניים ביותר. היקב הציב לעצמו כמטרה להדגיש את הייחודיות האזורית ביינותיו - אותו אופי 'יתירי' שהוא גאוותם של אנשי היקב.

 

 
כרם מושלג ביער יתיר
כרם מושלג ביער יתיר צילום : אתי אדרי
 

יין בחבל יתיר

לחבל יתיר שבדרום הרי יהודה היסטוריה עשירה של ייצור יין. המטייל באזור יוכל להתרשם ממערכת גתות ענפה, המעידה על קיומה של תעשיית יין מפותחת כבר לפני 2500 שנה, בימי מלכות יהודה הראשונה. מרכז התיישבות יהודי גדול התקיים באזור זה בתקופה שבין חורבן הבית השני לראשית התקופה המוסלמית. חקלאים קדומים אלו התפרנסו בעיקר מגידול ועיבוד של ענבים וזיתים.

 

כרמי היין המטופחים של היקב ניטעו בלב היער בגובה של עד 900 מטרים מעל לפני הים. האקלים הייחודי מתאפיין בבוקר צונן עם רוחות קלות, ימים יבשים שטופי שמש, לילות קרים (גם בשיא הקיץ) וחורפים מושלגים. הקרקע אבנית, עשירה בגיר וחרסית ומנוקזת היטב, כך שיבולי הגפן נמוכים באופן טבעי (כ-700 ק"ג לדונם). תנאים אלו נחשבים אידיאליים לגידולי זני איכות אדומים, כשלכל אחד מכרמי יער יתיר אופי ייחודי המשקף את מיקומו ביער.

 

יינות האיכות היוצאים מאזור זה, מסתמכים על נתוני הקרקע, הטופוגרפיה והאקלים (הדומים לאלה השוררים באזורי יין בולטים אחרים בעולם) ושואבים עידוד מההיסטוריה של חבל יתיר כאזור יין חשוב.

 

סיור מודרך ביקב יתיר (למבוגרים), כולל טעימת יין וסיפורי היקב והסביבה.מחיר הסיור 35 שקלים. הקונה בקבוק יין לא יחויב במחיר הסיור. לתיאום מראש: 052-8308196 052-8308196 - אתי.

 

מירה איתן הינה מנהלת התקשורת ביקבי כרמל וביקב יתיר

 

 

 
עוד כתבות במדור תרבות היין
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.