הזמנה לבירה • הכל על Pilsner

 
בצ'כיה הבירות נמזגות כמעט ללא הפסקה
בצ'כיה הבירות נמזגות כמעט ללא הפסקה צילום: יח"צ
 
עודכן 07:45 27/11/2012

מתי הופיעה הבירה הראשונה בהיסטוריה, כמה בירות צורכים בצ'כיה במשך כל השנה (רמז: המון) ומה אוכלים ליד המשקה הפופולרי. כל מה שרציתם לדעת על Pilsner - אחת מהבירות הנפוצות ביותר בעולם

 
 
 
 
 

לפני כמה שבועות הוזמנתי לטעימת בירה, וכך היה כתוב בהזמנה: "פילזנר, הבירה הצלולה הראשונה בהיסטוריה מאז שנת 1842, חוגגת 170 שנים למבשלה. כחלק מהחגיגות הבינלאומיות נשלחו ממרתפי המבשלה חביות של בירה, המיוצרת בטכניקה המסורתית, בירה מיושנת בחביות עץ, וכמובן איננה מסוננת. שמחים להזמינך לטעימה של בירה מרגשת זו ביום שישי הקרוב, בפאב 'המנזר'. אבקש לקבל אישור השתתפות מראש. תודה. פילזנר אורקוואל. "

 

ברור שהגעתי! משתי סיבות הכי טובות שיש: פילזנר היא בירה מהנה ביותר, עם היסטוריה מעניינת, והמנזר הוא אחד המקומות שנותנים בו את הכבוד הראוי לבירה, ומהמקומות הכי טובים לשתות בהם בירה ולנשנש את האוכל הכי מתאים לידה.

 

בירת Pilsner Urquell

הידעתם כי כל בירה שנייה ששותים בצ'כיה יוצרה במבשלת Pilsner Urquell? בירת פילזנר בושלה לראשונה בשנת 1842 בעיר פילזן (ומכאן שמה) שבבוהמיה (צ'כיה). משמעות המילה אורקוואל היא "מן המקור", ואכן בירת פילזנר היא המקור וההשראה לרוב מוצרי הלאגר בעולם. בירת פילזנר הראשונה יוצאה לארה"ב בשנת 1837 וכיום מייצאים מפילזנר בירה ליותר מחמישים מדינות ברחבי תבל.

 

בירת לאגר הינה סגנון הבירה הנפוץ ביותר בעולם. השילוב של לתת בהיר, שמרי לאגר ומים רכים מאוד הביאו לתוצאה של בירה זהובה וצלולה. לבירה בשומת פרחים ומרירות שמקורן בכשות. טעמה נקי מאוד, עם מתיקות לתת המאוזנת על ידי מרירות כשותית. רמת הגיזוז של הבירה מודגשת יפה. זוהי בירה נקייה מאוד, לא פירותית ומאוד מרעננת, בסביבות 5% אלכוהול.

 

הבירה מהנה מאוד, מרעננת ומתאימה גם לליווי ארוחות. בועות הגז בליווי הכשות המריר מנטרלים את השומנים והתבלינים במזון, וכך מכינים את הפה לביס או למנה הבאה.

 

בירה בצ'כיה

הצ'כים צורכים בירה בכמות הגדולה בעולם: 160 ליטר לנפש (!) בשנה של בירות מקומיות מצוינות. מן המבשלות הידועות יותר הן Pilsner Urquell המפורסמת ביותר, Staropramen שבפראג, Gambrinus בעיקר הבהירה, Badwar הבאדווייזר המקורית מבוהמיה, Eggenberg מצ'סקי קרומלוב, Bernard המשומרת בחביות עץ, Radegast ממוראביה, Červeny drak ו- Starobrno מברנו, Kozel המרירה, Regent מטרבון, Krušovice הבהירה והכהה, Mušketýr ועוד רבות אחרות. פראג מבורכת גם באינסוף מבשלות בירה קטנות, אותן פוגשים מפעם לפעם בטיול בעיר.

 

הכוסות נמזגות כמעט ללא הפסקה בבתי הבירה, בפאבים, במסעדות ובבתי הקפה הפזורים לאין ספור ברחבי העיר. זוהי בהחלט המסורת הראשונה בצ'כיה, אולי בשל טעמן הטוב של הבירות ואולי בשל מחירן השווה לכל נפש, לא יותר משישה שקלים לחצי ליטר.

 

הכל התחיל בפילזן

קשה להגיד בדיוק מתי הופיעה הבירה בפעם הראשונה. נראה שהבירות הראשונות היו באזור מסופוטמיה במאה השביעית לפני הספירה, אך האזכור הראשון לייצור בירה היה בבוהמיה בשנת 933 במנזר ברבנוב. העיר פילזן יוסדה בשנת 1295 והבירה במקום יוצרה ב-250 בתי תושבים שקיבלו את הזכות לייצר אותה על ידי בית המלוכה. הבירה הפכה יותר ויותר פופולארית עם השנים והחל מהמאה ה-14 כמעט בכל בית אפשר היה למצוא יצרן בירה.

 

מכיוון שלא היו חוקים כתובים, כל בירה הייתה שונה מחברתה באותה תקופה. ההיסטוריה קיבלה מפנה בשנת 1838 כשיצרנים קטנים נדרשו לשפוך מאות ליטרים של בירה לא מוצלחת אל הביבים שלפני בניין העיריה. המקרה העצוב כל כך ציער את התושבים, עד שהם החליטו להתאגד יחדיו ולהקים מבשלה מודרנית (1839) שתקבל אישור ייצור חוקתי מכאן ואילך. המבשלה נבנתה על ידי הארכיטקט רב האמן מרטין סטלצר שלמד על מבשלות בעולם במהלך טיוליו הרבים. בבאווריה הוא פגש את ג'וזף גרול, שנחשב לגאון מבשלות וייצור בירה, ושידל אותו להגיע לבוהמיה. גרול התחיל לייצר בירה במבשלה החדשה בשיטת התסיסה החדשה, ועשה פלאות. באוקטובר 1842 הוא ייצר את הבירה הבהירה הראשונה בתסיסה תחתית, הבירה שהיוותה דוגמא לכל שאר הבירות הבהירות בעולם כולו. שלוש שנים לאחר מכן הוא גורש מהמבשלה בשל אופיו הגרוע, אך זה הספיק לו כדי להיכנס להיסטורית הבירה הצ'כית.

 
מכונה הבירה "הבלונדינית"
מכונה הבירה "הבלונדינית" צילום: יח"צ

מבשלת Pilsner Urquell

בעיר פילזן, מקורה של בירת הלאגר, או הבירה "הבלונדינית" כמו שמכנים אותה, נמצאת המבשלה הגדולה ביותר בצ'כיה, מבשלת פילזנר המקורית, המייצרת בירה במקום כבר משנת 1842. הבירות שמייצרים פה הן פילזנר אורקל, גמברינוס וקוזל.

 

במקום מרכז מבקרים יפה ומוזיאון המציג את תולדות המבשלה הענקית מהזמן העתיק ועד לימינו אנו. סרט וידאו מציג את תולדות המבשלה. בסיור שנעשה במבשלה עצמה אפשר לחזות בתהליך ייצור הבירה. הדרך עוברת במיקום האותנטי בו יוצרה פילזנר מתחילתה, כולל עבודת החבתנים בעבר, זוהי אחת המבשלות היחידות בה עובדים חבתנים ומייצרים יום יום חביות לאחסון בירה. מסיירים מהשער ההיסטורי ועד מגדל המים העתיק, במרתפי המבשלה הקרים (8 מעלות) המשתרעים על פני תשעה קילומטרים (!) של מערות אבן חול מרתקות שנחפרו ביד לפני יותר ממאה שנים, וכמובן זוכים לטעימת בירות במרתפים והסברים איך למזוג בירה בצורה נכונה.

 

חומרי הגלם של הבירה מגיעים כולם מהסביבה. השעורה מדרום מוראביה, הכשות גם היא מקומית והמים החשובים כל כך, מבארות סמוכים. בתוך המבשלה חדר דודי הנחושת הענק  מרהיב ביופיו ובנקיונו. בכל אחד מן המיכלים העצומים שבחוץ כ-350 אלף ליטר של בירה. כל המכשור עבר להיות אוטומטי בשנתיים האחרונות ובמקום 20 איש באזור המכלים, יושבים היום שניים מול רשת מחשבים. סוד המבשלה בסוג של שמרים בהם משתמשים החל מיומה הראשון של המבשלה, שמרים אלה אחראים על טעם וארומה ייחודיים משלהם. השמרים נשמרים בכספות בבנקים בצ'כיה ובאנגליה, למקרה של צרה שתשמיד את המרכיב הסודי. בתהליך הבקבוק האוטומטי מבוקבקים כ-60 אלף בקבוקים

בשעה.

 

ומה אוכלים עם הבירה?

אם קיבלתם תיאבון לאחר הביקור במבשלה, אין בעיה, תמצאו פה את מסעדת La Spilce. המסעדה הגדולה ביותר בכל אירופה, המסוגלת לאכלס יחדיו למעלה מ-600 איש. תפריט גדול מציע לצד בירות טריות וצוננות את המנות הצ'כיות המסורתיות לצד אוכל מגוון אחר. במסעדה בר בירות מרשים ופעיל, מלצרים מקצועיים סובבים חרש בין השולחנות עם כוסות הבירה ומגשי המזון. המקום מתפקד כמסעדה ביום וכפאב בערב, בפעילות היומיומית, ערבי מוסיקה שונים, חגיגות מיוחדות בחגים, בעונת הציד ועוד.

 

אגב, למי שהגיע לפילזן בכוחות עצמו, כדאי להמשיך ולבקר בבית הכנסת העתיק, מבנה מדהים, הנחשב לשני בגודלו באירופה.

 

עוד חדשות בירה:

מבשלת הבירה "פאבו" מזכרון יעקב, השיקה בחודשים האחרונים את בירת "רדלר" החדשה - בירה לימונית קלה 1.9% אלכוהול, בכוס ייחודית, קלה ונעימה לשעות החום, וטובה במיוחד לנהגים שבחבורה.

 

כמו כן, המבשלה פתחה בקיץ זה את שערי הפאב והמסעדה כמו גם את גן הבירה בערבי שישי משעה 19.30 וימי שבת משעה 11.00 בבוקר ועד הלילה. את הטיול הקרוב שלכם באזור זכרון יעקב שווה לנצל ללגימה ואוכל משובח, במקום קסום מול נוף יפהפה. את בירה פאבו אפשר למצוא מתחילת ספטמבר גם בכל סניפי רשת טיב טעם.

 

 
עוד כתבות במדור יין ואלכוהול
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.