וויינשטפאן • עכשיו גם בבקבוק

 
מעתה בקשו מהברמן וויינשטפאן בבקבוק
מעתה בקשו מהברמן וויינשטפאן בבקבוק צילום: תמר מצפי, יח"צ
 
עודכן 15:55 17/04/2013
מירה איתן

בירת וויינשטפאן שנמכרה עד כה רק בחביות - משווקת מעתה גם בבקבוקים. מירה איתן מסקרת את היסטוריית מבשלת נסיכות בוואריה Weihenstephan ומרימה איתנו לחיים

 
 
 
 
 

את בירת החיטה המעוננת (לא מסוננת) של מבשלת וויינשטפאן, הקהל הישראלי מכיר ואוהד מאוד מזה כמה שנים.
מבשלת מנזר Weihenstephan, אחרי כמעט אלף שנים, עדיין גאה באיכותה ובמסורת ארוכת השנים, כמבשלה הקיימת, העתיקה ביותר בעולם כולו.
הבירה, שהופצה בארץ עד כה במזיגה מחביות בלבד, זכתה להצלחה חסרת תקדים בשוק הבירה הישראלי, וישראל תפסה את המקום הראשון בעולם בצריכה לנפש של וויינשטפאן. אי לכך, חברת מב"י (מבשלות בירה ישראל) מתחילה להפיץ בימים אלה את בירת החיטה הגרמנית הידועה גם בבקבוקים.
לדברי הראל חייקין, מנכ"ל חברת IBBL המפיצה את הבירה בארץ, הגידול המרשים, בשיעור של למעלה מ-30%, בצריכת בירת ויינשטפאן בארץ הביא את החברה למסקנה שהשוק בשל לקבלה גם בבקבוקים.

 

עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה
מבשלת וויינשטפאן השוכנת במינכן, בירת מחוז בוואריה שבגרמניה, היא מבשלת הבירה הותיקה ביותר בעולם, המייצרת בירה כמעט ברצף, קרוב לאלף שנה, מאז הקמתה במנזר בשנת 1040. אך למבשלה עבר והיסטוריה אף ארוכים יותר: בשנת 725 הקדוש Corbinian יחד עם 12 חברים, ייסד את המנזר הבנדיקטיני ב-Nährberg hill, ושם בין היתר, ייסד גם את אומנות בישול הבירה ב-Weihenstephan, כמו נזירים משועממים רבים באותה תקופה.
ההתייחסות ההיסטורית הראשונה לכשות ולקצף הבירה במקום הייתה בשנת 768. בקרבת מנזר Weihenstephan היה גן כשות, שבעליו חויב לשלם למנזר מעשר של 10 אחוזים. כשות זו כנראה הייתה בשימוש במנזר. אך באותה שנה ההונגרים שדדו והרסו את המנזר, מה שחייב את הנזירים הבנדיקטינים לשקם את המנזר בפעם הראשונה מזה רבות שיגיעו אחריה.
בישול בירת וויינשטפאן החלה באופן רשמי בשנת 1040. באותה שנה אבוט ארנולד הצליח לקבל מעיריית פרייסינג  רישיון לבשל ולמכור בירה, ובכך קבע את שנת לידתה של מבשלת מנזר Weihenstephan.

 

חוק טוהר הבירה
קודם לכן, בשנת 955 הרסו ההונגרים את המנזר, ואז בין השנים 1,085 ו-1,463 המנזר הספיק להישרף לחלוטין ארבע פעמים, וסבל גם מרעב ורעידת אדמה גדולה.

בשנת 1336 הקיסר לודוויג של בוואריה הצליח שוב להרוס את המנזר, ומאוחר יותר הוא נהרס על ידי השוודים והצרפתים במלחמת שלושים השנה, ולאחר מכן על ידי האוסטרים במלחמת הירושה הספרדית, שהרסו ובזזו את המנזר. אך הנזירים הבנדיקטינים לא ויתרו בקלות ובנחישות גרמנית בנו כל פעם מחדש את המנזר וגם את מבשלת הבירה שבתוכו.
בשנת 1516 גרמניה העבירה את עולם הבירה מדרגה אחת קדימה. הדוכס וילהלם הרביעי חוקק את 'חוק הטוהר' של הבירה הבווארית, שקובע כי בירה בבוואריה מבשלים אך ורק מלתת שעורה, כשות, מים ושמרים. כך נולד המוניטין העולמי של בוואריה ושל בירת וויינשטפאן.

נסיכת בוואריה
אך פה לא נגמרו צרותיו של המנזר הבנדקטיני, ומה שכל אסונות המנזר בהיסטוריה של קרוב לאלף שנה גרמו היה כאין וכאפס לעומת הצרה הבאה. ב-24 במארס 1803 נעלם המנזר על ידי משיכת קולמוס, ובמהלך תהליך החילוניות של המדינה, כל הרכוש והזכויות של המנזר הועברו למדינת בוואריה.
תהליך זה לא הצליח לזעזע, את מבשלת הבירה הוותיקה והאהובה. אוהבי בירת וויינשטפאן המשיכו לצרוך אותה, אם כי הפעם בפיקוח החילוני של אחזקות המלוכה ב-Schleissheim.
בשנת 1852 בית הספר החקלאי המרכזי עבר מ-Schleissheim ל-Weihenstephan ועמו גם תלמידי המבשלות הבווארים. בשנת 1895 בית הספר הפך לאקדמיה, ובשנת 1919 לאוניברסיטה הגבוהה לחקלאות ובישול בירה, שהפכה לחלק מהאוניברסיטה הטכנית של מינכן בשנת 1930. Weihenstephan התפתחה למרכז עולמי של טכנולוגית המבשלות, והמוניטין יוצא הדופן של מבשלת נסיכות בוואריה המשיך לעלות.
בשנה זו קבלה מבשלת הבירה את השם 'מבשלת נסיכות בוואריה Weihenstephan'. מאז 1923 המבשלה אף משתמשת בחותם הגדול של מדינת בוואריה כלוגו של החברה.

 

 
מעוננת וקלאסית: Weihenstephan - Hefeweissbier
מעוננת וקלאסית: Weihenstephan - Hefeweissbier צילום : Garret Voight - flickr
 

עכשיו מעונן
מבשלת וויינשטפאן עברה לא מעט ידיים בתקופה הארוכה בה היא פועלת, לרוב עקב תהפוכות ושינויים בשליטה במחוז בוואריה, אך לכל אורך הדרך שמרה על רמת איכות גבוהה תחת כללי 'חוק הטוהר' הבאווארי לבירה.
מבשלת נסיכות בוואריה Weihenstephan ידועה כמבשלת הבירה העתיקה ביותר בעולם, ועם זאת היא כיום גם אחת המודרניות ביותר. שילוב ייחודי של מסורת ואומנות מסביר את הבירות האיכותיות. מאות אומני בישול בירה למדו את אומנותם ב-Weihenstephan ומפיצים את הידע בכל העולם.
לרגל ההשקה התארח בארץ הברומייסטר, המבשלן הראשי של מבשלת ויינשטפאן, מר פרנק פייפר, שתיאר את תהליך ייצור הבירה הוותיקה ואת הגורמים המשפיעים עליו, היוצרים את ההבדלים בין סוגי הבירה השונים שהמבשלה מייצרת.
לארץ הגיעה עד היום בירת Hefeweissbier, בירת החיטה המעוננת, שהיא המוצר הנפוץ והנמכר ביותר של המבשלה ברחבי העולם, אך במבשלה מיוצרים סוגי בירה נוספים רבים, ביניהם:

 

Munchenner Helles - בירת לאגר קלה ובהירה מאוד, יבשה ונקייה, עם מרירות מעטה, האופיינית ללאגר העממי של מינכן.
Kristallweissbier - בירת חיטה מסוננת וצלולה, עם טעמים טיפוסיים לבירת חיטה, בננה, הדרים, כוסברה וציפורן. בירה נדירה יחסית, הנמכרת בברים ספורים בלבד.
Hefeweissbier Dunkel - בירת חיטה לא מסוננת, כהה מעט. מתקתקה במקצת ויותר מלאה מבירת החיטה הקלאסית, הרמונית וטעימה.
Vitus Weizenbock - בירת בוק חיטה חזקה, בעלת 7.7% אלכוהול, בהירה ומעוננת מעט. גוף די מלא וטעמים אופייניים של בננה, הדרי, ציפורן, עם מעט יותר מתיקות ומרירות.
Korbinian Doppelbock - דאבל בוק מנזרית בצבע ענברי, בעלת 7.4% אלכוהול. מרירה יותר מהקודמות ובעלת גוף מלא וטעמי דגנים.
Weihenstephan Hefe Weissbier - הבירה המעוננת הקלאסית, הנפוצה ביותר בארץ ובעולם. מעכשיו ניתן למצוא אותה גם בבקבוקים. מחיר לצרכן: 14.90 שקלים לבקבוק של 330 מ"ל.

 

היבואנים מוסרים כי בקרוב נראה עוד סוגי בירת ממבשלת וויינשטפאן בארץ. Vitus נמכרת כבר בעשרות מקומות מזיגה בארץ כפיילוט, שנראה כתהליך מוצלח. Dunkel, הבירה הכהה (ובעיני הטובה שבין כולן) תופיע בקרוב בברזי ברים שונים בארץ. משמח. לחיים.

 

 
 

מירה איתן הינה מנהלת התקשורת של יקבי כרמל.

לעוד כתבות של מירה איתן:
היום של פטריק הקדוש

בעקבות בירה גולדסטאר

אני אקח רודפן אחרי הממזג

יין מתוק ופירות יבשים

 

 
עוד כתבות במדור יין ואלכוהול
 
רשימת קניות
רשימת קניות
המרת מידות
המרת מידות
טבלת קלוריות
טבלת קלוריות
הדפס מתכון
הדפס מתכון
שלח לחבר
שלח לחבר
xxx
 
פעולות אחרונות
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.